GündemEmoji hazzıtetikliyor

Emoji hazzı tetikliyor

Gün geçtikçe farklı eklemelerle sayıları çoğalan 'resimlenmiş duygu' ifadeleri emojileri hepimiz sıklıkla kullanıyoruz. Emojiler üzerine araştırma yapan Yrd.Doç.Dr. Ali Murat Kırık, "İlk çağlarda insanlar, mağara duvarlarına figürler çizip o şekilde anlaşırdı. Günümüzde de yazı dilinin yerini tıpkı ilk çağda olduğu gibi görsel figürler aldı. Bu durum, iletişimde ileriye gideceğimize aslında geriye gittiğimizin açık bir göstergesi" diyor.

Aylin İzmirYeni Şafak
Yrd.Doç.Dr. Ali Murat Kırık
Yrd.Doç.Dr. Ali Murat Kırık

Mutluluk gözyaşları döken bir surat, dua eden eller ve kimi zaman da kızgın bir surat... Akıllı telefonlar ve sosyal ağlarımızda sıklıkla kullandığımız emojiler, günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Hatta emojisiz yazışmak çoğu zaman yanlış anlaşılmalara ve ikili ilişkilerde de soğukluk anlamını taşımaya başladı. Yazı dilinin yerini alan ve hem gençler hem de yetişkinler tarafından sıklıkla kullanılan bu imgeler hakkında geçtiğimiz günlerde iki sinema filmi vizyona girdi. Kullanımı her geçen gün artan emojilerle ilgili Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Genel Sekreteri Yrd.Doç.Dr. Ali Murat Kırık bir araştırma yaptı. Emojilerin ülkelere, cinsiyete ve yaşa göre kullanım haritasını çıkaran Kırık, ilk çağlarda mağara duvarlarına çizilen resimler gibi bugün yine imgelerle anlaşmaya başladığımızı söyleyerek "İletişimde ileriye gideceğimize aslında hep geriye doğru gidiyoruz. Örneğin ilk çağlarda mağara duvarlarına çizilen sopa simgesi, o kişinin ava gideceği anlamını taşırdı" diye konuşuyor.

REKLAM

EMOJİ KULLANMADIN YOKSA KÜSMÜYÜZ?

Emojileri ilk kez 1999 yılında kullanmaya başladığımızı söyleyen Yrd.Doç.Dr. Ali Murat Kırık, "Mobil iletişim üzerine çalışmalar yapan Shigetaka Kurita isimli bir Japon teknolog, emojileri geliştirmeye başlamış. Kurita, iletişim dilini zenginleştirip dilin sadece kelimelerden ibaret olmadığını göstermek istemiş. İlk emoji NTT Docomo adlı firmanın cihazında kulanıldığını görüyoruz. Emojileri akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte daha sık kullanır olduk. Ticari anlamda da birçok firma elektronik mesajlarda ve smslerde emojileri kullanıyor. Her gün yeni bir emoji çıkmasına rağmen bu emojilerin yeterli olmadığını belirten Kırık, "Yüz yüze yapılan görüşmelerdeki sıcaklığı bir anlamda yazı diline taşımak için kullanıyoruz emojileri. Örneğin 2015 yılında 'Tears of joy' dediğimiz mutluluk gözyaşları döken emoji, Oxford Sözlük tarafından yılın kelimesi seçildi. Artık mesajlaşmalarımızda emoji kullanmamak bir soğukluk göstergesi ve kavga gerekçesi oluyor. Özellikle ikili ilişkilerde de emoji kullanmak oldukça önemli" diyor.

