İran'dan gerginliği arttıracak adım: Tebriz'de Ermenistan konsolosluğu açacaklar

27 Aralık’ta bir araya gelen İran ile Ermenistan’ın Dışişleri Bakanlarının görüşmesinde, Azerbaycan başta olmak üzere Türk dünyasını yakından ilgilendiren çok çarpıcı bir karar alındı. Karara göre, nüfusunun yüzde 95'ini Türklerin oluşturduğu İran'ın Tebriz kentinde Ermenistan’ın konsolosluk açacağı resmen duyuruldu. Ermeni konsolosluğu için en fazla Türk'ün yaşadığı şehirlerden biri olan Tebriz'in tercih edilmesi Türk dünyasına karşı verilen bir mesaj olarak yorumlandı. Bilindiği gibi Tahran yönetimi, Azerbaycan'ın Tebriz'deki benzer taleplerine uzun yıllar yanıt vermemiş ve bürokratik görüşmeler sonrasında konsolosluk için onay çıkmıştı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Tebriz'de Ermenistan konsolosluğu açılması bölgede tansiyonu yükseltecek.

İran ile Ermenistan’ın Dışişleri Bakanları 27 Aralık’ta bir araya geldi. Bu görüşme sonrası bölgedeki tansiyonu yükseltecek bir hamle yapıldı. Ermenistan’ın, İran’ın Tebriz kentinde konsolosluk açılacağı resmen duyuruldu. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Ermeni konsolosluğunun açılış tarihi olarak ocak ayının ilk haftalarını işaret etti.

Karabağ Zaferi sonrası dikkat çeken anlaşma

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nasır Kenani 1 Ocak’ta konsolosluk açılışıyla ilgili yaptığı açıklamada, Ermenistan ile İran arasında daha önce imzalanan ikili anlaşmalar olduğunu vurguladı. Bu anlaşma çerçevesinde “Ermenistan tarafı Tebriz’de kendi başkonsolosluğunu açacak” ifadesini kullandı.

İran Dışişleri sözcüsünün bahsettiği o anlaşma, Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi sonrası yapılmıştı.

İran ile Ermenistan arasında diplomasi trafiği arttı

Karabağ savaşında Ermenistan’ı destekleyen İran, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarmasıyla oluşan dengelere her fırsatta karşı çıktı.

2021’de İran ile Ermenistan arasında diplomasi trafiği arttı.

İlk adım İran’dan geldi

Aralık 2021’de iki tarafın dışişleri bakanlarıyla yapılan zirvede karşılıklı konsoloslukların açılması kararlaştırıldı. İlk adım İran’dan geldi.

Ekim 2022’de İran, Ermenistan’ın Kapan kentinde konsolosluk faaliyeti başlattı.

İran’ın konsolosluk için tercih ettiği Kapan kentinin tam da Azerbaycan sınırında yer alıyor olması, dikkat çekiciydi.

Tebriz nüfusunun yüzde 95'i Türk

O anlaşmanın ikinci adımında sıra Ermeni tarafında. Ermenistan da İran’da başkonsolosluk açıyor.

Seçilen şehir yine dikkat çekici. Nüfusunun neredeyse yüzde 95’i Azerbaycan Türk’ü olan İran’ın Tebriz kenti.

Tebriz’de Ermenistan başkonsolosluğu için takvim işliyor. Ocak ayının ilk haftaları yani içerisinde bulunduğu bugünler işaret edildi.

Ermenistan'la sınır bağları güçlenecek

İran Dışişleri Bakanı ve Dışişleri sözcüsünün peş peşe yaptıkları “Tebriz’de Ermenistan konsolosluğu açılacak” duyurularının ardından son olarak İran’ın Ermenistan’daki büyükelçisi Mehdi Sobhani de bir açıklama yaptı. Ermenistan devlet televizyonuna konuşan İranlı yetkili, Kapan’daki İran konsolosluğunun ardından Ermenisan’ın Tebriz’de başkonsolosluk açarak, iki ülke arasındaki sınır bağlarının güçleneceğini ve ikili ticarete katkı sağlayacağını söyledi.

Azerbaycan'a zorluk çıkardılar

İran, Ermenistan’a Tebriz’de konsolosluk için kendisi teklifte bulunurken; Azerbaycan, İran’da diplomatik temsilcilik açmak için uzun yıllar beklemek zorunda kalabiliyor.

Örneğin, Tebriz’de Azerbaycan konsolosluğu açabilmek Bakü’nün yıllar süren bürokratik girişimlerin ardından mümkün olmuştu.

Karabağ zaferi hazımsızlığı

İranlı büyükelçi Karabağ zaferi sonrası Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını geri almasını kast ederek, “bölgemizde sınır değişikliğine karşıyız. Sınır değiştirmek bizim için İran'da en üst düzeyde açıklanan 'kırmızı çizgidir ve kimse bizi bu tutumdan vazgeçiremez" dedi.

İran’ı en baştan beri tedirgin ediyor

İran, Karabağ zaferi sonrası Orta Asya ve Türk dünyasını yakından ilgilendiren koridorları reddediyor.

Tahran’ın özellikle Zengezur koridoruyla ilgili tavır ve politikası Ermenistan’dan dahi daha sert.

Zengezur koridoruyla Türk hattının oluşması ve bu koridorun Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kara bağlantısını sağlayacak olması, İran’ı en baştan beri tedirgin ediyor.

Tebriz kararı Türk dünyasına mesaj

Tahran yönetiminin Zengezur koridoruna karşı çıkmakla birlikte Azerbaycan sınırı ve Azerbaycan Türklerinin yaşadığı bölgelerde Ermenistan’la diplomatik ilişkileri arttırması dikkatlerden kaçmıyor.

Azerbaycan sınırını Zengezur koridoruna karşı adeta bir direnç merkezi olarak görüyor.

Kapan ve Tebriz kentlerinin iki ülke için karşılıklı konsolosluk faaliyetleri olarak tercih edilmesindeki mesajın Türk dünyasına karşı verildiği biliniyor.

Bölgedeki gerilimi tırmandırabilir

Özellikle Tebriz’de yani nüfusunun büyük çoğunluğunun Azerbaycan Türk’ü olan bir şehirde Ermenistan’a başkonsolosluk tahsis edilmesi bölgedeki gerilimi tırmandırabilir.

  1. Karabağ savaş sürecinde İran, lojistik olarak bu bölgeden Ermenistan’a silahlı destek verdiğinde ve tam da Azerbaycan sınırında askeri tatbikatları sıklaştırdığında Tebriz’deki Azerbaycan Türklerinin yoğun tepkileri olmuştu. İran, o reaksiyonları şiddet kullanarak bastırma yoluna gitmişti.


Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ krizinde İran nasıl adım atacak?

Ermenistan ateşle oynuyor

Ermenistan tahrik ediyor

İsrail'den bir suikast daha: Öldürülen en üst düzey Hizbullah komutanı olarak kayıtlara geçti

Azerbaycan ve Ermenistan arasında esir takası

Petrolde Kızıldeniz krizi: ABD Husi botlarını hedef aldı İran savaş gemisi gönderdi