Depremzede 6 bin 924 işletmeye 2.3 milyar lira kredi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, ‘Deprem Acil Destek Kredisi’nden bugüne kadar 6 bin 924 işletmenin 2,37 milyar lira kredikullandığını söyledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Mehmet Fatih Kacır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, deprem bölgesindeki işletmelere verilen desteklere ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı. Kaçır, 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgelerde ‘Deprem Acil Destek Kredisi’nden bugüne kadar 6 bin 924 işletmenin 2,37 milyar lira kredi kullandığını, bu kredinin 566 milyon liralık kar payı veya faiz giderinin tamamının da KOSGEB tarafından geri ödemesiz şekilde karşılandığını bildirdi. Kacır, desteğin açıklandığı 31 Ekim 2023 tarihinden bugüne kadar isa 39 bin 680 işletmeye 12,8 milyar lira ödeme yapıldığını belirtti.

36 AY FAİZSİZ KREDİ İMKANI

Kacır, şunları söyledi: "İşletmelerin destek başvurusu ve ödeme süreçleri devam ediyor. Söz konusu destek programıyla depremzede işletmelere ilk 24 ayı ödemesiz olmak üzere 36 aylık faizsiz kredi imkanı sağlandı." KOBİ'lerin faaliyetlerinin aksamaması için KOSGEB İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında daha önce ‘Afet Dönemi Yaşam Alanı Desteği’ ile ‘Afet Dönemi İşletme Desteği’ programlarının da yürürlüğe girdiğini anımsatan Kacır, bu programlar kapsamında bugüne kadar bin 414 işletmeye toplam 108,2 milyon lira destek verdiklerini kaydetti.


Bakan Kacır: Togg yeni modeliyle dünya sahnesine çıkıyor

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Aralık ayında en fazla aylık reel getiri DİBS'te oldu