DSÖ: Gazze'deki Şifa Hastanesi ile irtibat kesildi! Kaçmak isteyenlere ateş açılıyor

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün, Gazze'de Şifa Hastanesi'ndeki merkezleriyle irtibatının kesildiğini duyurdu. DSÖ, derhal insani ateşkes ilan edilmesi gerektiğini yineledi.

Haber Merkezi AA
600 yaralı ve hasta ölümle karşı karşıya.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, resmi sosyal medya platformu X'ten yaptığı açıklamada, Hastanenin sürekli saldırılara maruz kaldığına dair korkunç haberlerle birlikte, durumun oldukça ürkütücü ve endişe verici olduğunu aktardı.


Hastaneden kaçmak isteyenlere ateş açılıyor!

"DSÖ'nün Şifa Hastanesi'ndeki merkeziyle irtibatı kesildi" diyen Ghebreyesus, kendilerine ulaşan son raporlarda "Hastane tanklarla çevrili ve çıkıp kaçmak isteyenlere ateş açıldığı bunların yaralandığı ya da öldürüldüğü yönünde" haberler olduğunu vurguladı.


DSÖ'nün gelişmelerden oldukça endişe duyduğunu belirten Ghebreyesus, Gazze'de insanların hayatlarını kurtarmanın tek yolunun derhal insani ateşkes ilan edilmesi olduğu ve bu yönde çağrılarını yinelediğini belirtti.


Gazze'deki Şifa Hastanesi'nde ölen 100 kişi toplu mezara gömülecek


Ghebreyesus şu ifadelere yer verdi:

"DSÖ ayrıca kritik yaralı ve hastaların sürdürülebilir, düzenli, engelsiz ve güvenli tıbbi tahliyesi için çağrıda bulunmakta olup, tüm rehinelere de uygun tıbbi bakım sağlanmalı ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalıdır"


İsrail'in bombardımanları nedeniyle Şifa Hastanesi'nde 600 yaralı ve hasta ölümle karşı karşıya

Gazze'deki Şifa Hastanesi İsrail vahşetine dayanamadı: Onlarca bebek ve hasta oksijen yetersizliği nedeniyle hayatını kaybetti

İsrail kuşatması ve saldırısı altındaki Şifa Hastanesi Doktoru Malhis'ten dünyaya çağrı: Bizi kurtarın yoksa öleceğiz

Sınır Tanımayan Doktorlar'dan Gazze çağrısı: Burada öldürülüyoruz lütfen bir şeyler yapın