|

OR-Gİ Havaalanı'nın temeli martta atılacak

AK Parti Ordu Milletvekili Enver Yılmaz OR-Gİ Havaalanı ile ilgili proje etüd ve fizibileti çalışmalarının sürdüğünü söyledi. ne söz verdiysey yerine getirdik diyen Yılmaz, "OR-Gİ Havaalanı'nın temeli en geç mart ayında atılacak ve 25 ayda da tamamlanacak" dedi

İha
00:00 - 24/08/2010 Salı
Güncelleme: 17:13 - 24/08/2010 Salı
Yeni Şafak
OR-Gİ Havaalanı'nın temeli martta atılacak
OR-Gİ Havaalanı'nın temeli martta atılacak

AK Parti Ordu Milletvekili Enver Yılmaz, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın OR-Gİ Havaalanı'nın yapılacağına ilişkin açıklamasının, havaalanı konusunda ne kadar kararlı olduklarının ispatı olduğunu belirterek, "Bugüne kadar neyi söz verdiysek yaptık. Verdiğimiz sözlerin hep arkasındayız" dedi.

Enver Yılmaz yaptığı açıklamada, Ordu ile Giresun illerinin ortak kullanımı için ilk olarak 1992 yılında ortaya atılan ve aradan geçen 18 yılda 3 cumhurbaşkanı, 10 başbakan, 14 ulaştırma, 14 bayındırlık bakanı eskiten, bu dönem içerisinde 7'den 70'e tüm kesimlerin bağış yaptığı, çalışanların maaşlarından bağış kesildiği OR-Gİ Havaalanı'nın yapılmasının kesinleştiğini belirtti. 2002 yılında iktidar oldukları dönemde havaalanı ile ilgili söz vermediklerini, ancak ikinci dönemlerinde bu sözü verdiklerini hatırlatan Yılmaz, bugüne kadar verdikleri sözlerin arkasında durduklarını ve hepsini gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Muhalefet kesiminin yıllarca sürekli gündeme getirdiği Karadeniz Sahil yolu, Bolaman-Ordu çevre yolu, Dereyolu, Topçam Barajı, üniversite konularını tek tek gerçekleştirerek sorunları çözdüklerini belirten Yılmaz, "Sıra havaalanındaydı, onu da kesinleştirdik" diye konuştu.


TÜRKİYE'NİN 6. BÜYÜK HAVAALANI OLACAK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ordu'daki iftar yemeğinde bir süredir proje, etüt ve fizibilite çalışmalarının sürdüğü havaalanının yapılacağı sözünü verdiğini ve en geç 2011 yılının Mart ayına kadar temelinin atılacağını kaydeden Yılmaz, "OR-Gİ Havaalanı şekil itibariyle Türkiye'nin 6. büyük havaalanı olacak. Yaklaşık 280 milyon lira harcama yapılması beklenen havaalanı, 3 bin 600 metre pist uzunluğunda uluslararası standartlara sahip bir havaalanı olacak. Şu an fizibilite raporlarına göre yıllık yolcu kapasitesi 900 bindir. Bu yolcu kapasitesi Türkiye'de 6. havaalanı olacağına anlamına gelmektedir. Türkiye'nin önemli ve prestijli projelerinden biri olacaktır. Denize doldurularak yapılacak havaalanımızın yer altı ve yerüstü teknoloji harikası olacaktır. Emsali sadece Japonya'da bulunmaktadır. 25 ayda bitirilmesi hedeflenmektedir. Ödeneklerle ilgili bütün mevzular bakanlık tarafından halledilmiştir. Tahminen 2013'ün ilk aylarında faaliyete geçecektir" şeklinde konuştu.


14 yıl önce