Goldman Sachs'tan Türkiye raporu: TL değerini koruyacak enflasyonda keskin düşüş yaşanacak

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs yerel seçimler öncesi son Türkiye raporunu yayınladı. Türkiye'de seçim sonuçlarından bağımsız olarak hem parasal hem de mali politikanın devam edeceği öngörüsünde bulunan banka TL'de değer kaybına yönelik beklentileri ise düşük ihrtimal olarak görüyor. Yıl sonu enflasyon tahminine de yer verilen raporda, olumlu baz etkileriyle birlikte yıl sonuna kadar enflasyonda yüzde 33'e kadar keskin bir düşüş sürecinin başlanacağı tahmin edildi.

Arşiv

Goldman Sachs, 31 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi son Türkiye raporunu yayınladı.

Raporda, "Seçim sonuçlarından bağımsız olarak hem parasal hem de mali politikanın devamını ve rezervlerin yanı sıra TL'nin üzerindeki baskının da yatışmasını bekliyoruz. Bütçe gelirlerinin uzun dönemli ortalamasına ulaşmasından dolayı seçimlerin ardından geçen yıla benzer vergi artışları beklemiyor ve harcama yönlü baskıların da azalacağını düşünüyoruz." ifadesi kullanıldı.

"500 baz puanlık faiz artışı, TL'deki değer kaybı olasılığının düşük olduğuna dair güçlü bir sinyal"

Yıl sonu enflasyon tahminine de yer verilen raporda, "Enflasyonun mayısta zirveye çıkacağını ve oradan olumlu baz etkileriyle birlikte yıl sonuna kadar yüzde 33'e kadar keskin bir düşüşe başlayacağını tahmin ediyoruz." değerlendirmesinde bulunuldu.

Raporda, döviz talebine ilişkin olarak, "Türk halkının seçimlerden sonra TL'nin aşırı değer kaybedeceğine yönelik düşüncelerinden kaynaklı artan döviz talebi var ancak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) politika faizinde geçen hafta 500 baz puan artışa gitmesinin böyle bir değer kaybı olasılığının düşük olduğuna dair güçlü bir sinyal gönderdiğini düşünüyoruz." ifadesine yer verildi.

"Olumsuz baz etkisi nedeniyle martta enflasyonun yıllık yüzde 68,5'e yükseleceğini tahmin ediyoruz"

Ramazanın bu yıl mart ayına denk gelmesi nedeniyle artan gıda ve hizmet enflasyonuyla birlikte enflasyonun bu dönemde yüksek seyretmeye devam edeceği öngörüsüne yer verilen raporda, "Olumsuz baz etkisi nedeniyle de martta enflasyonun yıllık bazda yüzde 68,5'e yükseleceğini tahmin ediyoruz." denildi.

Raporda, aylık bazda döviz kurundaki zayıflık nedeniyle yükselen çekirdek mal enflasyonuna karşılık diğer Tüketici Fiyat Endeksi alt kalemlerinde yavaşlama beklendiğine işaret edilerek, mevcut enflasyon ortamında ücret artışları ve ramazan ayının enflasyon üzerindeki toplam etkisini hesaplamanın zorluğu nedeniyle tahminler üzerinde bir belirsizlik olduğu kaydedildi.

EKONOMİ
Günlük 200 milyon dolar kaybettiren kaza: Binlerce kişi işsiz kalabilir

EKONOMİ
Bakan Işıkhan: İstihdam ve iş gücüne katılım oranı son 22 yılın en yüksek düzeyine ulaştı

EKONOMİ
"Hamburg" lüks yolcu gemisi, Antalya Limanı'na demirledi

EKONOMİ
THY'nin yeni markası: 104 uçaklık filosu olacak! İlk uçuşunu gerçekleştirdi

EKONOMİ
Dış borç stoku açıklandı: 261 milyar dolar olarak kayıtlara geçti