REKLAM

YAKINDA SÖZLÜĞÜ ÇIKABİLİR

Emojilerde de anlam kaymaları yaşandığını belirten Kırık, "Örneğin üç maymun emojisi var. Bu 'Görmedim, duymadım, bilmiyorum' anlamına geliyor. Fakat bu maymun emojileri tek tek kullanıldığında farklı anlamlar taşıyor. Yüzünü kapatan maymun, utanma anlamına geliyor. Dolayısıyla bu anlam kaymaları olduğu sürece bir sözlüğe gereksinim duyulabilir" diyerek devam ediyor: "Emojilerin bu kadar yoğun kullanımı dilimizi yozlaştırdı ve kültürü tek düze hale getirdi. Günde 50-60 kelimeyle konuşur hale geldik. Emojilerin olumlu katkısı olarak bir tek iletişimimizi daha hızlı bir hale getirdiğini söyleyebiliriz. Ama bu imgelerin teknoloji çağının ortasında yetişen Z kuşağının edebi yönünü körelteceğini düşünüyorum. Çünkü Z kuşağına günümüzde neredeyse sadece emojilerle ulaşır olduk."

REKLAM

Yrd.Doç.Dr. Ali Murat Kırık, okumayı sevmeyen bir toplum olduğumuz için görsel imgeler kullanmayı tercih ettiğimizi ifade ediyor.

EN ÇOK AVRUPA'DA KULLANILIYOR

Her gün yeni bir emojinin ortaya çıktığını ifade eden Kırık, "Müslümanların isteği üzerine Müslümanlıkla ilgili simge ve semboller de kondu. Başörtülü kadın, cami ve elinde tespih olan emojiler de sonradan eklendi. Böylece evrensel bir dil oluşmaya başladı. Bir de yerel olarak kullanılan emojiler var. Örneğin Türkiye'ye özgü, tavla, zar ve gelin bunlardan bazıları. Artık devlet kurumları ve belediyeler de sosyal medyada emojileri sıkça kullanılır oldu. Burada aslında 'Aramızda resmiyet yok, siz de bizden birisiniz' mesajı verilmeye çalışılıyor" ifadelerini kullanıyor. Emojilerin en çok Avrupa'da kullandığını sözlerine ekleyen Kırık, "Gülüş ve kalpli emojiler yaygın bir şekilde kullanılıyor. Facebook'ta en çok muhteşem emojisi kullanılırken, Twitter'da karakter sıkıntısından dolayı emojiler yazıya oranla daha çok tercih ediliyor. Emojiler bazen subliminal mesajlar da içerebiliyor. Örneğin LGBT'lilere ait olan emoji gökkuşağı zannedilip pek çok kişi tarafından gerçek anlamı bilinmeden paylaşılıyor. Bu emoji en çok da Amerika'da paylaşılıyor. Amerika'yı Kanada ve Malezya takip ediyor. En az LGBT emojisi Vietnam'da kullanılıyor." diye konuşuyor.

REKLAM

HAYVAN SEVGİSİNİ ARTTIRDI

Kendi öğrencilerinin de sınav kağıtlarına emojiler eklediğini belirten Kırık, "İnsan beyni emojilere karşı daha duyarlı. Emojiyi görünce beyindeki sinirler hemen tetiklenir ve sanki karşınızda o insan varmış gibi o kişi karşınıza emojiyle belirir" diyor. Emojilerin olumsuz etkilerinden ziyade insanlara hayvan sevgisini de aşıladığını söyleyen Kırık, "Sosyal medyada paylaşım yaparken kedi fotoğraflarının son dönemde arttığını görüyoruz. Bunlar emojilerle de destekleniyor. Bu popüler kültürün bir unsuru haline geldi" diye konuşuyor.

