Yazarlar Kapak olsun

‘Kapak’ olsun!..

Ali Saydam
Ali Saydam Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Yabancı yatırımcıyı kaçırmaya yönelik onca çabaya, yıldırma, korkutma ve tehdide rağmen hedeflerine ulaşamamaları sizce de ilginç değil mi?..

Muhalefet liderinin “Türkiye’de can ve mal güvenliği yok”, “…Bunların Katarlı veya S. Arabistanlı suç ortaklarına biz nefes aldıracak mıyız? Onlar burada rahat edebileceklerini mi zannediyorlar?” gibi söylemlerle ortaya koyduğu akıl almaz ruh hâli ve siyasi tutumu, aklı başında kimseyi yolundan döndüremiyor…

Çünkü iş dünyası boş lafla karar almaz… Araştırmayla, ekonomik öngörüyle ve stratejiyle hareket eder; yatırım yapar… İyi ki de böyle…

Kalyon Holding, enerjide, dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden olan Abu Dabi merkezli International Holding Company’nin iştiraki International Energy Holding ile stratejik iş birliğine imza attığını duyurdu.

Kalyon Enerji hisselerinin yüzde 50’sinin devredileceği anlaşmayla ülkemize kayda değer bir döviz girdisi sağlanıyor. Ayrıca hisse satışından elde edilen gelirin sadece sözleşmeye konu Kalyon Enerji’ye ait projelerin büyüme ve gelişiminde değil, sözleşme kapsamı dışındaki ‘dünyanın ilk ve tek’ tam entegre güneş paneli üretim tesisi Kalyon PV’nin 1000 MW olan üretim kapasitesinin 2000 MW’a çıkarılmasında, yeni güneş ve rüzgâr enerjisi üretimi yatırımlarında kullanılacağı ifade ediliyor.

İşte Türkiye ekonomisine ve Türk şirketlerine duyulan güvenin en yeni ve somut örneği… Ülkemiz ve Kalyon Grubuna hayırlı, ‘Battık bittikçilere’ de kapak olsun…

Gözümüze takılanlar…

Burada genellikle bize ulaşan basın bültenleri içinden olumlu örnekleri seçip okurlarımızla paylaşıyoruz… Bu kez değişiklik yapalım ve geliştirilmesi gereken bir basın bülteni örneği üzerinde duralım dedik. Başlık şu: “Vena, evlerinize şıklıkla beraber konforu da getiriyor. Evinizde stil sahibi şıklığa Viena ile yer açın” Basın bülteninde reklam kokan metinlerden zinhar kaçınmak lazım bu bir… Emi kipi (“Yer açın!”) iletişimde de çalışmaz ilişki yönetiminde de, bu iki… Şimdi bültenin devamını okuyalım: “Zamansız tasarımların öncü markası Kelebek Mobilya; evinde doğal görünümün yanı sıra şıklık ve konforu bir arada isteyenler için gri ve ceviz renklerinden oluşan kombinleriyle Viena koleksiyonunu tasarladı. Salon takımı, yemek ve yatak odasında her detayın düşünülerek hayata geçtiği koleksiyonda, fonksiyonellik ön planda. Stil sahibi şıklığa kapı aralamanın tam zamanı!” Basın bültenleri gazetecilere haber yazsınlar diye yollanır. Onlara ürün satmak için değil… Belli ki Kelebek çok iyi bir şeyler yapmış… Ancak bu durum medyaya böyle mi anlatılmalı?..

Google’ın 8 ülkeden 137 perakendeciyi, 43 farklı prensibe göre incelediği “Çok Kanallı Perakende Araştırması” açıklanmış. Ülkemizde tüketicilerin yüzde 62’si ‘çok kanallı bir alışveriş’ deneyimi tercih ederken bu; internet sitesi, fiziki mağazalar veya mobil uygulama gibi kanalların birbirine entegre olarak kullanılması anlamına geliyormuş. Perakendecilerin ortalama puanının %54 olduğu kategoride MediaMarkt, %70 puanla, Türkiye’de tüketicilere en iyi çoklu kanal deneyimini sunan marka seçilmiş. (Cem Cicioğlu, Medyaevi)

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Doç. Dr. Aylin TutgunÜnal “İyicilik ve Kötücülük Ölçeği” geliştirmiş. Böylece, bir olay, durum, kişi karşısında karar alırken iyicil ya da kötücül güçlerimizin hangisinin baskın olduğunu, iyicil/kötücül tutum ve algılarımızı psikometrik olarak ölçebiliyorlarmış. Araştırmaya ülke genelinde yaşları 15 ile 69 arasında değişen bin 23 kişi katılmış. Sosyal medyada günde 4 saatten fazla zaman geçirilmesinin iyicillik tutum ve davranışlarını baskıladığının gözlemlendiğini belirten Doç. Dr. Ünal, “Sosyal medyanın özgür ve kontrolsüz doğası bir süre sonra kişilerde aşırıya kaçmayı ve duygusal kontrolsüzlüğü ortaya çıkartıyor. Akabinde kişiler kötücüllük güçlerini baskılayamadıklarında linç /iptal kültürü olarak ifade ettiğimiz kişileri ve kurumları toplumdan yok saymayı hedefleyen kötü niyetli paylaşımlar zincirinin de bir parçası haline gelebiliyor” demiş. (Ali Aksoy, İletişim Ofisi)

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.