Obama'dan İsrail’e Gazze uyarısı: Askeri stratejisi ters tepebilir

Eski ABD Başkanı Barack Obama, dün İsrail-Filistin gündemine ilişkin yaptığı açıklamada, İsrail’in insan yaşamını göz ardı eden askeri stratejilerinin ters tepebileceğini ve sahip olduğu küresel desteği sekteye uğratabileceğini ifade etti.

Haber Merkezi DHA
Barack Obama

Eski ABD Başkanı Obama, dün İsrail-Filistin gündemini değerlendirdiği yazılı açıklama yayımladı. İsrail'in insan yaşamını göz ardı eden askeri eylemlerinin, elektrik ve su tedarikini kesmesinin ters tepebileceğine dikkat çeken Obama,İ srail'in insan yaşamını göz ardı eden askeri stratejisi nihayetinde ters tepebilir. Filistinlilerin tutumlarını nesiller boyu daha da sertleştirebilir, İsrail'e yönelik küresel desteği erozyona uğratabilir, İsrail'in düşmanlarının ekmeğine yağ sürebilir ve bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik uzun vadeli çabaları baltalayabilir dedi.


İSRAİL’İ DESTEKLERKEN FİLİSTİN’İ GÖZ ARDI EDEMEYİZ


Obama açıklamasında, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’in kendini savunma hakkına olan desteğini ve mevcut durumdaki tutumunu desteklediğini belirtti. Obama ayrıca İsrail’in askeri stratejisinin uluslararası hukuka uyması gerektiğinin altını çizerek, “İsrail'i desteklerken bile İsrail'in Hamas'a karşı bu mücadeleyi nasıl yürüttüğü konusunda da açık olmalıyız. İsrail'in askeri stratejisinin, sivil halkın ölmesini veya acı çekmesini mümkün olan her ölçüde önlemeyi amaçlayan yasalar da dahil olmak üzere uluslararası hukuka uyması önemlidir. Bu değerlerin desteklenmesi, ittifakların kurulması ve uluslararası kamuoyunun şekillendirilmesi açısından da hayati öneme sahiptir; bunların hepsi İsrail'in uzun vadeli güvenliği açısından kritik öneme sahiptir” açıklamasında bulundu.İşgalci İsrail'in ürünleri için boykot çağrısı

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan Biden’a seslendi: Riyakarlığına son ver

İşgalci İsrail'in hava saldırısından yaralı kurtulan çocuk girdiği şok sebebiyle tir tir titredi

Suriye'nin kuzeyinde saldırı hazırlığı yapıyorlardı: İki PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi

Terör devleti İsrail için 'Vurmadan haber veriyor' diyen Can Ataklı o sözlerini savundu