Yazarlar Bugüne kadar Vazgeçin diyorlardı şimdi Vazgeçmezseniz demeye başladılar

Bugüne kadar “Vazgeçin” diyorlardı şimdi “Vazgeçmezseniz” demeye başladılar

Mehmet Acet
Mehmet Acet Gazete Yazarı

2019 öyle bir yıl ki, yerel seçim gündemine boğulmadan etrafta neler olup bittiğini çok yakından takip etmek tercihten öte bir zorunluluk haline dönüşmüş durumda.

Bugün, 31 Mart ve sonrası için Türk Amerikan ilişkilerine dair bir ‘Senaryo analizi’ yapma niyetindeyim.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Mehmet Acet : Bugüne kadar “Vazgeçin” diyorlardı şimdi “Vazgeçmezseniz” demeye başladılar
Haber Merkezi 20 Şubat 2019, Çarşamba Yeni Şafak
Bugüne kadar “Vazgeçin” diyorlardı şimdi “Vazgeçmezseniz” demeye başladılar yazısının sesli anlatımı ve tüm Mehmet Acet yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Önce, gözümüzün önünde gelişmekte olan bir takım meseleleri veri olarak kabul edip öyle ilerleyelim.

Soçi’de yapılan Türkiye/Rusya/İran üçlü zirvesinin hemen öncesinde, Ankara’daki ABD büyükelçiliğinden isminin verilmesini istemeyen yetkili bir isim gazetecilere şöyle şeyler söyledi:

“Türkiye S-400 alırsa Patriot alamaz, F-35 programına katılımı tehlikeye girer, ABD yaptırımlarına maruz kalabilir”.

Devamında Washington adına daha yukarılardan ve benzer içeriğe sahip beyanatlar yapıldığına tanıklık ettik.

ABD Başkan yardımcısı Mike Pence, Münih Güvenlik Zirvesi’nde “NATO üyesi müttefiklerimiz hasımlarımızdan silah satın almaya başladığı zaman buna kayıtsız kalamayız” dedi.

Bu sözlerin adresinin Türkiye olduğu apaçık meydandaydı.

Belli ki, Washington’da yeni bir tutum belirlenmiş, Ankara’ya S-400 Hava Savunma Sistemi alınmaması için yapılmakta olan baskıların ölçeğinin bir tık daha yukarı çıkarılmasına karar verilmişti.

Ağustos ayındaki Brunson krizinin fitilini ateşlediği için Ankara’da kendisine hoş gözle bakılmadığını bildiğimiz Başkan Yardımcısı Pence, bu sözleri sarf ettiği Münih Konferansı’na gitmeden bir gün önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile gizli kalmasını şart koştuğu anlaşılan bir görüşme yapmıştı.

Görüşmenin içeriği daha sonra basına sızdı.

Konu yine aynıydı.

Pence, Erdoğan’a bu defa Trump’ın selamını ileterek “S-400 işinden vaz geçin” demiş, Cumhurbaşkanı da bu talebi net bir şekilde reddetmişti.

Soçi ve Münih zirveleri bitip herkes ülkene döndükten sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu defa ABD Başkanı Trump ile doğrudan bir telefon görüşmesi yaptı.

Pence ile yapılan görüşmenin ortaya çıkardığı rahatsız edici iklimin bu görüşmede kısmen bertaraf edildiğini, Erdoğan’ın “Sayın Trump ile yaptığımız görüşmelerde netice alabiliyoruz” sözlerinden anlayabiliyoruz.

Yine kendi açıklamalarından öğrendik ki Erdoğan, 31 Mart seçimleri sonrası Washington’a resmi bir ziyaret yapacak.

31 Mart sonrası gerçekleşecek olan bu gezinin ne kadar kritik olacağını şimdiden öngörebiliyoruz.

Neden derseniz, S-400 meselesi için takvim, Nisan ayından itibaren iyice sıkışmış olacak.

Rusya ile yapılan anlaşma doğrultusunda bu sistemin Temmuz ayında Türkiye’ye nakledilmesi, Ekim ayı itibarıyla da hazır hale getirilmesi bekleniyor.

Değeri bir milyon doların çok çok üstüne çıkmış olan soru bu noktada karşımıza çıkıyor.

Türkiye, ABD’den gelen ve önümüzdeki aylarda yoğunlaşacağı anlaşılan baskılar nedeniyle S-400 işinden vaz mı geçecek, yoksa bugünkü pozisyonunu koruyarak direnmeye devam mı edecek?

S-400 için Washington’dan gelen baskıların yeni olmadığını hepimiz biliyoruz.

Yeni olan durum, bu baskıların son haftalarda artık tehdit boyutlarına da ulaşmış olması.

Amerikalılar, düne kadar genellikle “Bu işten vaz geçin” deyip lafı orada bırakıyorlardı.

Ama şimdi, “Vazgeçmezseniz” ifadesinin içini dolduracak türden beyanatlar ve telkinlerle Türk makamlarının karşısına çıkıyorlar.

Yukarıda atıf yaptığımız Ankara’daki ‘Üst düzey yetkilinin’ ifadelerinde de, Mike Pence’in sözlerinde de böyle bir ‘Yeni durumun’ söz konusu olduğu ortada.

-Vazgeçmezseniz, Patriot görüşmeleri biter,

-Vazgeçmezseniz, F-35 işi yatar.

-Vazgeçmezseniz, yaptırımlarla karşılaşırsınız.

Amerikalıların dedikleri bu.

Artık tehdit boyutuna da ulaşan bu çağrıların Erdoğan’ın kararlı duruşunu değiştireceğine dair ortada bir emare gözükmüyor.

Diğer yandan işin hakkaniyet boyutuna hiç girmiyoruz.

Öyle yapacak olsak, S-400 için ödenmiş olan paraların üstüne de bir bardak soğuk su için anlamına gelen bu baskıları olsa olsa “Teksas hukukuyla” Kovboy filmleriyle falan açıklayabiliriz.

Burası böyle olmakla birlikte, son derece kritik hale gelen final anına yaklaşırken iki faktörün zorlayıcı etkisini göz ardı etmek de mümkün görünmüyor.

Birincisi, ABD ile ilişkilere karşı duyarlılığı tecrübe ile sabit hale gelen ekonomi ve piyasaların refleksleri.

Diğeri de 31 Mart seçimlerinden çıkacak olan sonuçlar.

Yerel seçimler iktidar değişikliği anlamına gelmese de, dünyanın bütün demokratik ülkelerinde iktidar için bir güven ya da güvensizlik sonucu üretir.

31 Mart’ı ‘Beka meselesi’ olarak gören görüşe gülüp geçerek tepki verenler meselenin okumasını bir de buradan yapsalar çok iyi olur.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.