Asgari vergi alınmamasını da içeren kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda

Asgari ücretten gelir ve damga vergisi alınmamasını da içeren kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda. Kabul edilen önergelere göre, asgari ücretten gelir ve damga vergisi alınmaması, tüm ücret ve maaşların asgari ücret tutarı kısmı için de geçerli olacak. "Asgari Geçim İndirimi" düzenlemesi yürürlükten kalkacak.

Haber Merkezi AA
TBMM(Arşiv)

Asgari ücretten gelir ve damga vergisi alınmamasına dair düzenleme, tüm ücret ve maaşların asgari ücret tutarı kadar kısmını da kapsayacak şekilde genişletildi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin maddeleri görüşülüyor.

  • Teklife ihdas edilen maddeye göre, hizmet erbabına ödenen ücretlerin aylık brüt asgari ücrete isabet eden kısmı üzerinden damga vergisi alınmayacak.
  • Kabul edilen önergelere göre, hizmet erbabı, ödemenin yapıldığı ayda geçerli olan asgari ücretin aylık brüt tutarından işçi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve işsizlik sigortası primleri düşüldükten sonra kalan tutarına isabet eden ücretlerin istisnayı aşan ücret gelirinin vergilendirilmesinde, verginin hesaplanacağı gelir dilim tutarı ve oranları istisna kapsamındaki tutarlar da dikkate alınarak belirlenecek.

Ödenecek vergi tutarı bu suretle bulunan vergi tutarının içinde, istisna tutara isabet eden kısım düşülmek suretiyle hesaplanacak. İstisna nedeniyle alınmayacak olan vergi, ilgili ayda aylık asgari ücret üzerinden hesaplanması gereken vergiyi aşamayacak. Birden fazla işverenden ücret alanlar için bu istisna sadece en yüksek olan ücrete uygulanacak.

Ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde asgari ücretin aylık brüt tutarının yüzde 85'i gelir vergisinden istisna edildiği için uygulama alanı kalmayan "Asgari Geçim İndirimi" düzenlemesi yürürlükten kaldırılıyor.

Komisyonda teklifin maddeleri üzerinde görüşmeler sürüyor.

FOTOĞRAF 13
Asgari ücretin ardından gözler emeklilere yapılacak zamda: İki formül masada
Asgari ücretlilere yapılan rekor zammın ardından gözler emekli maaşlarına yapılacak artışa çevrildi. Milyonlarca emekli yeni yılda enflasyon oranında maaş zammı alacak. Ancak yapılan son açıklamalar emekliler için de ek zam beklentisini artırdı. Ek zam için ise iki formül üzerinde duruluyor.

FOTOĞRAF 15
Hükümet ekonomik tedbirleri devreye alıyor: Cumhurbaşkanı Erdoğan madde madde açıkladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada kurdaki dalgalanmayı durdurarak nispi bir istikrarı sağlamak için yeni araçların devreye alınacağını açıkladı.

FOTOĞRAF 11
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Burs ve kredi miktarları artırıldı
KYK burs ve kredi ne kadar oldu? 2021-2022 yılı eğitim ve öğretim döneminde öğrencilerin alacağı karşılıksız burs ve geri ödemeli kredi tutarları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Geçen sene lisans 650, yüksek lisans 1300 doktora öğrencileri ise 1950 lira burs veya kredi alıyordu. Peki yapılan zam ile birlikte yeni rakamlar kaç oldu? İşte 2022 zamlı burs ve kredi tutarları...

FOTOĞRAF 8
Memura müjde: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan milyonları ilgilendiren açıklama
Milyonlarca kamu çalışanı memur zammı ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. 5 aylık enflasyon oranı ise yüzde 10.48 olarak belirlendi. Yaklaşık 13 milyon emekli ve 4 milyondan fazla memur için beklenen enflasyon rakamları açıklanmıştı. Aralık enflasyonu açıklandığı zaman SSK ve Bağ-Kur emekli zammı da kesinleşmiş olacak. Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada ''Memurların maaşlarından alınan gelir ve damga vergisinin kaldırıldığını belirterek, memurlarımızın da fiilen aldıkları ücretlerin artmasını sağlıyoruz" dedi. Peki Memur zammı ne kadar olacak, kaç TL? En düşük ve en yüksek 2022 Ocak Memur maaş zammı ne kadar? İşte detaylar...