CHP'li İBB'nin İETT bakım ihaleleri: 5 yılda 1,5 milyar lira zarar! Tıkır tıkır işleyen bir hizmet takır tukur yürüyen bir hezimete nasıl dönüştü?

AK Parti İBB Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, yayınladığı videoda, İstanbul'un damarlarına can taşıyan 150 yıllık İETT'nin, 4 yılda tam 4 genel müdür değiştirdiğini belirtti. "Yanan, yolda kalan, uçan, yüzen otobüslerimiz ve metrobüslerimiz. Niye böyle oldu? Tıkır tıkır işleyen bir hizmet, takır tukur yürüyen bir hezimete nasıl dönüştü? Birçok sebebi var. Bugün sizlerle yalnızca bir tanesini sizinle paylaşacağım." diyen Türkyılmaz, İBB yönetiminin 5 yılda yapılan yaklaşık 7 milyar liralık İETT bakım ihalesinin 5 milyarlık kısmının CHP'li Özgür Karabat'ın mali müşavirliğini yaptığı firmaya verdiğini ve toplam 1,5 milyar, aylık ise 100 milyon liralık zarar edildiğini söyledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
AK Parti İBB Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, İBB'nin bakım ihaleleri hakkında açıklamada bulundu.

AK Parti İBB Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı video paylaşımında, "İstanbul'da ulaşım denince akla ilk onun adı gelir. İstanbul'un damarlarına can taşıyan 150 yıllık gururumuz İETT. Ama şimdilerde, 4 yılda tam 4 genel müdür değiştiren İETT. Yanan, yolda kalan, uçan, yüzen otobüslerimiz ve metrobüslerimiz. Niye böyle oldu? Tıkır tıkır işleyen bir hizmet, takır tukur yürüyen bir hezimete nasıl dönüştü? Birçok sebebi var. Bugün sizlerle yalnızca bir tanesini sizinle paylaşacağım. Nimeti kendinde olanların zahmeti kentine yani sana ödettirdiği algıdan değil acı bir gerçekten söz edeceğim." dedi.

https://t.co/9N4l4VuUXH

"1,5 milyar lira zarardasın İstanbul"

Türkyılmaz, "CHP'li İBB yönetimi 5 yılda otobüslerin bakımı için parça parça olmak üzere yaklaşık 7 milyarlık ihale gerçekleştirdi. İhalelerde 'kırım oranı' diye bir şey vardır. Belediye olarak 3 liralık malı 2 liraya almaya çalışırsınız. Elbette israf ve kamu malı hassasiyetiniz varsa. CHP'li İBB yönetiminin maalesef böyle bir hassasiyeti olmamış. Siz bakmayın billboardlara koca koca 'israfı bitirdik' demelerine. İhale bedellerinde, kırım oranları sebebiyle hesaplarımıza göre 1,5 milyar lira zarardasın İstanbul. Her bir otobüsün aylık 42 bin liraya yapılan bakımı, mesela Kocaeli ve Bursa maliyetlerine bakıldığında 12 bin liradan her ay tam 100 milyon zarardasın İstanbul." ifadelerini kullandı.

Türkyılmaz, "'Otobüs alacak paramız yok' diyenler, sağda soldan borç isteyenler, bu zarara sebebiyet vermeselerdi, İBB bugün öz kaynaklarıyla yüzlerce otobüs daha alabilecekti. İBB'yi milyarlarca liralık zarar sokan bu ihalelerin toplam bedeli olan 7 milyarın 5 milyarı kime gidiyor dersin? 2019 seçimlerinden sonra palazlanan bir firmaya. CHP Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat'ın mali müşavirliğini yaptığı bir firmaya. İşte ispatını da buraya bırakıyorum. Dostlarını kırmak istemedikleri için ihalelerde fiyat kırmadıklarını umarım anlamışsındır." şeklinde konuştu.

Türkyılmaz, "Peki milyarlarca liralık bakım ihalesine rağmen neden her gün onlarca otobüs yolda kalır, arızalanır? Hocanın tabiriyle 'Ciğer buradaysa CHP nerede? CHP buradaysa ciğer nerede?'. 'Parayı takip eden faili bulur' derler, Siz parayı takip edin." açıklamasında bulundu.

İmamoğlu döneminde İETT araçlarının başına gelmeyen kalmadı

Bakımsız araçlar adeta ölüm saçıyor: Alev alev yanan İETT otobüsü küle döndü