HayatAlmanyada Nazi söylemi tescillendi

Almanya’da Nazi söylemi tescillendi

AfD partisi sanıldığı gibi toplumdaki dezavantajlı, başarısız ama hırslı Almanlardan oluşmuyor, tam aksine, partinin tanınan yüzleri profesör, hakim, yönetici veya emniyet görevlisi kişilerden oluşuyor. Almanya’da ırkçılık tabandan tavana çıkan bir olgudan ziyade tavandan tabana inen bir boyuta dönüştü. Asıl endişe uyandıran da tam bu!

Haber MerkeziYeni Şafak

61,5 Milyon seçmeni olan Almanya 19. Federal Parlamento seçimini gerçekleştirdi ve 709 parlamenter seçildi. Katılım oranı son seçime oranla %3,5 artış göstererek %76,2’ye ulaştı. Geçtiğimiz dönem Federal Parlamento’da dört parti temsil edilirken bugün itibari ile 6 parti temsil edilecek. Dördüncü dönem şansölye olan Merkel siyasi olarak geçmiş dönemlerden daha zayıf, Almanya ise istikrarsız konumda. Almanya’nın geleneksel merkez partisi CDU ve SPD yaklaşık bir buçuk milyon oyunu yeni kurulan Nazi partisi AfD’ye kaptırdı. Geleneksel partiler Alman seçmeninin güvenini kaybediyor.

Merkel, CDU lideri olarak en kötü oy oranını, CDU partisi ise tarihinin en kötü ikinci seçim sonucunu aldı. Sosyal demokratların hükümet ortağı olmayacağını açıklamasıyla beraber noelden önce hükümeti kurmayı planlayan Merkel için çok fazla seçenek yok. Hür Demokrat Parti FDP ve Yeşiller ile üçlü koalisyon kuracak ve dört yıl boyunca iki güçlü muhalif parti SPD ve AfD ile karşı karşıya kalacağa benziyor.

REKLAM

TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI KAYBETTİRDİ

Schulz liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti SPD ikinci dünya savaşı sonrası en başarısız seçim sonucunu aldı. Halbuki Schulz genel başkan olduğunda medyanın desteği ile yeni başbakan adayı olarak büyük umutlar ile gelmişti. Seçim sonucu, tarihin en başarısız genel başkanı olduğunu gösterdi. 2009 Federal Parlamento seçiminde şimdiki Cumhurbaşkanı, eski SPD Genel Başkanı Frank-Walter Steinmeier partisine %25,7 oy kazandırırken, 2013 yılında dönemin genel başkanı Peer Steinbrück ise %23 oy kazandırmıştı.

Orta okul mezunu ve eski alkolik olan Martin Schulz AB Parlamento Başkanı ve AB Milletvekili olarak tanınan ve Alman kamuoyunda sevilen bir siyasetçi olmasına rağmen iç siyasette başarısız oldu. Seçim kampanyasını ‘adalet’ kavramı üzerine kuran Schulz, söylemde kalan adalet arayışının seçim kazandıramadığını gösterdi. Schulz, kampanya boyunca özellikle Türkiye üzerinden popülizm yaparak gündemde kalmaya gayret gösterdi. Şansölye adayı olarak seçmene daha yaşanılabilir bir Almanya’yı nasıl oluşturacağı yönünde ikna edici olamadı.

REKLAM

Schulz’un Türkiye politikası geleneksel olarak SPD’ye oy veren Türk kökenli Alman vatandaşlarını partiden tamamen uzaklaştırdı. Türkiye karşıtı, Erdoğan düşmanı ve ayrımcı söylem ortaya koyması medya önünde geçici sempati toplamasına yol açsa da, ırkçı seçmeni ikna edemedi. AfD gibi Nazi zihniyetini benimseyen, Türkiye ve Türk düşmanı olan, göçmen karşıtı politika üreten İslam düşmanı bir parti varken taklidine oy vermek tercih edilmedi. Türkiye düşmanlığı hiç bir partiye kazandırmadı!

SEÇİM SONUÇLARI TEHLİKENİN HABERCİSİ

Seçim sonuçları göçmenlerin gözünde realitenin oy oranları ile tastiklenmesi niteliğinde ve hiç şaşırtıcı değil. Almanya’da yaşayan etnik ve dini azınlık gruplar yükselen ırkçılığa her fırsatta dikkat çekiyordu. Mülteci krizi ile birlikte toplum içerisindeki tahammülsüzlük, hoşgörüsüzlük, ırkçı saldırılar daha fazla görünür olmaya başladı. ‘Salon Nazileri’ daha büyük özgüven ile demokrasi düşmanı ve faşist söylemlerini seslendirir oldu. Hitler dönemini kutsayan zihniyet, AfD içinde kendine siyasi zemin oluşturdu. Korkulan gerçekleşti. AfD’nin oyları bazı seçim bölgelerinde %30’lara ulaşarak birinci parti konumuna yükseldi. Bölgede her üç seçmenden birisinin Nazi zihniyetine oy vermesi ülkenin geleceği açısından sorunlu.

REKLAM

Merkel, seçim sonuçları açıklandıktan sonra yapmış olduğu açıklamada AfD’ye kaydığı tahmin edilen bir milyon CDU seçmenini geri kazanmak için çalışacaklarını ve toplum içerisinde büyüyen korkuları daha ciddiye alacaklarını ifade etti. Alman toplumunun İslam düşmanlığı ve ırkçılığı besleyen yapay korkularını ciddiye alacağını vurgulayan Merkel aslında Almanya’nın bu dönem daha fazla içine kapanacağının sinyalini veriyor. AfD’nin seçim stratejisi olarak önyargılar ile büyüttüğü korkular, Merkel Hükümetinin siyasetini şekillendirecek.

