Teknoloji Muskın yapay zekası dünyanın en iyi oyuncularını yendi

Musk’ın yapay zekası dünyanın en iyi oyuncularını yendi

Teknoloji dünyasının dahi çocuğu olarak bilinen Elon Musk’ın kar amacı gütmeden 60 mühendisle el ele vererek geliştirdiği OpenAI adındaki yapay zeka, profesyonel oyunculara karşı başarısını kanıtladı. Öğrenme yeteneği sayesinde oyuncuları iki haftada yenecek seviyeye ulaşan OpenAI, gelecek sene beşe beş karşılaşmalara çıkarılması bekleniyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Elon Musk'ın OpenAI adındaki yapay zekasının profesyonel oyuncuları alt etmesi sadece iki haftasını aldı.
Elon Musk'ın OpenAI adındaki yapay zekasının profesyonel oyuncuları alt etmesi sadece iki haftasını aldı.

Teknoloji dünyasının dahi çocuğu olarak bilinen Elon Musk, hayata geçirdiği çılgın projeleri ile gündeme gelmeye devam ediyor. En çok Tesla ile gündeme gelen Musk, geleceğin teknoloji gözde şirketleri SpaceX ve Boring Company ve Hyperloop One ile de adını sıkça duyurmaya başladı.

Son olarak geleceğin en önemli teknolojisi yapay zeka ile gündeme gelen teknolojinin dahi ismi, bu kulvar da da başarısını kanıtlamayı başardı. Hiçbir kar amacı gütmeden 2015 yılında 60 mühendis ile birlikte ortaya koydukları yapay zeka teknolojisi OpenAI öğrenebilme yeteneği sayesinde büyük oyun ustalarını bir bir alt etmeye başladı.

Son olarak Valve’nin her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği Dota 2 turnuvasında dünyanın en iyi oyuncularına karşı mücadele veren OpenAI, rakibini yenerek izleyenleri kendine hayran bıraktı. Öğrenme kabiliyeti sayesinde profesyonel oyuncuları 2 hafta gibi kısa bir sürede alt edebilecek hale gelen yapay zeka oyuncuları da adeta şaşırttı.

Karşılaşmada yenilen Dendi “Karşımda bir insanla oynuyormuş gibi hissettim ama yer yer biraz daha farklıydı.” şeklinde durumu ifade etti.

Profesyonel oyuncularla yaptığı karşılaşmalarda başarısın kanıtlayan OpenAI, önümüzdeki yıl beşe beş karşılaşmalara da çıkarılması planlanıyor.

Abone Ol Google News
Kayıp doktordan acı haber geldi: Beş gündür aranıyordu
Gündem

Kayıp doktordan acı haber geldi: Beş gündür aranıyordu

Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde 13 Ocak'ta evinden aracıyla ayrıldıktan sonra haber alınamayan doktor Uğur Tolun ölü bulundu.
Bakan Akar: PKK ile mücadelede Irak'la her türlü iş birliğine hazırız
Gündem

Bakan Akar: PKK ile mücadelede Irak'la her türlü iş birliğine hazırız

Irak'ta temaslarda bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, terör örgütü PKK ile mücadelede iş birliği ve koordinasyonun çok önemli rol oynadığını belirterek, "Irak'la her türlü iş birliğine hazırız. Bizim tek amacımız halkımızın güvenliği, sınırlarımızı korumak, sınırlarımız dahilinde barış ve refah içinde yaşamak, hak ve menfaatlerimizi savunmaktır" dedi.
BM'nin
Dünya

BM'nin "muhalifleri Çin'e ispiyonladığı" skandal yazışmalar gün yüzüne çıktı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin çalışanı ve insan hakları avukatı Emma Reilly, OHCHR'de aktif görevdeyken tanık olduğu e-posta yazışmalarını ortaya çıkardı. E-posta yazışmalarının yanı sıra basın bildirileri ve röportajlar, BM'nin geçmişte etkinliklerine katılan çok sayıda Çinli aktivist ve diğer bazı muhaliflerin isimlerini Çin delegasyonuyla paylaştığını ortaya koyuyor. OHCHR Sözcüsü Rupert Colville, isim paylaşılması uygulamasının 2015'ten önce "sınırlı" şekilde yapıldığını ve bu tarihten sonra sona erdiğini savunurken, Reilly, 2017 tarihli bir basın bildirisinin ve 2019'daki duruşmada BM'nin uygulamanın halen devam ettiği yönündeki açıklamasının örgütün beyanıyla çeliştiğini belirtiyor. Reilly; "İsimleri Çin'e verilen kişilerin hayatları tehlike altında. Hiçbiri isimlerinin Çin'e verildiğinin farkında değil. BM İnsan Hakları çalışanı olarak benim görevim de bu konuyu gündeme getirmekti" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.