Petrol fiyatlarına Çin darbesi: Aralık ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi

Çin’deki koronavirüs tedbirlerine yönelik protestolar hızla yayılırken ortaya çıkan tablo yatırımcıların risk alma iştahını baskılayıp, kırılgan olan küresel ham petrol piyasasındaki stresi de arttırdı. Öte yandan ABD dünyanın en büyük petrol rezervine sahip ülkesi Venezuela’ya yönelik yaptırımları hafifletti. Peş peşe yaşanan iki gelişme brent petrol fiyatlarına adeta darbe vurdu. Petrolün varil fiyatı aralık ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Foto/arşiv

Çin'deki protestolar yatırımcıların risk alma iştahını baskılar ve enerji talebi görünümünü bozarak kırılgan olan küresel ham petrol piyasasındaki stresi artırırken petrol Aralık'tan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

ABD ham petrolü üç haftalık kayıpların ardından varil başına 74 dolara düştü. Brent petrol de 81 dolarları gördü.

Sert sıfır-Kovid kısıtlamalarına yönelik protestolar, hafta sonu dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin'de hızla yayıldı ve emtialarda bir satış dalgasına neden oldu.

Gelişmeler, güvenli liman alımlarıyla doları yükseltti ve hammaddeleri daha az çekici hale getirdi.

Diğer yandan Avrupa Birliği, Rusya petrolüne fiyat tavanı içeren yaptırımları nihayete kavuşturmak için bugün görüşmelere devam edecek. Müzakereler Polonya ve Baltık ülkelerinin 65 dolarlık fiyat tavanının Moskova yönetimi için “fazla cömert” olduğunu belirtmesiyle cuma günü durmuştu. Polonya, söz konusu fiyat tavanının halihazırda piyasadaki Rus petrolü fiyatına oldukça yakın olduğunu belirtiyor. Nihayete kavuşturulması beklenen yaptırımlar 5 Aralık itibarıyla fiyat tavanı üzerinde satılan Rus petrolünü taşıyan gemilere sigorta yapılmaması kuralını getirecek. AB’nin bu hamlesine karşı Kremlin de bir taslak hazırladı. Taslakla birlikte, fiyat tavanı uygulayacak ülkelerle Rus şirketlerinin petrol ticaretine yasak getirilmesi planlanıyor.

Singapur'daki ING Groep Emtia Stratejisi Başkanı Warren Patterson, "Petrol piyasasındaki duyarlılık olumsuz olmaya devam ediyor ve Çin'de hafta sonu boyunca yaşanan gelişmeler kesinlikle yardımcı olmayacak" dedi.

PETROL FİYATLARINA VENEZUELA ETKİSİ

Petrol fiyatlarını aşağı çeken bir gelişme de ABD-Venezuela kanadından geldi. ABD dünyanın en büyük petrol rezervine sahip ülkesi Venezuela’ya yönelik yaptırımları hafifletti. Ambargonun gevşemesi petrol fiyatlarındaki düşüşü hızlandırdı.

FOTOĞRAF 12
Araç sahiplerine bir güzel haber daha: Motorine bir indirim daha geldi
Araç sahiplerine peş peşe güzel haberler gelmeye devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatındaki düşüşün ardından yeni bir indirim daha geldi. Motorinin litre fiyatına 82 kuruşluk indirim geldi. İndirimin bugün itibariyle pompaya yansıması bekleniyor. İşte indirim sonrası motorinin litre fiyatında son rakamlar..