IRKÇILAR BUNDESTAG’DA

Seçim sonuçlarının açıklandığı ilk dakikalarda Nazi söylemleri kamuoyu oluşturmaya başladı. AfD’nin popüler ismi Gauland yeni kurulacak olan hükumetin peşine düşerek bu ülkeyi geri “kazanacaklarını” söyledi. AfD’li bir diğer isim Weidel, parlamentoda araştırma komisyonu kurarak Merkel’in şimdiye kadar sürdürdüğü mülteci politikasının incelenmesini talep edeceklerini bildirdi. Parlamentoda yüzde 20 çoğunluk yakalandığı takdirde komisyon kurulabiliyor. AfD bu çoğunluğu belki yakalayamayacak ancak Merkel’i birçok alanda sıkıştırarak siyasi baskı oluşturacak.

REKLAM

Thüringen Meclisi AfD Grup Başkanı Björn Höcke bir konuşmasında AfD’li seçmenlere yönelik “Almanya tarih yazabiliyor. Tarih yazalım” diyerek Nazi zihniyetini tekrar iktidar yapalım imasında bulunmuştu. 24 Eylül Parlamento seçim sonuçları Almanya yakın tarihini nasıl etkileyecek göreceğiz. Yahudi Toplumu eski Başkanı Knobloch AfD’nin parlamentoya girmesine yönelik “nefret ve aşağılamayı körükleyen ruhlar yine ortaya çıktı” dedi. Dördüncü Merkel-Dönemi, Almanya demokrasisinin sınandığı ve kendini ispat etmesi gereken bir dönem olacak.

Soykırım ve ırkçılık konusunda ağır sabıkalı olan Almanya için AfD’nin 94 milletvekili ile parlamentoya girmesi, AB içerisinde yükselişte olan diğer ırkçı ve popülist partiler ile aynı düzlemde değerlendirilemez. Almanya uzun yıllardır ırkçılıkla mücadele ve sağ terörizmi önleyici projeler için milyonlar harcıyor. 2016 yılında almış olduğu karar ile yıllık 50 Milyon Avro olan ırkçılıkla mücadele bütçesini 2017’de iki katına çıkararak 100 milyon Avro yaptı. Irkçılığı önlemek üzere yüzlerce projeye maddi destek sunmasına rağmen artan ırkçılığın ve sağ terörün önüne geçemiyor. NSU cinayetleri, yanan mülteci evleri ve camiler, sokakta saldırıya uğrayan Müslümanların oranı düşmek yerine artıyor. Almanya’da salon-nazilerinin parlamentonun yedide birini ele geçirmiş olması bu zihniyetle mücadelenin asıl şimdi başlaması gerektiğini gösteriyor. AfD partisi sanıldığı gibi toplumdaki dezavantajlı, başarısız ama hırslı Almanlardan oluşmuyor, tam aksine, partinin tanınan yüzleri profesör, hakim, yönetici veya emniyet görevlisi kişilerden oluşuyor. Almanya’da ırkçılık tabandan tavana çıkan bir olgudan ziyade tavandan tabana inen bir boyuta dönüştü. Asıl endişe uyandıranda tam bu!

REKLAM

ALMANYA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ NORMALLEŞMELİ

Jamaika-Koalisyonu gerçekleştiğinde Hür Demokrat Parti ve Yeşiller Partisinin Merkel ile yürüttüğü koalisyon pazarlığı sonucu her iki parti liderinden birisi dışişleri bakanı olacak. Yeşiller eşbaşkanı Cem Özdemir’in bu göreve gelmesi durumunda Almanya-Türkiye ilişkisine olumlu katkı sunmayacağı şimdiden söylenebilir. Seçim sonucunun ortaya çıkardığı resim, Merkel hükümetinin daha içe kapanık siyaset yürüteceğe benziyor. 6 siyasi partinin mecliste bulunduğu bir denklemde harmonik bir siyasi ortamın oluşmayacağı şimdiden söylenebilir.

Federal Parlamentoya bu dönemde SPD’den 6, Yeşillerin 5, Sol Parti’den 3 toplam 14 Türkiye kökenli milletvekili seçildi. CDU’nun tek Türkiye kökenli adayı Cemile Yusuf Türk seçmenleri tarafından cezalandırıldığı için birinci oyları alamayarak seçilemedi. Türkiye-Almanya ilişkilerine şimdiye kadar olumlu hiçbir katkısı olmayan, hatta ilişkilerin kötüleşmesi için çaba sarfeden Türkiye kökenlilerin parlamento içerisinde olması bir anlam ifade etmiyor. Kimileri geçmişte olduğu gibi PKK lobiciliğine, kimileri ise İslam düşmanlığını körükleyerek Alman toplumunu Türklere karşı kışkırtmaya devam edecek.

REKLAM

Geleneksel partilerin seçim kampanyası boyunca yürüttüğü Türkiye düşmanı politikanın onlara bir katkısı olmadı. Merkel ağırlıklı olarak mülteci politikası nedeniyle oy kaybederken, Türkiye düşmanlığı üzerinden popülist siyaset izleyen Schulz Almanya’nın iç politik sorunlarına çözüm üretemediği için kaybetti. Türkiye ile krizi büyütmek, Türkiye gibi önemli bir müttefiki kaybetmek, terör ile mücadelede ve mülteci krizinin kontrol altına alınmasında büyük rol oynayan Türkiye’ye karşı hasmane tutuma devam etmek Almanya’ya birşey kazandırmayacak, tam aksine yeni çatışma alanları oluşturacak. Bu Merkel’e ve kuracağı hükümete ancak şimdi olduğundan daha çok kaybettirir.

Asiye Bilgin - UETD Genel Başkan Yardımcısı

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.