Dışişleri'nden İran, Irak ve Pakistan'a sağduyu çağrısı

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Dost ve kardeş İran, Irak ve Pakistan'a itidal ve sağduyuyla suhuletin sağlanması çağrısında bulunuyoruz" denldi.

Haber Merkezi AA
Arşiv

Bakanlık, bölgedeki son gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yaptı.


Açıklamada, "Irak'taki belirli hedeflere yönelik İran saldırılarıyla başlayan, akabinde İran'ın Pakistan içindeki bazı hedeflere dün sabaha karşı gerçekleştirdiği saldırılarla genişleyen ve bu sabah Pakistan'ın İran içindeki hedeflere düzenlediği saldırılarla tırmanan gelişmelerden endişe duyuyoruz." ifadelerine yer verildi.


Sorunların, Birleşmiş Milletler (BM) Şartı başta olmak üzere, uluslararası hukukun temel ilkeleri çerçevesinde ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşılıklı saygı temelinde dostluk ve kardeşlik anlayışıyla çözülmesi gerektiğine inanıldığı kaydedilen açıklamada, tüm meselelerin bölgesel güvenliği ve istikrarı daha fazla tehdit etmeden diyalog ve işbirliği yoluyla çözümlenmesinin temenni edildiği belirtildi.


Açıklamada, "Dost ve kardeş İran, Irak ve Pakistan'a itidal ve sağduyuyla suhuletin sağlanması çağrısında bulunuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözümü konusunda bölge ülkeleriyle deneyimlerini paylaşmaya ve katkı sunmaya hazırdır." ifadeleri kullanıldı.


Pakistan İran sınırındaki Seravan şehrine saldırı düzenledi

Pakistan topraklarına saldırmışlardı: İran Devrim Muhafızları Ordusu'nda görevli Albay sınırda öldürüldü

İran’dan Pakistan provokasyonu

Pakistan'da savaş alarmı verildi: İran'a karşı tüm seçenekler masada

Pakistan'dan yeni İran açıklaması: Ortadoğu'da yeni savaşın fitili ateşlenecek mi?

Pakistan'dan İran'a misilleme: Tüm seçenekler masada olacak

İngiltere: İran Kızıldeniz'de daha fazla tehdidin önüne geçmeli

İran'dan Pakistan'a füze: Ateş Erbil’e sıçradı