Teknoloji Twitter Suud, BAE ve Mısır merkezli 7 bin 891 hesabı kapattı Türkiye aleyhinde yayın yapıyorlardı

Twitter Suud, BAE ve Mısır merkezli 7 bin 891 hesabı kapattı: Türkiye aleyhinde yayın yapıyorlardı

Twitter bugün yaptığı açıklamada Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri merkezli hesapların Türkiye’ye yönelik sistematik saldırı yaptığını duyurup bu hesapları kaldırdığını açıkladı. Toplam 7 bin 891 hesap silindi. Twitter, bu devletlerin manipülasyon yapmak için binlerce hesap açtığı ve Faslı, Pakistanlı, Afgan kimlikleriyle içerik paylaşan hesapların tek bir merkezden kurgulandığının da ortaya çıkarıldığını duyurdu. Twitter'ın bu hamleyi uluslararası alanda platformun güvenilirliğinin zedelenmesinden dolayı yaptığı öğrenildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Türkiye karşıtı söylemleriyle bilinen Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed Bin Selman ile Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed Bin Zaid birlikte.
Türkiye karşıtı söylemleriyle bilinen Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed Bin Selman ile Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed Bin Zaid birlikte.

Twitter, bugün yaptığı açıklamada Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri merkezli hesapların Türkiye’ye ve Katar’a yönelik sistematik saldırılar yaptığını duyurup bu hesapları kaldırdığını açıkladı. Suudi, BEA ve Mısır hükumetlerinin manipülasyon yapmak için açtığı tespit edilen 7 bin 891 hesap kapatıldı.

Twitter, platformlarda yanlış bilgi yayan ve nefret söylemi oluşturan hesapları inceleme altına almıştı. Bu hesapların Twitter’ın politikalarını ihlal ettiği tespit edildi. Platformdaki güvene dayalı paylaşımları zayıflatmaya yönelik hedefli bir girişim olduğu için platforma duyulan güveni zedeleyen kullanıcılar silindi.

Mısır merkezli El Fagr ağında 2,541 hesap silinirken bu hesapların Mısır devleti tarafından; İran, Katar ve Türkiye'yi hakkında iftira niteliğinde yorumlar yapmak için kullanıldığı ortaya çıktı.

Twitter, "Edindiğimiz bilgiler Mısır hükümetinin bu hesapları yönlerdiğini gösteriyor’’ açıklamasında bulundu.

Faslı kimliği ile oluşturulmuş bir hesap. Suudilerin her ülkeye yönelik böyle hesaplar açtığı ortaya çıktı.

Twitter ayrıca; Suudi Arabistan devletince yönlendirilen; Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri övüp Yemen'deki Katar ve Türk faaliyetlerini eleştiren içeriğe sahip birden fazla ülkeden faaliyet gösteren 5.350 hesabı kapattı. Bu hesapların farklı müslüman ülkelerden kimlikler yaratılarak kullanıldığı ortaya çıktı. Hesapların; Faslı, Pakistanlı, Afgan kimlikleriyle başka ülke vatandaşlarının Türkiye’ye dair negatif fikirleri varmış gibi twitler attıkları ve sözkonusu ülkelerdeki kamuoyunu yanlış yönlendirmeyi amaçladıkları belli oldu.

Bu hesapların bütün ajandalarının Türkiye'ye iftira atmak üzerine kurgulandığı tespit edildi.

Twitter’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şeffaflık, Twitter'da yaptığımız iş için esastır. Bugün, devlet destekli bilgi işlemleri arşivimizi, hizmetimizden kaldırdığımız bazı hesap ağlarıyla güncelliyoruz. Tanımladığımız ve kaldırdığımız hesaplar Mısır, Honduras, Endonezya, Suudi Arabistan ve Sırbistan olmak üzere 5 ülkeyle ilişkili 5 ayrı kampanyanın bir parçasıydı'' denildi.

Sırbistan iktidar partisini ve liderini tanıtmak için çalışan toplam 8.558 hesap da kaldırıldı. Honduras Cumhurbaşkanı’nın tivitlerini tek bir merkezden retivitleyen 3104 hesabın da kapatıldığı açıklandı.

Abone Ol Google News
Dikkat çok riskli: Bel fıtığı hakkında doğru sanılan 10 yanlış
Hayat

Dikkat çok riskli: Bel fıtığı hakkında doğru sanılan 10 yanlış

Fazla kilolu olmak, ağır yük kaldırmak veya ters hareket yapmak… Bu tür etkenlerle diskleri bir arada tutan bağ dokusunda oluşan gevşeme ve yırtılmalar nedeniyle disk omurilik kanalına doğru yer değiştiriyor. Bu diskin sinire bası yapması sonucunda bel bölgesi başta olmak üzere bacak ve kalçalarda şiddetli ağrıya neden olabilen tabloya da ‘bel fıtığı’ adı veriliyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Halit Çavuşoğlu bel fıtığında erken teşhisin çok önemli olduğunu belirterek, “Bel fıtığı dikkate alınmazsa veya bilimsel olmayan, yanlış yöntemlerle zaman kaybedilirse önce ilgili kas grubunda güçte azalma, sonrasında ise tam felç gelişebiliyor” dedi.
Korkusuz dede ve torunun arılarla ilişkisi şaşırtıyor
Gündem

Korkusuz dede ve torunun arılarla ilişkisi şaşırtıyor

Sivas’ta gezgin arıcılık yapan dede ve torunu koruyucu elbise giymeden binlerce arıyı çıplak elleriyle kovana yerleştiriyor. Dede Mehmet Akgün, arılara nazikçe yaklaşılması gerektiğini belirterek, “Ben memur emeklisiyim ve 1970’li yıllardan beri bu arıcılık sektörünün içindeyim. 20 sene çocuklarımla beraber arıcılık yaptık. Daha sonra 30-35 senedir aktif olarak bu mesleği yapmaktayız. Arının bir doğal yapısı vardır. Bizi sokmamasının sebebi ise bizim doğamızdan ve kokumuzdandır. Arı bizi seviyor biz de onu seviyoruz. Zaten oğul arı da insanı pek sokmaz" dedi.
Fenerbahçe'nin en fit futbolcusu belli oldu
Spor

Fenerbahçe'nin en fit futbolcusu belli oldu

Birçok ünlü futbolcuyla bireysel antrenmanlar yapan dünya ve Avrupa eski kick-boks şampiyonu Devrim Akarsu, Fenerbahçe’nin en fit futbolcusunun Hasan Ali Kaldırım olduğunu söyledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.