Yazarlar 26 dönem milletvekilleri tarih sayfasındaki yerlerini aldılar

26. dönem milletvekilleri tarih sayfasındaki yerlerini aldılar

Şahap Kavcıoğlu
Şahap Kavcıoğlu Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

26. dönem TBMM’si, parlamenter sistemin son parlamentosu olarak geçtiğimiz çarşamba akşamındaki son yasama gününde çalışmalarını tamamlayarak dönemini bitirdi. Böylece TBMM’de bu dönem görev yapan 550 milletvekili, son kez genel kurulda oy kullanarak bu tarihi dönüşümün son temsilcileri olarak Türk siyasi tarihine geçtiler.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Şahap Kavcıoğlu : 26. dönem milletvekilleri tarih sayfasındaki yerlerini aldılar
Haber Merkezi 15 Mayıs 2018, Salı Yeni Şafak
26. dönem milletvekilleri tarih sayfasındaki yerlerini aldılar yazısının sesli anlatımı ve tüm Şahap Kavcıoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Hatırlanacağı gibi 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerle 26. dönem milletvekilleri seçilmişlerdi. Bu seçimlerde, AK Parti %49,49 oy oranı ile 317 milletvekili çıkararak iktidara geldi ve 64. Hükümet, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından kuruldu.

5 Mayıs 2016 tarihinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ağustos 2014’te bayrak teslimi yaptığı 64. Hükümetin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, kazandığı iki seçime rağmen istifa ettiğini açıkladı.

Hemen arkasından 22 Mayıs 2016 tarihinde, Türkiye’yi yaklaşık 14 yıldır kesintisiz yöneten AK Parti’nin 2. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde 3. genel başkan olarak Binali YILDIRIM seçildi ve 65. Hükümetin Başbakanı olarak kabineyi kurdu.

Bir milletvekili olarak belki de bizden önceki siyasilerin on yılda yaşadıklarını biz 2,5 yıl içerisinde yaşadık. Zaten, Cumhuriyet tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanı yetkisini kullanarak yapılan bir erken seçimle seçilen milletvekillerinin oluşturduğu bir meclisti. Örneğin üç genel başkan gördük, iki başbakan gördük, bir darbe girişimi yaşadık, yüzyılda bir olacak bir sistem değişikliğini bu dönemde gerçekleştirdik. Yine tarihte ilk defa bir meclis binası kendi askerleri tarafından bu dönemde bombalandı.

Türkiye 1 Kasım seçimlerinden sonra çok önemli olaylarla karşı karşıya kaldı. Bu olayların boyutu Türkiye’yi tamamen bir kaos ortamına çekerek müstemleke bir devlet haline getirme çabalarından başka bir şey değildi. Özellikle terör olayları ve ihtilal girişimi bu dönemde yaşandı.

1 Kasım 2015 sonrası yaşanan terör olayları, özellikle de halkın, askerin, polisin yoğun olduğu yerlere düzenlenen canlı bomba veya bombalı saldırılar Türkiye’yi ciddi şekilde sarsıyordu. Bu saldırılar çok sistematik bir şekilde düzenleniyordu.

Ayrıca, Güneydoğu’da yapılan çukur ve hendek olayları da hem çok sayıda vatandaşımızın ölümüne hem de yüksek miktarda mal kaybına yol açmıştı.

Ancak bu terör olaylarını organize eden terör örgütlerine, sınırlarımız içinde ve dışında en büyük darbe güçlü meclis çoğunluğu ve güçlü hükümet sayesinde bu dönemde vurulmuştur.

15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen hain darbe girişimine Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde, iktidar ve muhalefet partilerinin de desteğiyle aziz milletimiz ‘Dur’ demiş, azim ve kararlılığı ile istiklaline ve istikbaline sahip çıkmıştır.

Aynı gece 15 Temmuz darbe girişiminde, millî iradeyi temsil görevi için o gece Meclis’e koşarak, darbecilere karşı yiğitçe direnişe önderlik edip emperyalist güçlerin kötü heveslerini kursağında bırakan bu kahraman milletvekilleri, milletin vekaletine halel getirmeyerek sonuna kadar direnerek tarihe geçtiler.

Ama siyasi tarihimizin en önemli gelişimi, 16 Nisan 2017 tarihinde Anayasa Değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Referandumunun halk oyuna sunulmasıdır.

26. dönem milletvekilleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletini sonsuza dek yaşatmak ve payidar kılmak için gereken anayasa değişikliği, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini TBMM’de kabul ederek halkımızın hakemliğine başvurmak üzere referanduma götürmüşlerdir.

Yeni sistemin ilk değişikliği olarak, 21 Mayıs 2017 tarihinde yapılan AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaklaşık 3 yıl aranın ardından yeniden Genel Başkan seçildi.

Böylece ilk defa bir Cumhurbaşkanı aynı zamanda bir partinin de Genel Başkanı oldu.

Bu arada, sınırlarımızda yaşanan gelişmeler de gündemi sıcak tutmaya devam etmiştir. Özellikle Rus uçağının düşürülmesi, Türkiye-Rusya ilişkilerinin çıkmaza girdiği gün olarak tarihe geçti.

2011’de başlayan Suriye iç savaşında Esed rejimi, DEAŞ, PYD/PKK ittifakının Türkiye’yi hedef haline getirmesi karşısında sınır ötesi operasyonu olan ‘Fırat Kalkanı’ harekatını gerçekleştirdik. Türkiye, 7 ay gibi bir sürede büyük bir alanı teröristlerden temizleyerek, bölgede yaşayan halkın tekrar evine güven içinde dönmesini sağladı.

Afrin Operasyonu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bölgedeki terörist grupları temizlemeye yönelik başlatmış olduğu Zeytin Dalı Harekâtı ile 20 Ocak 2018’de başlayıp, 18 Mart 2018 tarihinde başarıyla sonuçlanmıştır.

Yine cumhuriyet tarihinin en önemli projeleri bu dönemde bitirilmiş, bir kısmının da temeli bu dönemde atılmıştı. Örneğin; Avrasya tüneli, Osman Gazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü bu dönem hizmete açılmıştır. Çanakkale Köprüsü ve üçüncü havalimanın temelleri de bu dönemde atılmıştır.

1 Kasım 2015’de oluşan 26. Dönem Milletvekilleri, 2,5 yıl içerisinde içeride ve dışarıda bir kısmını yukarıda bahsettiğim olayları yaşarken, bir çok yeni olayın da gerçekleşmesini sağlamışlardır. En son olarak da henüz 1,5 yılları olmasına rağmen, ülkemiz ve milletimiz için bir kez daha fedakârlık yaparak, yeni döneme geçmek için 20 Nisan tarihinde erken seçim kararı alarak Türk Parlamenter sistemi sonlandırmışlardır.

Bundan dolayı da 26. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi, birinci Meclis’ten sonraki ikinci kurucu Meclis unvanını almıştır.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın dediği gibi 1 Kasım 2015 seçimlerinin ardından istikrar ve güvenin sembolü olarak göreve başlayan 26. Dönem Milletvekilleri, tarihî görevlerini başarıyla yerine getirmişlerdir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.