Yazarlar İşsizlik, aşırı ısınma ve Kredi Garanti Fonu

İşsizlik, aşırı ısınma ve Kredi Garanti Fonu

Levent Yılmaz
Levent Yılmaz İnternet Yazarı

Hafta başında 2019 yılının ilk ayına ilişkin işsizlik rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ocak ayında işsizlik oranı %14,7 olarak gerçekleşti. Böylelikle geçen yılın aynı dönemine göre işsizlik oranı %3,9 artmış oldu. Genç nüfustaki işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 6,8 puan artış gösterdi ve %26,7 oldu.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Levent Yılmaz : İşsizlik, aşırı ısınma ve Kredi Garanti Fonu
Haber Merkezi 11 Nisan 2019, Perşembe Yeni Şafak
İşsizlik, aşırı ısınma ve Kredi Garanti Fonu yazısının sesli anlatımı ve tüm Levent Yılmaz yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Ocak ayında istihdam edilenlerin sayısındaki düşüş de 872 bin kişi olarak gerçekleşti. Böylelikle istihdam oranı %46,4’ten %44,5’e düştü. Aynı dönemde işgücüne katılım sayısı 387 bin kişilik bir artışla 31 milyon 825 bin oldu. Elbette işsizlik tarafında gerçekleşen bu rakamlar kimsenin istemediği seviyelerde. Ancak özellikle Ağustos ayındaki spekülatif kur atağının ardından yaşanılan süreçte beklenmedik oranlar değil. Zira ekonomide bu şekilde dalgalanmaların ve ardından küçülmelerin yaşandığı bir dönemin en belirgin negatif çıktılarından birisi işsizlikteki artıştır.

AŞIRI ISINMACILAR NERDE?

Bir dönem “Türkiye aşırı ısınıyor” diye şikayet edenler vardı. Bu aşırı ısınmacıların temel argümanı Türkiye’nin potansiyelinin üzerinde büyüyor olmasıydı. Gerçi Türkiye’nin büyüme potansiyeli yüzde kaç ve kim neye göre hesaplamış bilmiyoruz. Ama onlara göre Türkiye ekonomisi potansiyelinin üzerinde büyüyordu ve acilen fren yapmalıydı. Hem içeride hem de dışarıda raporlar yazıldı, açıklamalar yapıldı, uyarılar(!) peş peşe sıralandı.

Ancak ben o dönemlerde yine bu köşeden, Türkiye’nin büyümesi gerektiğini yazıyordum. Zira Türkiye’nin demografik yapısı gereği sürekli olarak yeni istihdam alanları oluşturulmalıydı. Sahip olduğumuz genç nüfus avantajını kullanmak zorundaydık.

Geçen yıl Nisan ayının son günlerinde IMF 4. Madde Konsültasyon Raporu yayınlamış ve aşırı ısınma konusuna vurgu yapmıştı. Ancak raporun hemen ardından IMF Türkiye Masası Şefi McGettigan Anadolu Ajansı’na bir mülakat vermiş ve o günkü büyüme rakamına atıf yaparak şöyle demişti;

“Türkiye 7,4’lük büyüme ile G20 ülkelerinin en hızlı büyüyen ülkesi oldu. Hükümetin geçici vergi muafiyetleri, istihdam teşvikleri ve Kredi Garanti Fonu gibi adımları başarılı uygulamalar. Türkiye ekonomisi geçen yıl 1 milyon kişiye istihdam sağladı. Darbe girişiminden sonraki yavaşlamadan sonra fevkalade bir toparlanma yaşadı. Türkiye genç nüfus avantajına sahip. Son 15 yılda fakirlik oranı yarı yarıya düştü. Reel gelirler ikiye katlandı. Yaşam beklentisi uzadı. Eğitim seviyesi yükseldi. Cinsiyet farkı azaldı.”

Yaşanılanları ve konuşulanları bizden daha hızlı unutan var mı bilmiyorum. Ancak bildiğim şey; bugün işsizlik rakamlarını ve genç nüfustaki oranını şiddetle eleştirenlerle, o gün “aşırı ısınma” var diyenler aynı kişiler. Oysa derslerde ekonomik büyüme olmazsa istihdam artışı olmaz diye yazmayan öğrencileri bütünlemeye bırakıyorlar.

KGF’DEN BİR DESTEK DAHA GELDİ

Türkiye ekonomisinin imdadına yetişen yegane kurumlardan bir tanesi Kredi Garanti Fonu (KGF). Avrupa Birliği tarafından KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak ve büyümelerini desteklemek amacıyla yürütülen COSME projesi kapsamında KGF, Avrupa Yatırım Fonu kontrgaranti anlaşması ile 3 milyar TL’lik hibe fon sağladı. Sağlanan bu yeni fon kapsamında KOBİ’ler 1 yılı ödemesiz toplam 60 ay vadeli kredi mekanizmasından 1 milyon liraya kadar kredi kullanabilecek. Bu fon KGF’nin Hazine destekli devam eden diğer kefaletlerine ilave olarak kendi özkaynakları ile kredilerin %80’ine kefalet vereceği yeni bir imkan. Bu tür mekanizmaların finansmana erişim, finansman maliyetlerinin düşmesi ve vadelerin uzamasında önemli katkılar sağladığını geçtiğimiz örneklerden biliyoruz. Özetle, işsizlik oranlarını istediğimiz seviyelere çekmek için KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu finansmanı uygun koşularda sağlamak adına güzel bir destek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.