Yazarlar İnsan olmak için insan doğmak yetmiyor, başkaları için terlemek gerekiyor

İnsan olmak için insan doğmak yetmiyor, başkaları için terlemek gerekiyor

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Okuduğu bir broşürde; Sokakta kalan kimsesiz vatandaşlarımız için kış aylarında barınma yeri olduğu, sabah-akşam çorba ve çay ikramı yapıldığı, ailesi ile barışmak, buluşmak isteyenlere yardımcı olunduğu, evsizler için sıcak su, banyo ve çamaşır imkânı olduğu yazıyordu.

İlgisini çekip broşürdeki irtibat numarasını arayınca Emin Kır isimli bir ‘İnsan’ ile tanıştı.

Karşısında birçok insanın dilinde olup da dilinde kaldığı, eyleme geçmediği, uğraşmadığı toplumsal ihtiyaç için gayret eden, terlemeye talip olan bir adam vardı.

Kimdi bu insan?

Emin Kır Hoca 1965 Trabzon/Araklı doğumlu. Otuz dört senedir Eyüp Müftülüğü'ne bağlı camilerde görev yapan Emin Hoca 2006 yılından beri Hz. Kaab Camii’nde görev yapıyor. Türbe ve cami surların hemen yanı başında Haliç Köprüsü'nün yanında altı dönümlük bir alanda yer alıyor.

Eline geçen bir broşürün peşinden giden Mehmet Necmeddin Dinç’in sayılarını çoğaltmak istediğimiz türden insan olan Emin Kır Hoca ile insaniyet.net sitesinde 17 Şubat 2021 tarihinde yayınlanan söyleşisi bizim bu pazar yazımızın konusu olsun.

**

Sizi böyle hayırlı hizmetleri yapmaya iten sebep nedir, nasıl başladınız?

Camimiz surların dibinde olduğundan madde bağımlısı insanların uyuşturucu içtikleri, sarhoşların bol olduğu bir yerdi burası.

Camide size sıcak çorba, çay yapayım içer misiniz? teklifiyle iletişime geçmiş olduk.

Artık bu bağımlı, evsiz gençler etrafımda toplanmaya başladılar. Birbirlerine haber verdikçe etrafımızdaki halka genişliyordu. Böylece güvenlerini kazandım, dostluk kurduk, artık birbirimize önyargısız bakıyorduk.

**

Cami avlusunda oluşturduğumuz mekânda sabah ve akşam sıcak çorba ve çay ikram ediyoruz.

Camimizin altında yirmi kişinin kalabileceği bir misafirhane oluşturduk. Ayrıca haftada üç gün banyo imkânı sağlıyoruz, sabah dokuzdan akşam yediye kadar.

Herkes için havlu, iç çamaşırı, çorap ve temizlik malzemesinin içinde olduğu birer temizlik setimiz var bunlar da bizim hediyemiz oluyor. Günde en az yirmi kişi banyo hizmetinden faydalanıyor.

**

Sadece sokakta yaşayanlar mı, yoksa iş için İstanbul’a gelmiş kalacak yeri olmayanlar da kalabiliyor mu misafirhanede?

Otuz güne kadar kalabiliyorlar, hatta iş bulunca ilk maaşlarını alıncaya kadar bir ay daha misafir ediyoruz.

Bir de bizim duyuru panomuz var, iş bulmak için gelenlerin bilgilerini, mesleklerini, orada paylaşıyoruz.

Cuma namazına camimize gelen işverenler zaman zaman bunların içinden kendilerine lazım olan elemanı da seçebiliyor.

Maşallah İş-Kur gibi de çalışıyorsunuz?

İslam’da cami böyle olmalı esasında, sadece namaz kıl vaaz dinle, git olmamalı.

**

Yaşadığınız ilginç hatıralarınız vardır, bizimle paylaşabilir misiniz?

Bizim aylık kumanya dağıttığımız ailelerimiz de var… Bir abla kumanya paketini almış metrobüse doğru giderken yolda bıçaklı bir kapkaççı önünü kesmiş elindeki paketi almaya çalışınca, Hanımefendi “Erzak paketini aşağıdaki camiden aldım git sen de oradan iste!” deyince, kapkaççı vatandaş onu bırakıyor ve “Emin Hoca’nın camisi o, hoca bize çorba ikram ediyor, güler yüz gösteriyor” diye bize minnettarlığından kapkaç yapmaktan vazgeçtiği gibi hanımefendiye yardım edip metrobüse kadar paketini taşıyor.

Geçenlerde bir genç geldi, cezaevinden çıkmış, uyuşturucu kullanmış, bir haftadır uykusuz vaziyette misafir haneye aldık iki gün uyudu.

Uyuşturucudan kurtulmak istiyordu. Aldım kaymakamlığa götürdüm. İnşallah AMATEM’e götürüp tedavisine başlatacağız.

**

Ailesi ile barışmak, buluşmak isteyenlere de yardımcı olduğunuzu öğrendik.

Geçenlerde eşiyle problemi olan bir kardeşimiz bizi duymuş, geldi.

Bu vatandaş eşini öldürmek için pusuya yatmış. İlgilendik, yapma etme, sana bir iş buluruz, sorunlarını çözeriz dedik.

Bir hafta misafir ettik, sohbet ettik vazgeçirdik. Şimdi duyuru panomuza ismini, vasfını yazdık, inşallah iş de bulacağız.

İnsan olmak için insan doğmanın yeterli olduğunu düşünenlerin çoğalması yüzünden yaşıyoruz bu küresel sağlık, ekonomik ve sosyal krizleri.

Sevgi nasıl emek isterse, her olayda ve şartlarda insan kalabilmek çok daha fazla emek ve ter ister,

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.