|

Sinema tarihine saygı: Hugo

Hugo Brian Selznick''in ''The Invention of Hugo Cabret'' adlı çocuk romanından uyarlanan ve beş dalda Oscar kazanan film izleyenlerle buluşuyor.

.
00:00 - 17/08/2013 Cumartesi
Güncelleme: 22:39 - 16/08/2013 Cuma
Yeni Şafak
Sinema tarihine saygı: Hugo
Sinema tarihine saygı: Hugo

Hugo Cabret Paris tren istasyonunun duvarları arasında gizlice yaşayan ve saatlerin düzgün çalışmasından sorumlu olan kimsesiz bir çocuktur. Bir müze yangınında saat ustası babasını kaybeden Hugo, ondan yadigar kalan bir ''automaton''u da gizlice tamir etmeye çalışır. Bu arada Paris tren istasyonunun güvenlik görevlisinden sürekli saklanır, oyuncak dükkanı sahibi Bay Georges''tan (Méliés) çaktırmadan mekanik parça aşırır.

11 DALDA ADAY

Bir gün Georges''un manevi kızı Isabella ile tanışması Hugo''ya yeni bir dünyanın kapılarını daha açacaktır... Usta yönetmen Martin Scorsese''nin de ilk 3D denemesi olan Hugo Brian Selznick''in ''The Invention of Hugo Cabret'' adlı çocuk romanından uyarlanan bir yapım. 2008 Caldecott nişanına sahip olan bu kitabın esas ilham kaynağı ise sinemanın babası olarak sayılabilecek Georges Méliés filmleri ve yönetmenin mekanik figür koleksiyonları...

Sinema tarihine bir saygı duruşu niteliğinde de olan Hugo, 84. Akademi Ödülleri''nde En İyi Film de dahil olmak üzere tam 11 dalda aday oldu ve 5 dalda ödül kazandı.

Orjinal Adı: Hugo, Oyuncular: Ben Kingsley, Sacha Baron Cohen, Asa Butterfield, Chloë Grace Moretz, Ray Winstone Kanal Türk 20.50

11 yıl önce