Bursa’da ayçiçeği tarlalarında çayır tırtılı istilası

Bursa’nın İnegöl ilçesinde ayçiçeği tarlalarında çayır tırtılı istilası yaşanıyor. Özellikle ayçiçeklere zarar veren tırtıl, ürünleri adeta kurutuyor. Yenişehir ilçesinin ardından İnegöl’ün Akbaşlar Mahallesindeki ayçiçeği tarlalarını da istila ediyor.

Haber Merkezi İHA
Bir şehrimizde daha çayır tırtılı istilası görüldü.

Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, Akbaşlar Mahallesine giderek incelemede bulundu.

Çelik, "Bir hafta önce Trakya bölgesinde, görülmeyen çayır tırtılı ayçiçeklerine hasar vermişti. Bir kaç gün önce de Yenişehir ilçesinde görüldü. Yenişehir’e sınır olduğumuz için bize de gelir korkusu vardı. İlçemize bağlı Akbaşlar Mahallesine de sıçradı. Şuan görüyorsunuz ayçiçekleri zarar görmüş durumda. Ayçiçiğinin yanısıra domates, biber gibi ürünlere de zarar verdiğini gördük. Ürünleri kurutmaya devam ediyor. Yenişehir’de dronlu ilaçlama yapıldığını öğrendim. Hemen Belediye Başkanımız Alper Taban’ı aradım. O da hızla ilgileneceğini söyledi. İnşallah bizde daha farklı bölgelere bulaşmadan bu sorunu çözmüş oluruz diye temenni ediyorum" dedi.

GÜNDEM
Bakan Yardımcısı Pakdil’den tırtıl istilası konusunda rahatlatan açıklama: Ürkütücü bir tablo yok

FOTOĞRAF 18
Trakya'da çayır tırtılı istilası: Arılar kovana çekilince dronlar havalanıyor
Trakya'da ayçiçeği tarlalarında görülen çayır tırtılı zararlısına karşı mücadelenin büyük kısmı tamamlandı, kalan kısımlar arıların zarar görmemesi amacıyla akşam saatlerinde ilaçlanıyor.

FOTOĞRAF 11
Her şeyi yiyorlar: Tarlaları komple bitirdiler
Geçtiğimiz günlerde Çanakkale'de köylere ve tarlalara zarar veren tırtıllar gündem haline geldi. Trakya bölgesinde ayçiçek tarlalarına danan çayır tırtılları Tekirdağ'dan sonra bu kez de Çanakkale'de görüldü.