Yazarlar Dert edinmezsek, hiçbir şey düzelmez

Dert edinmezsek, hiçbir şey düzelmez

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Bahçenin demir çubuklarına başını sıkıştırmış yaramaz bir ufaklık ve onun yanında çocuğunun başını iki demirin arasından çekip çıkarmaya çalışan babanın videosu çok kısaydı ama çok şey anlatıyordu.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Yaşar Süngü : Dert edinmezsek, hiçbir şey düzelmez
Haber Merkezi 13 Şubat 2019, Çarşamba Yeni Şafak
Dert edinmezsek, hiçbir şey düzelmez yazısının sesli anlatımı ve tüm Yaşar Süngü yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Çocuğun kafasını iki demirin arasından çıkarmaya çalışan baba bir süre sonra çocuğu orada bırakıp eve doğru yöneldi.

Belki de kafasında başka bir plan vardı.

Baba oradan gidince yerde çömelen çocuk doğruldu kafasının geçtiği demir çubukların arasına önce bir omuzunu soktu sonra diğer omuzunu ve demirlerden kurtuldu.

Babanın aklına çocuğun vücudunu demir çubuklar arasındaki kafanın geçtiği tarafa geçirmek gelmemişti.

Ama ufaklığın aklına geldi ve kurtuldu.

Video, sosyal medyada bakış açısı başlığıyla yayınlanmış.

Çözüm bulamadığında bakış açını değiştirerek başka çözümler üretme üzerine güzel bir doğal deney olmuş.

Küreselleşerek köye dönüşen dünyamızı kirletenler ne kadar çok olsa da ve kirletmeye devam etseler de bu kirliliği önlemeye çalışanlar da seslerini duyuracak kadar çoklar.

***

Avrupa’nın en popüler tatil bölgelerinden Ibiza, Minorka, Palma de Mallorka ve Formentere adalarının bulunduğu Balear adaları, şu sıralar iklim değişikliği konusuna aldığı tarihi karar ile gündeme geldi.

Plan, 2050 yılına kadar tüm adaların yüzde yüz yenilenebilir enerjiye geçmesini amaçlıyor.

Çıkarılacak yasa, adalarda 2025 yılı itibari ile yeni dizel araçların, 2035 yılı itibari ile yeni benzinli araçların satışını da yasaklıyor.

***

Greta Thunberg’in Ağustos 2018’de İsveç Parlamentosu önünde başlattığı “Gelecek için Cuma Günleri” olarak anılan okul grevleri Avrupa’nın dört bir yanında giderek büyüyerek devam ediyor.

15 yaşında genç bir aktivistin kendi girişimleri ile başlattığı grevlere, her cuma binlerce çocuk, okula gitmeyerek destek veriyor.

İklim için liderlerin harekete geçmesini talep eden çocuklar Hollanda, Belçika, İsviçre, Almanya, İskoçya, İrlanda ve Avustralya’da her hafta greve gidiyor.

Grevler, Fransa ve İngiltere’ye de yayılıyor. Sırada Almanya ve Birleşik Krallık var.

***

Sanayi öncesi döneme göre günümüzde sıcaklıklar 1 derece artarken 1955’ten bu yana, evsel su kullanımı yüzde 200, sanayide su kullanımı ise yüzde 130 artmış.

Sıcaklıkların 1 derece daha artmasının ne anlama geldiğini WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı şöyle anlatıyor:

Sıcaklarda bir derece artış buğday üretiminin yüzde 17 azalması, deniz seviyelerinin 50 cm yükselmesi, özellikle küçük adalarda yaşayan 30-80 milyon insanın sel baskınlarından zarar görmesi ve Akdeniz’de kuraklıkla birlikte tatlı su kaynaklarının yüzde 17 azalması ve daha fazla sulak alan ile biyoçeşitliliğin yok olması anlamına geliyor.

WWF’in Yaşayan Gezegen Raporu’na göre, Türkiye’de son 50 yıl içinde, 3 Van Gölü büyüklüğünde (1,3 milyon hektar) sulak alan kaybedildi.

Son 35 yılda dünya çapında sayıca ikiye katlanan afetlerin yüzde 90’ı suyla ilişkili ve bu afetlerin iklim değişikliği ile birlikte gelecekte daha da artması bekleniyor.

Yağışlardaki azalmaya paralel olarak ciddi bir su sıkıntısı yaşanmaya başlayacak.

Yeraltı suları, sulak alanlar ve su depolama alanları yeterince beslenemeyecek.

Bütün bu olumsuzluklar biz hareket etmezsek, vurdumduymaz olursak, bana ne dersek gerçekleşecek.

Demezsek ve kirletmek için gösterdiğimiz çaba kadar temizlemeye çaba gösterirsek her şey daha güzel olacak.

***

Denize atılan bir sigara izmariti 5 yıl, plastik torba 20 yıl, plastik bardak 50 yıl, misina ise 600 yıl çözünmeden doğada kalıyor.

Her yıl denizlere karışan plastik atık miktarı, yaklaşık 8 milyon ton!

Akdeniz’e en çok plastik atık ise günde 144 tonla Türkiye’den atılıyor.

Akdeniz sahilindeki 5 yıldızlı otel sahiplerinin kirlenmeye katkısı büyük yani!

***

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) şimdi de plastik atıklarla mücadele için bir imza kampanyası başlatmış.

Geçen hafta da termik santrallerin bulunduğu illerdeki yerel grupların başlattığı kampanyada 60 binden fazla insanın temiz hava hakkı talebi TBMM’de karşılık buldu.

Kömürlü termik santrallerin baca gazı arıtma tesisi, kül barajı gibi çevre yatırımlarına iki yıl daha erteleme getiren Madde 45 tüm siyasi partilerin ortak önergesi ile Maden Kanunu teklifinden çıkarılarak komisyona geri çekildi.

Dert edinince ve çözüm yolları aranınca bir şeylerin düzelme şansı her zaman mümkün.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.