Yazarlar Orada bir belde var, hiç de uzakta değil

Orada bir belde var, hiç de uzakta değil

Mehmet Şeker
Mehmet Şeker Gazete Yazarı

Epey zaman önce Bulgaristan’ı dolaşırken, Silistre civarında yaşlı bir teyzemizin söylediği bir söz hiç aklımdan çıkmadı.

“Evladım, şu âlemde her ne olursan ol, hiçbir zaman bir ülkede azınlık olma.”

Dünyanın hangi köşesinde, hangi azınlık, bu söze itiraz edebilir, bilemem; gördüğüm kadarıyla teyze son derece haklı.

Geçenlerde Mustafa Cambaz sergisi için Gümülcine’ye gittiğimizde İskeçe ve Kavala’yı da dolaştık.

Batı Trakya, mübadeleye dâhil edilmeyen bölge.

Oradaki Türkler karşılığında ise İstanbul’daki Rumlar yerlerinde kaldı.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Mehmet Şeker : Orada bir belde var, hiç de uzakta değil
Haber Merkezi 27 Ekim 2017, Cuma Yeni Şafak
Orada bir belde var, hiç de uzakta değil yazısının sesli anlatımı ve tüm Mehmet Şeker yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

*

İskeçe’nin Mustafçova (Miki) Belediye Başkanı Cemil Kabza ile oturduk, sohbet ettik.

22-23 bin civarındaki nüfusun tamamı Müslüman Türklerden oluşan Mustafçova’nın bütün seçilmiş yöneticileri de azınlık mensubu.

Kanunlara göre 110 personel bulunması gerekirken, 35 kişi ile sınırlandırılmış.

Başkanın anlattıklarını dinlerken, her cümlede hayret seviyesi yükseliyor.

Belediye binası yok, kiralanan bir evde barınıyorlar. Sadece iki şoför ve bir makinist var.

*

1998’e kadar o belde ‘yasak bölge’ ilan olarak tarihe geçmiş.

Uzun yıllar dünya ile bağlantıyı kesen bu uygulama, askerî bölge olarak kontrol altında tutularak, her türlü yatırımdan mahrum bırakılmış.

Sosyo-kültürel etkinlikler bir yana, en temel hizmetler olan yol, su, elektrik ve temizlik gibi hizmetlerde bile geri tutulmuş.

Bütün bu haksızlıklara rağmen, bölge halkı, birlik ve beraberlik içinde dinî ve kendi kimliğine sahip çıkmış, hasletlerini koruyabilmiş.

*

Ekonomik krizin nasıl etkilediğini merak edince, Başkan Cemil Bey, hızlıca özetledi.

“Yunanistan’ın son altı yılda karşı karşıya kaldığı ekonomik kriz, bütün ülkeyi olduğu gibi bölgemizi de oldukça olumsuz etkiledi. Bugüne kadar yapılmayan yatırımlara ekonomik kriz de eklenince bölgemiz, ülkenin en geri kalmış ve yardıma muhtaç bölgesi haline geldi.

İçme suyu, kanalizasyon, ulaşım, elektrik, çöp gibi temel ihtiyaçlara cevap verme konusunda büyük sıkıntılar yaşanmaktadır.

Belediyemize merkezî hükümetten sağlanan fonlarda (Yunanistan’daki bütün belediyelerde olduğu gibi) 2009’dan bu yana yüzde 60 civarında kesinti yapıldı.”

*

Başka ne gibi zorluklar olduğunu sorduk, “Siyasî baskılar” dedi.

“Belediye yönetimini devraldığımız 1 Eylül 2014 tarihinden bu yana özellikle azınlık konularında millî ve manevî değerlerimize sahip çıkma, koruma ve geliştirme adına gösterdiğimiz tutum, attığımız bazı adımlar ve sergilediğimiz bazı dik duruşlu hamleler, devlet ricalini fazlasıyla rahatsız etti.

Belediyemiz ve özellikle başkan olarak ben, yerel yunan basını başta olmak üzere, zaman zaman ulusal basın, ırkçı Altın Şafak Partisi, Hıristiyan Demokrat Partisi, Bağımsız Yunanlılar Partisi ve İskeçe’deki siyasilerin hedefi haline geldik.”

*

Ayrıntı isteyince, Cemil Başkan somut örnek verdi.

“Aralık 2015’te, belediyemize bağlı ve sadece Yunanca eğitim veren devlet anaokullarına bazı Yunanlı öğretmenlerin ‘Noel baba’ etkinliklerini dâhil etme çabalarını keşfettik.

Bu duruma karşı çıktık, eğitim bakanlığına hitaben, başkan imzasıyla resmî bir kınama yazısı yayınladık.

Yazının yayınlanmasından ve ilgili makamlara gönderilmesinden sonra, yerel basın başta olmak üzere, Atina basını ve ulusal televizyon kanallarında belediyemiz ve başkan olarak ben hedef haline getirildik.

Altın Şafak Partisi, Hıristiyan Demokrat Partisi milletvekilleri tarafından meclise soru önergesi verildi.

Özellikle ulusal basının elektronik ortamlarında ve sosyal medyada yapılan yüzlerce çirkin yorum, küfür ve tehdit dolu yazılarla bir karalama kampanyası başlatıldı. Biz, aldığımız kararın arkasında durduk ve her şeye rağmen, ‘Noel Baba’nın anaokullarına girişini şimdilik engelledik.”

*

Bu anlattıklarının bir Avrupa Birliği ülkesine yakışmadığını söyleyince, Başkan Cemil Bey güzel ve anlamlı bir gülüşle karşılık verdi. (O gülüşü burada resmedebilmeyi isterdim.)

“Peki” dedik, “bu sözlerinizi yazacak olursak, başınız derde girer mi?”

“Biz dertten korkmayız. Ayrıca hakkımız olmayan bir talepte bulunmuyoruz.”

Mustafçova’nın başka sıkıntıları da var ama hepsini yazmak için yerimiz yeterli değil.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.