'Sarsılmaz destek' vurgusu: Ukrayna'dan Türkiye'ye tahıl anlaşması teşekkürü

Küresel tahıl krizini aşmak amacıyla Türkiye'nin önderliğinde hayata geçirilen Tahıl Koridoru Anlaşması yine Türkiye'nin öncülüğünde bir kez daha uzatıldı. Ukrayna ise Türkiye'nin bu çabasına karşı duyarsız kalmadı. Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Tahıl Koridoru Anlaşması'nın süresinin 120 gün daha uzatılmasında verdiği destekten dolayı Türkiye’ye teşekkür etti.

Haber Merkezi AA
Tahıl Koridoru Anlaşması 120 gün daha uzatıldı.

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Tahıl Koridoru Anlaşması'nın süresinin 120 gün daha uzatılmasında verdiği destekten dolayı Türkiye’ye minnettarlığını bildirdi.

Kubrakov, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünya pazarına ulaştırılmasını sağlayan anlaşmanın süresinin bir daha uzatılmasında Türkiye’nin yaptığı çalışmaları değerlendirdi.

Kubrakov, “Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nın imzacısı olarak Türkiye’ye ve bizzat Bakan Hulusi Akar’a daha önce imzalanan anlaşmaya sarsılmaz bağlılığı ve anlaşma süresinin 120 gün daha uzatılması için verdiği desteğinden dolayı teşekkür ederim.” ifadesini kullandı.

Bakan Akar 120 günü işaret etmişti

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya'nın Tahıl Koridoru Anlaşması'nın 60 gün süreyle uzatılmasına sıcak bakmasına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, Tahıl Koridoru Anlaşması'nın ilk haline uygun olarak 120 gün daha uzatılması düşüncesi ile görüşmelere başladıklarını belirterek, "Bunun devamı önemli. Bu manada iki ay yerine 120 gün olması konusunda da temaslarımızı sürdüreceğiz. Taraflar bunları değerlendirecekler ve kararını verecekler. BM de bizimle benzer şekilde düşünüyor. Görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bunu inşallah kısa sürede olumlu şekilde çözmeye çalışacağız." ifadelerini kullanmıştı.


Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev Ankara'da: Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi törenle karşıladı

Kanadalı bakan halkı İslamofobiyi kınamaya çağırıyor

Almanya Başbakanı Scholz: İsveç ve Finlandiya’nın NATO'ya katılımı büyük kazanım