Kadınlar daha çok kullanıyor

REKLAM

Emojilerin kadınlar tarafından daha sık kullanıldığını ifade eden Yrd. Doç.Dr. Ali Murat Kırık, "79 ilde 7 bin 252 kişi arasında yapılan araştırmada kadınların yüzde 80'i, erkeklerin ise yüzde 20'si emoji kullanıyor. 25 yaş altında yüzde 21, 26-29 yaş aralığıda yüzde 24, 30-34 yaş arasında yüzde 27, 35-39 yaş aralığındakilerin yüzde 16' sı 40 yaş ve üzerinin ise yüzde 12'sinin bu imgeleri kullandığı ortaya çıktı" diyor. Her 5 kişiden 4 'ünün emoji kullandığını ifade eden Kırık, " Araştırmada yüksek lisans doktora yapanların yüzde 12'si, üniversite mezunlarının yüzde 53'ü, lise mezunlarının yüzde 23'ü, ilköğretim mezunlarının da yüzde 11'inin emoji kullandığnı görüyoruz" diye ekliyor.

REKLAM
  • Türklerin favorisi sevgi temalı emojiler
  •  Emoji kullanımının temelinde hedonizm yani hazcılığın olduğunu belirten Kırık, ülkelerin sıklıkla kullandığı emojileri ise şöyle sıralıyor:
  • * Türkiye: Kalp ve gülmekten gözyaşı döken emoji
  • * Rusya: Romantik emojiler. Öpücük figürünün en çok kullanıldığı ülke
  • * Kanada: El, kol, ayak gibi uzuvların dışında şiddet içerikli bıçak, bomba, silah emojileri
  • * Avustralya: En favori emojileri tatil temali palmiye ağacı ve güneş
  • * Brezilya: Kedi emojisi
  • * Malezya: El ve kol işaretleri ile kadın figürü emojisi
  • * Vietnam: Mantar emojisi
  • * Arapça konuşan ülkeler: Çiçek ve saat emojisi
ÖNERİLEN VİDEOLAR
"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.
Erdoğan'dan Pavlopulos'a: Biz olmasak NATO'ya giremezdiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyaretinde Atina'da Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile ortak basın açıklaması yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un Lozan ile ilgili sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.
Kudüs... Şimdi ne olacak?
ABD Başkanı Donald Trump, dün Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıkladı. Trump'ın açıklaması tüm dünyada öfkeyle karşılanırken, skandal açıklamadan bu zamana kadar yaşananları özetledik...
Sokak köpeğiydi üniversiteye 'bekçi' oldu
Sokaklarda geçen 6 aylık yaşamının ardından arkadaşlarından ayrılıp üniversite kampüsü önünde ısrarlı bekleyişi, Oscar'a sadece sevgi ve düzenli mama değil, kimlikli güvenlik personeli olma kapısını da açtı.
Doğanın elektriksel gücü nefesleri kesti!
Doğanın bu açıdan çekilmiş görüntüleri izleyenlerin nefesini kesti. Dustin Farrell isimli bir kameraman, günlerce dolaşıp profesyonel araçlarla çekimini yaptığı Transient (geçici) isimli video ile doğanın elektriksel gücünü gözler önüne serdi. İşte o nefes kesen görüntüler...
Minikler asker ağabeylerini unutmadı
Hatay'da Zübeyde Hanım Anaokulunda okuyan 6 yaşındaki öğrenciler, Tunceli'de görev yapan askerlerimiz için sınıflarında komando yemini etti.UFO merakı yüzünden NASA'yı hackleyen Gary Mckinnon
Dünyanın en büyük askeri bilgisayar korsanlığına imza atan Gary Mckinnon en tehlikeli hackerlar arasında gösteriliyor. UFO belgelerinin saklandığını düşündüğü için başlayan ilginç hikayesi Pink Floyd şarkılarına bile konu olmayı başardı.
Filmin etkisinden çıkamayan çocuk böyle ağladı
Çizgi film izleyen küçük bir çocuk kuyuya düşüp annesini kaybeden dinazor yavrusunu görünce göz yaşlarını tutamadı.
Bunu Gördünüz Mü? Pas Atarken İmkansızı Başardı
Haftaya damgasını vuran ve mutlaka izlenmesi gereken anlar Tuğçe Ergül'ün sunumuyla ekranlarınızda: Bunu Gördünüz Mü?