Meteoroloji'den 9 kente sarı uyarı: Kuvvetli geliyor! Sıcaklıklar 10 derece birden düşecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugüne (20 Ocak Cumartesi) dair hava durumu raporunu paylaştı. Rapora göre; bugün beklenen yağışlar nedeniyle İstanbul dahil 9 kente sarı kodlu uyarıda bulunuldu. Sıcaklıkların 8 ila 10 derece birden düşmesi bekleniyor. İşte Meteoroloji'nin bugün için yayımladığı hava durumu raporu...

Haber Merkezi Yeni Şafak
Arşiv

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni hava durumu raporunu açıkladı. Yapılan son değerlendirme şöyle:

Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Giresun, Erzurum ve Muş çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Genellikle yağmur ve sağanak, Trakya kesimi, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, Karadeniz’in iç kesimleri ile Bilecik, Eskişehir, Erzurum ve Muş çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların; Marmara (Bilecik hariç), Kuzey Ege kıyıları ile Batı ve Orta Karadeniz'in kıyı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

İç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis ile birlikte buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

Sıcaklık düşecek

Hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerde hissedilir derecede (8 ila 10 derece) azalacağı tahmin ediliyor.

Yağış

Yağışların, Marmara (Bilecik hariç), Kuzey Ege kıyıları ile Batı ve Orta Karadeniz'in kıyı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Rüzgar

Rüzgarın, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugün beklenen yağışlar nedeniyle 9 kente sarı kodlu uyarıda bulundu. Sarı kodlu uyarı yapılan iller şöyle:

  1. Balıkesir
  2. Bursa
  3. Çanakkale
  4. Edirne
  5. İstanbul
  6. Kırklareli
  7. Kocaeli
  8. Tekirdağ
  9. Yalovo


Yarınki hava durumu nasıl olacak? Meteoroloji anlık bilgilerine bakmadan planlarınızı yapmayın: İşte 5 günlük hava durumu tahminleri

17 derece birden düşecek! Meteoroloji Genel Müdürlüğü 20-26 Ocak 2024 haftalık tahminini yayınladı: Marmara için kuvvetli yağış, AKOM İstanbul'da kar için uyarı verdi

Meteoroloji 11 ili uyardı: Fırtına ve yağışa dikkat