Yazarlar Alternatif finansman yöntemleriyle üretimin teşviki (2)

Alternatif finansman yöntemleriyle üretimin teşviki (2)

Ahmet Ulusoy
Ahmet Ulusoy Gazete Yazarı

Önceki yazımızda tüketimi finanse ederken sektörel yönlendirme yapılması gerektiğini, bunun için klasik bankacılık dışında alternatif finansman imkanlarının söz konusu olduğunu söylemiştik.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Ahmet Ulusoy : Alternatif finansman yöntemleriyle üretimin teşviki (2)
Haber Merkezi 31 Ağustos 2018, Cuma Yeni Şafak
Alternatif finansman yöntemleriyle üretimin teşviki (2) yazısının sesli anlatımı ve tüm Ahmet Ulusoy yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Tüketimin finansmanını yaparken sektörel yönlendirme yapılmasının aynı zamanda üretimi bilinçli olarak teşvik edeceğini, bunu yapabilecek iki yeni yapı olduğunu belirtmiştik. Birisi finansman şirketleri, diğeri ise finansal kiralama yöntemiydi. Finansman şirketlerine kısaca değinmiş, finansal kiralama yöntemiyle devam edeceğiz demiştik.

Kaldığımız yerden devam edelim.

**

Finansal kiralama; ihtiyaç duyulan malların üçüncü bir kişiden ya da bizzat kiracıdan finansal kiralama şirketince satın alınması ve bedel karşılığında kiracıya devredilmesi işlemidir.

Mevzuatla, finansal kiralamaya konu olan malın, sadece üçüncü kişilerden değil bizzat kiracıdan da temin edilmesi imkanı getirilmiş; böylelikle uluslararası uygulamada yaygın bir finansman yöntemi olan sat-geri kirala işleminin yapılabilmesine imkan tanınmıştır. (6361 sayılı Kanun, madde 18 Gerekçe)

Finansal kiralama işleminde; finansal kiralama şirketi, satıcı ve kiracı olmak üzere üç taraf vardır.

Kiralamaya konu varlığa ihtiyacı olan ancak satın alma işlemi yerine varlığı kiralama şirketinden kiralayan kişi veya kurum kiracı olarak tanımlanır.

Finansal kiralama, işletmelerin sabit sermaye yatırımlarını uzun vadeli yabancı kaynakla yapmasına imkân tanır. Bu yöntemle, işletmeler kısa vadeli kaynaklarını sabit sermaye yatırımına ayırmak zorunda kalmaz, finansal anlamda güçlenirler.

**

Her türlü yatırım malı finansal kiralamaya konu olabilmektedir.

Son yıllarda sat-geri kirala yöntemi ile gayri menkul kiralaması da (kendi kullandığı gayri menkuller de olabilir) yoğun olarak yapılmaktadır.

Sat ve geri kirala yöntemi, vergi avantajı sağladığı için de tercih edilmektedir.

Ayrıca, kiralamaya konu malın yeniden değerlemesi suretiyle işletmenin aktifi büyütülebilmektedir.

Yine, bir yıldan az olmamak üzere otomobil, televizyon gibi tüketim mallarının da kiralamasının yapılabildiğini belirtelim.

**

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) 2017 faaliyet raporuna göre; 2017 yılında finansman şirketleri, faktöring ve finansal kiralama gibi bankacılık dışı finansmanla sağlanan işlemlerin hacmi 196 milyar liraya ulaşmıştır. Toplam işlem hacminin GSYH içindeki payı da yaklaşık %7 seviyelerindedir.

Sayıları 14’e ulaşan finansman şirketleri tüketici kredileri yanında ticari faaliyetlerin de (üçüncü havalimanı, Marmaray, hızlı tren projeleri, üçüncü köprü gibi) finansmanını yapmaktadır. Son yıllarda sektöre giren ve mikro kerdi veren oyuncularla müşteri sayısı 4,3 milyona çıkmıştır.

25 şirket ve bin 500 çalışanıyla faaliyette bulunan finansal kiralama sektöründe işlem hacmine varlıklar bazında bakıldığında; %27’sinin iş ve inşaat makinalarından, %21’inin taşınmazlardan, %7’sinin ise metal işleme makinalarından oluştuğu görülmektedir. Yine finansal kiralama ile 1987 yılından bugüne 87 milyar doların üzerinde yatırım finanse edilmiştir.

Taşınmazlara ait payın yüksek olmasında, sat-geri kirala işlemleri kadar taşınmazların satış değerlerinin yüksekliğinin de katkısı bulunmaktadır.

**

Türkiye’de, son 16 yıldır mali sistem sürekli yenilenmekte, teknoloji ağırlıklı bir dönem yaşanmaktadır. Bu dönemde, aynı zamanda yeni kurulmuş şirketlerin yerleşik uluslararası şirketlerin önüne geçtiği görülmektedir.

Yaşamımıza giren internet ve yoğun olarak kullanılan mobil teknolojiler tüm iş yapış biçimlerini değiştirmiştir. Bu süreçte ödeme sistemlerinin değişmesi de kaçınılmaz görülmektedir.

Gelecekte uygulanacak kaynak sağlama yöntemleri için, finansal kuruluşların şube yapıları ile ödeme sistemleri konularında yeni bilimsel çalışmalar yapılması ihtiyacı doğmuştur.

Sürdürülebilir ve istikrarlı bir iktisadi sistem için, sisteme alternatif yöntemlerle kaynak sağlayan banka dışı finansal kuruluşların etkin ve verimli yönetilmesi, bankacılık sektörüyle adil rekabet yapabilecek altyapıya (mevzuata) kavuşturulması gerekir.

**

Sonuç olarak; banka dışı finansal yöntemlerin geliştirilmesi, hem finans sektörünün gelişmesine ve yeni ürünlerin sisteme girmesine, hem de tüketimin finanse edilirken sektörel olarak yönlendirilmesine katkı sağlayacaktır. Ayrıca yatırım mallarının banka dışı kurumlarca finansmanıyla (finansal kiralama gibi) işletmelerin güçlü finansmanla üretim yapmaları desteklenecektir.

Not: Son iki yazımın şekillenmesinde sn. Dr. Şükrü Mete Tepegöz’ün, hem konuyla ilgili fikirlerinin hem de yazdığı “Finansal Kiralama, Faktöring ve Finansman Şirketlerinde İç Kontrol” kitabının önemli katkısı olmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.