ABD: 2 Estonyalı 575 milyon dolarlık kripto para dolandırıcılığından tutuklandı

ABD yetkilileri yaptığı açıklamada, Estonya polisinin 575 milyon dolarlık kripto para dolandırıcılığıyla suçlanan iki kişiyi tutukladığını söyledi.

Haber Merkezi Diğer
Arşiv

Seattle'daki ABD Bölge Mahkemesinde ortaya çıkan bir iddianame, her ikisi de 37 yaşındaki Estonya vatandaşları Sergei Potapenko ve Ivan Turogin'i elektronik dolandırıcılık ve kara para aklamak için komplo kurmakla suçladı. Estonya, Beyaz Rusya ve İsviçre'de yaşayan diğer dört kişi de suçlandı ancak kimlikleri açıklanmadı.

Savcılar, zanlıların 2015'ten 2019'a kadar yüz binlerce insanı HashFlare adlı bir kripto para madenciliği hizmeti için sözleşme satın almaları ve Polybius Bank adlı bir sanal para bankasına yatırım yapmaları için kandırdıklarını söyledi.

Tutuklananlar, dolandırıcılık gelirlerini aklamak ve gayrimenkul ve lüks araba satın almak için paravan şirketleri kullanmakla suçlanıyor. Adalet Bakanlığı, ikilinin ABD'ye iade edilene kadar Estonya'da gözaltında olduğunu söyledi.

EKONOMİ
Kripto para borsası FTX iflas etti: CEO'su Sam Bankman-Fried istifa ettiğini duyurdu

FOTOĞRAF 16
Kripto para piyasasını sarsan çöküş: Bir gecede 16 milyar dolar kaybetti
Kripto para piyasalarına yılın başından bu yana yaşanan Luna, BlockFi ve Celsius vakalarına bir yenisi de dünyaca ünlü kripto para borsası FTX'in iflasa sürüklenmesiyle eklendi. Yaşanan çöküş ile merkezi borsalara olan güven iyice sarsılırken, FTX CEO'su Sam Bankman-Fried'ın serveti de bir gecede 17 milyar dolardan 1 milyar doların altına geriledi. İşte FTX'te çöküşe giden süreç..