Yazarlar önemli bir kuruluş (ÂKİL KOLEJİ)

önemli bir kuruluş : (ÂKİL KOLEJİ)

Osman Akkuşak
Osman Akkuşak Gazete Yazarı

adı geçen kolej, amerikada 15 sene ingilizce öğretmenliği ve tercümanlık yapan öznur dizman tarafından kurulmuştur…

öznur dizman aynı zamanda anaokulu, ilkokul ve ortaokuldan müteşekkil kolejin müdürüdür. müdire de diyebiliriz… üçünde de teorik ve pratik metodlarla ingilizce öğretilmektedir…

okul anadolu cihetindedir. adresi şöyledir: (mehmet âkif mahallesi, osmangazi cad. no: 49 ümraniye-ist telefon 0216 313 43 10; gsm: 0533 094 06 25 e-mail: info@akilokullar.com)

tekrarlayacak olursak okulun müdürü veya müdiresi amerikada 15 sene eğitimle, dil eğitimiyle uğraşmıştır… mesleği eğitim uzmanı ve ingilizce öğretmenliğidir.

eşi kimyager bekir dizman koç üniversitesi kimya bölümünden mezun olarak doktora yapmıştır ve 2007 yılından itibaren amerika’da bir ilaç şirketinde çalışmaktadır. kanser ve parkinson hastalığı üzerinde araştırma yapmaktadır. yeni buluşlar ve yeni ilaçlar keşfettikleri beyan edilmektedir.

kolejin kurucusu türkiye’ye dönmüş ve bu eğitim kurumunu tesis etmiş ve okul grubunu (ana-ilkokul-ortaokul) öğretime açmış bulunmaktadır. eşi ise halen amerika’da olup oradaki bağlantı ve ilişkilerini tasfiye etmekle meşguldür… yakın zamanda türkiye’ye dönünce ciddi bir üniversitede ilmi çalışmalarına ve araştırmalarına devam etmek kararında olduğu bildirilmektedir… ayrıca (âkil koleji)’nin eğitim ve öğretim faaliyetine destek vermeyi de ilâve bir görev olarak yerine getirmeyi plânladığı haber verilmektedir…

bütün bunlara ben nereden muttali oluyorum.  kolejin müdiresinin ağabeyi sosyoloji ve felsefe hocası fatih aksu yakın arkadaşım, hatta evladım sayacak kadar dostum olduğu için eğitim olayının ve kolejin öğretime başlamasının yakından şahidi olmuş bulunmaktayım… bu aile, babaları sayın burhan aksu ve iki kız iki erkek dört kardeş hepsi de tabiatıyle erzurumludurlar ama istanbul’a geleli uzun zaman olmuştur, nedense ben anadolunun bazı beldelerini daha çok severim… başta erzurumunun dadaşları gelir, elazığlıları severim, kayserilileri severim, malatyalıların çalışkan insanlarını severim, istanbuldaki malatyalıların hiçbirisi geçim zorluğu çekmez, kastamonu ahalisini, sinop, ordu, giresunlu, trabzonlu insanları severim. bolu, kırşehir, nevşehir, niğde, yozgat, adana ve konyalıları severim. maraşı unutmayayım aslında bu saydığım şehirlere olan sevgim ve takdirkârlığım 100 ise, güzel memleketimin diğer beldelerine olan muhabbetim ve bağlılığım (90)’la (100) arasında farklılıklar gösterir.

değerli okuyucularım, içinizden birinin (be adam, ağzındaki baklayı çıkar da ıkınıp sıkılıp durma memleketin bütün beldelerine âşık olduğunu söyle ve rahat et) dediğini duyar gibi oluyorum. şu anda hakikaten rahatladığımı, ferahladığımı bilmenizi istiyorum..

şimdi duygusallığı bırakayım da kolejle alâkalı bilgileri tamamlamaya bakayım: kolejin kurucusu öznur dizman, (the university of southern missisippi)’de iki sene master çalışması yaptı,. tesol (teaching english es a second language) = yabancılara ingilizce öğretmenliği, eğitmenliği yaptı.. tercümanlık sertifikası sahibidir. ayrıca (huntsuille islamical center)’in yaz kamplarında ingilizce ve din kültürü öğretmenliği yaptı..

kolejde kendisiyle görüşürken sordum:

kolejiniz hangi hedefleri gerçekleştirmeye çalışıyor?

ana sınıfından başlıyarak ingilzce lisanını iyice hazmettirmek

seçmeli ders olarak almanca ve arapçayı öğretmek

değerler eğitimi bizde ön plandadır… milli ve manevi değerlerimiz, kolejimizin ön planda tuttuğu bir hedeftir…

amaçlarımızdan birisi, çocuklarımıza kendi kendilerini yetiştirmeyi öğretmektir. ayrıca öğrenme metodlarını kullanmalarını sağlamak

çocuklarımızı akademik ve sosyal anlamda başarılı olan ve bu mânada uygulama yapabilen birer eleman haline getirmektir…

başka neler var?

her dersin öğretmeni haftada bir deneme sınavı yaparak öğrencilerin eksiklerini tespit edecek ve etüd saatlerinde o eksikleri tamamlatacaktır…

öğrencilere hangi sporlarda çalışma yaptıracaksınız?

okçuluk, kayak, yüzme, futbol, basketbol ve voleybol branşlarında hocalarımız var. bunlar sistemli ve devamlı bir faaliyet halinde uygulanacaktır. her branşta uzmanlık ve ustalık kazandırılacaktır.

söz bitti. şimdi uygulamaya bakalım. gençliğin yetişmesi hususundaki gayretiniz için tebriklerimi sunar başarılar dilerim.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.