İşgalci İsrail'e destek veren Avrupa Birliği Gazze için toplanıyor: Saldırılara 'insani ara' görüşülecek

İşgalci İsrail'in Filistin'e yönelik katliam saldırılarına arka çıkan ve 'ateşkes' çağrısı yapmayan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, bölgedeki son durum ve Gazze'ye yardımların ulaştırılması için Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya gelecek. Görüşmede, çatışmalara "insani ara" verilmesi başta olmak üzere çeşitli konuları ele alacağı ifade edildi.

Haber Merkezi AA
AB liderleri İsrail-Filistin ağırlıklı gündemle toplanacak.

İki gün sürmesi planlanan AB Liderler Zirvesi yarın Brüksel'deki AB Konseyi binasında başlayacak. İlk günün önemli başlıkları arasında Orta Doğu'daki durum, Ukrayna, Kosova, Karabağ, Sahel ve göç bulunuyor.

Hamas'ı kınayıp İsrail'e destek verecekler

AB yetkililerinin verdiği bilgiye göre, liderlerin İsrail-Filistin çatışmasında İsrail'e desteği teyit etmesi, Hamas'ın saldırılarını bir kez daha kınaması, ayrıca İsrail bombardımanı altındaki Gazze'ye insani yardımların ulaştırılmasını görüşmesi bekleniyor.

Ateşkes çağrısı yapmayacaklar

Çatışmalarda ateşkes çağrısı yapmayan AB'nin bu çerçevede insani yardımların ulaştırılmasını sağlayacak şekilde çatışmalara "insani ara veya aralar" verilmesine yönelik çağrıyı ele alacağı belirtiliyor.

Bu konuda zirvenin sonuç bildirisinde yer alacak ifadeler üzerinde müzakereler sürüyor. Bazı ülkelerin metindeki ifadeler hakkında çekinceler koyduğu ifade ediliyordu. Müzakerelerin yarın liderlerin toplantısında neticelendirilmesi bekleniyor.

İnsani ara konusunda da uzlaşma yok

AB ülkelerinin dışişleri bakanları, pazartesi günü yaptıkları toplantıda "insani ara veya aralar" çağrısı yapma konusunda uzlaşamamış, konu AB Liderler Zirvesi'ne bırakılmıştı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de bugün yaptığı açıklamada, AB ülkeleri arasında insani ara çağrısına desteğin büyüdüğünü bildirmişti.

Gazze'ye insani yardım ele alınacak

Üst düzey bir AB yetkilisi, liderlerin Gazze'ye insani yardımların hızlı, güvenli ve engellenmeden nasıl ulaştırılabileceğini görüşeceklerini, tıbbi bakım, yakıt, gıda ve su gibi temel ihtiyaçların nasıl karşılanacağına odaklanılacağını bildirdi.

AB Liderler Zirvesi'nde ayrıca Rusya ile savaşan Ukrayna'ya desteğin sürdürülmesi ele alınacak. Bu kapsamda Rusya'ya yönelik 12'nci yaptırım paketinin müzakere edilmesi, Rusya'dan elmas ithalatının yasaklanmasını öngören bu yeni yaptırım paketine alüminyum ithalatı yasağının da eklenmesi planlanıyor.

Zirvede liderlerin önündeki başlıklar arasında Kosova, Karabağ, Sahel'deki gelişmeler ile göç, ekonomi ve uzun vadeli bütçe meselesi de bulunuyor.


AB'den 'Gazze' açıklaması: Şu aşamada ateşkes çağrısı yapmayacağız