Gizli fon davasında flaş gelişme! Muslera'nın ilk sözleri ortaya çıktı: 1,5- 2 aylık sürede yüzde 35'lik kazanç teklif etti

Türkiye'nin konuştuğu gizli fon davası devam ediyor. Aralarında yıldız futbolcuların da bulunduğu toplam 21 kişinin dolandırıldığı iddiasıyla 252 yıla kadar hapsi istenen banka şube müdürü Seçil Erzan dördüncü kez hakim karşısında. İlk kez duruşmaya katılan Fernando Muslera'nın ifadesi ortaya çıktı.

Galatasaray'ın ünlü file bekçisi Fernando Muslera'nın gizli fon davasında ilk ifadesi ortaya çıktı.

Aralarında spor dünyasının ünlü isimleri Arda Turan, Emre Belözoğlu, Fernando Muslera ve Selçuk İnan'ın da bulunduğu toplam 21 kişinin dolandırıldığı iddiasıyla 252 yıla kadar hapsi istenen banka şube müdürü Seçil Erzan ile birlikte 7 sanığın yargılandığı dava başladı. Duruşmaya, şikayetçiler Arda Turan ve Fernando Muslera geldi.

İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Seçil Erzan ve Ali Yörük getirildiler. Tutuksuz sanıklar da duruşmaya geldi. Mert Zeydanlı'nın arasında bulunduğu müştekiler de duruşmaya geldi. Çok sayıda taraf avukatı da duruşmaya katıldı.

'Şikayetçiyim'

Mahkeme Başkanı, şikayetçi Fernando Muslera'ya "Para vermeye kim ikna etti?" sorusu üzerine Muslera tercüman aracılığıyla ifade verdi. Muslera, "2011'de Seçil Erzan'ı tanıdım. Bankadan arayarak tekliflerde bulunuyorlardı, finans işiyle ilgili olanlar üst düzey yöneticiler arıyordu. Daha sonra Denizbank'ın fon hesabıyla ilgilenen Seçil Erzan beni aramaya başladı. 1,5- 2 aylık sürede yüzde 35'lik kazanç teklif etti. Bu Denizbank tarafından yapılan teklifti. Seçil Erzan aradı, 'Mehmet Aydoğdu ve Hakan Ateş fon dairesinin başında olan kişiler' dedi. Bunun üzerine Florya Şubesinden 700 bin dolar paramı çektim. Çektikten sonra Musa Mert Çetin'e verdim. Musa Mert, bu parayı Denizbank'ın Levent Şubesinde Seçil Erzan'a ofisinde teslim etti. Seçil'in aramasıyla Ziraat Bankasından 500 bin dolar alıp Musa Mert'e verdim, bu parayı da Musa Mert, Erzan'a Denizbank'ın kapısından verdi. Seçil Erzan paranın geri ödeneceğine dair yazılı bir belge verdi. Bana 1.2 milyonluk yatırımın karşılığında 700 bin dolar geri verildi. Ana param üzerinde herhangi bir kazancım olmadı" dedi.

Mahkeme Başkanı, "Seçil İspanyolca bilmiyordu, Seçil ile kendisi arasında kim aracılık yaptı" sorusuna Muslera, "Musa bey benim arkadaşımdır, güvendiğim birisidir. O yüzden bağlantıyı o sağlıyordu" dedi. "Seçil, dışında kendisini para yatırmaya ikna etmeye çalışan olmuş mu?" sorusuna Muslera, "Hayır. Sadece Seçil Erzan aracı oldu" diye cevap verdi. "Bu konuyla ilgili para kazanıldığına şahit olmuş mu? sorusuna "Başka kimseyle konuşmadım" dedi. Savcının "Seçil Erzan ile şahsi yakın bir ilişkisi var mıydı?", "Hayır, sadece banka ilişkisi vardı" dedi. Muslera, yatırım yaptıktan sonra bazı ünlü kişilerin de fonda paralarının olduğunu söyleyerek Erzan'ın kendisini rahatlatmaya çalıştığını ifade ederek "Şikayetçiyim" dedi.

GÜNDEM
Türkiye'nin konuştuğu Seçil Erzan davasında Arda Turan adliyeye geldi

'En azından ana paramı kurtarmaya çalıştım'

Mahkeme başkanı, "Para aldığında 700 bin dolar, herhangi bir belge aldın mı?" sorusuna "Hayır" dedi. Bir avukatın, "Ana paradan 700 bin doların geri alınmasında Musa Mert Çetin'in rolü olmuş mu?" sorusuna Muslera, "O olmasaydı parayı da geri alamazdık, Musa Bey'e teşekkür ediyorum" dedi. "Şubeye gidip bizzat para çekme işlemi olmuş mu?" sorusuna ise Muslera, "Gittim fakat herhangi bir işlem gerçekleşmedim" dedi. "Seçil'i tanımadığını söylemişti. Ona mı güvenerek para verdi?" sorusuna, "Seçil'i tanımıyordum, bankanın büyük bir banka oluşuna güvendim. Seçil'in de müdür olmasına güvendim.

Musa Mert'e paramı transfer etmesi için güvendim" şeklinde cevap verdi. Muslera, "Bazı şeylerin yolunda gitmediğini anlayınca en azından sadece ana paramı kurtarmaya çalıştım" dedi. "Musa Mert Çetin vasıtasıyla 'Paramı vermezlerse banka yönetimine gideceğim, Fatih Terim'e gideceğim' demiş mi?" sorusuna Muslera, "Sadece paramı vermezlerse bankanın üst düzey yönetimine gideceğim dedim" şeklinde ifade verdi. Muslera ifadesinin ardından salondan ayrıldı.

'İkna etmek fonda ünlü isimlerin olduğunu söyledi'

Muslera ifadesinin devamında fonla alakalı kimseyle konuşmadığını söyledi. Mahkeme başkanı,"Seçil Erzan ikinci kez verdiği 500 bin doları vermesi için ikna etmek için aramış mı?" sorusuna Muslera "500 bin dolar için ikna etmek istemişti. İstersen ekleme yapabilirsin demişti. Sonrasında tekrardan fazla para yatırmamı söylemişti ama almam gereken karı alamadığım için kabul etmedim" dedi. Muslera, "Parayı zamanında ödemeyince ikna etmek fonda ünlü isimlerin olduğunu söyledi. Zaman kazanmak, beni rahatlatmak için söylüyordu. Fona girmeden önce isim vermemişti. Paramı alamadığım için söylediğinde o isimleri arayabilirdim. Asıl güvendiğim kişi banka ve Seçil'e güvendim" diyerek şikayetçi olduğunu belirtti

HAYAT
Seçil Erzan dördüncü kez hakim karşısında! Gizli fon davasında yıldız futbolcular ifade verecek

GÜNDEM
Denizbank'tan beklenen 'Seçil Erzan' açıklaması: Saadet zinciriyle ilgimiz yok

GÜNDEM
Seçil Erzan ikinci kez hakim karşısında! İşte ilk ifadeleri: Herkes yer içer hesabı Seçil öder