Teknoloji TEKNOFEST 23 Nisanı çocuklarla göklere taşıdı

TEKNOFEST 23 Nisan'ı çocuklarla göklere taşıdı

Türkiye'nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali Teknofest, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında gerçekleştirdiği etkinliklerle çocuklara unutamayacakları bayramı yaşattı.

Haber Merkezi DHA
23 Nisan'da çocuklar HÜRKUŞ, ANKA ve Atak gibi hava araçlarını yerinde inceledi ve pilot kabinine girdi.
23 Nisan'da çocuklar HÜRKUŞ, ANKA ve Atak gibi hava araçlarını yerinde inceledi ve pilot kabinine girdi.

Milli SİHA'ların mimarı olan BAYKAR Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ile de bir araya gelen çocuklar, Bayraktar TB2 SİHA'ların geliştirilme sürecini, Teknofest İstanbul'u ve 'Milli Teknoloji Hamlesi'nin geleceğini dinledi.


Türkiye'nin teknoloji üreten topluma dönüşmesini hedefleyen ve 'Milli Teknoloji Hamlesi' sloganı ile yola çıkan Teknofest, yıl boyu süren etkinlikler kapsamında, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda çocukları hayallerini süsleyen koltuklarla buluşturdu.

Yurt genelinde 'T3 Vakfı Deneyap Teknoloji Atölyeleri Geleceğin Teknoloji Yıldızları' programında eğitim gören öğrencilerin katıldığı ve farklı şehirlerde farklı etkinliklere sahne olan 'Hayalimdeki Koltuk Buluşması', çocukların coşkulu ve heyecanlı görüntülerine sahne oldu.


23 Nisan kutlamaları çerçevesinde öğrencilere Konya'da; Solo Türk ve Türk Yıldızları ile buluşma, milli S/İHA sistemleri üretim tesisi BAYKAR özel ziyareti, Edirne'nin Keşan ilçesinde bulunan BAYKAR Uçuş Eğitim Merkezi'nde İHA pilotları ve eğitmenleriyle buluşma ve SİHA kullanımı; İstanbul Hezarfen Havaalanı'nda aileleriyle birlikte uçuş ve Ankara'da Hürkuş, Atak ve Anka helikopterleriyle uçuş deneyimi yaşatıldı.


Milli SİHA'ların tesisini gezdiler


İstanbul'daki BAYKAR Milli S/İHA Sistemleri Üretim ve Ar-Ge Tesisleri'ne konuk olan öğrenciler, burada BAYKAR Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ile bir araya geldi. Çocuklar, Selçuk Bayraktar'dan, Bayraktar TB2 SİHA'ların geliştirilme sürecini, Teknofest İstanbul'u ve 'Milli Teknoloji Hamlesi'nin geleceğini dinledi. Selçuk Bayraktar, öğrencilere tesisi gezdirerek, Bayraktar TB2 SİHA'ların üretim aşamalarını da anlattı.


Onlar sayesinde ülkemiz dünyanın zirvesinde yer alacak


Çocuklara tesisi gezdiren Selçuk Bayraktar, 'Milli Teknoloji Hamlesi'nin amacının, toplumda dip dalgası oluşturarak, teknolojik dönüşümünü tamamlayan bir Türkiye ortaya çıkarmak olduğunu söyledi.

  • Bayraktar, "En önemli hedefimiz, Türkiye'nin geleceği olan çocuklarımız ve gençlerimize ulaşmak.'Milli Teknoloji Hamlesi'nin asıl sahipleri çocuklarımız ve gençlerimiz. Onlar sayesinde ülkemiz her alanda dünyanın zirvesinde yer alacak. Bizler Teknofest paydaşı olarak 23 Nisan kapsamında bu etkinliği düzenlemek istedik. Bugün çocukları tesis içerisinde gezdirdik, İHA pilot koltuklarına oturttuk. Yaptıkları robot ve kodlama gibi çalışmaların daha ileri halini yerinde görsünler istedik. Bu kardeşlerimiz gelecekte başarılı olup bizim yerimizi alacaklar. Ülkemizin güçlü ve bağımsız olması bu alanda gençlerimizi desteklememiz gerekiyor. Çocuklarla neşeli ve eğlenceli bir bayram günü geçirdik. Çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda hayal ettikleri mesleklerle tanışmalarını sağladığımız için çok mutluyuz" diye konuştu.

HÜRKUŞ, ANKA VE ATAK'ı çocuklar uçurdu


Deneyap Teknoloji Atölyesi'nde devamsızlık yapmayan ve yarışmalara katılab öğrenciler ise aileleriyle birlikte Hezarfen Havaalanı'nda 4 kişilik pervaneli uçakla İstanbul semalarına havalandı. Ayakların yerden kesildiği çok özel uçuş deneyiminde ebeveynlerin de çocukları kadar heyecanlı oldukları ve çok eğlendikleri görüldü.
Ankara'da da Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin ürettiği HÜRKUŞ, T129 ATAK ve ANKA'yı yakından inceleme fırsatı bulan çocuklar, ilgililerden bilgi aldı. HÜRKUŞ ve ATAK'ın pilot koltuğuna geçen çocuklar, pilot olmayı deneyimleyerek, hayallerine bir adım daha yaklaştı.


Çocuklar İHA'ları yerinde gördü


İstanbul Hadımköy'de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Esenler Dene Yap Atölye öğrencileri, İnsansız Hava Araçlarının üretildiği Baykar tesisini gezdi. Türkiye Teknoloji Takımının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlediği etkinlikte öğrenciler, İnsansız Hava Araçlarının üretildiği Baykar tesisini gezdi. Gezide Türkiye Teknoloji Takımı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar çocuklara havacılık ile ilgili eğitim verdi. Esenler Dene Yap Atölyelerinde eğitim gören 18 ortaokul öğrencisi Baykar tesisi gezerek İHA’ların yapımını yerinde gördü.


SİHA kullandılar


Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı, Deneyap Teknoloji Atölyeleri'nde eğitim gören 17 ortaokul öğrencisi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında, Edirne'nin Keşan ilçesindeki Baykar Uçuş Eğitim Merkezi'ni ziyaret etti.

Öğrenciler, yerli İnsansız Hava Aracı (İHA) ile Silahlı İnsansız Hava Aracı'nı (SİHA) yakından inceleme ve kullanma fırsatı buldu. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nın İstanbul'un Bakırköy ve Esenyurt ilçelerindeki Deneyap Teknoloji Atölyeleri'nde eğitim gören 17 ortaokul öğrencisi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında, Keşan Baykar Uçuş Eğitim Merkezi'ni ziyaret ederek, eğitimlere katıldı. Etkinlikte öğrenciler, pilotlar eşliğinde yerli SİHA'yı kullanma fırsatı da buldu. Keşan Baykar Uçuş Eğitim Merkezi'ne getirilen öğrenciler, pilotlar tarafından verilen eğitimin ardından İHA ve SİHA'ların uçuş simülasyonlarına katıldı. Etkinlik kapsamında öğrenciler, uçuş alanına getirilen Bayraktar TB2 SİHA'yı yakından inceledi. Daha sonra kontrol istasyonuna geçen öğrenciler, etkinlik kapsamında havalanan SİHA'yı kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.