Lübnan'ı savaşa çekmek istiyor

İşgalci güç İsrail, Lübnan'da son 10 gündür uyguladığı suikastlar ile Lübnan'ı savaşa çekmeye çalışıyor. Hamas ve Hizbullah'ın önemli isimlerini hedef alan saldırılar ile Lübnan'ın güneyinde yeni bir cephe açmak isteyen işgalci güç, Gazze'de karşı karşıya kaldığı stratejik yenilgi ihtimali karşısında ateşi bölgeye yaymak istiyor.

Sernur Yassıkaya Yeni Şafak
Arşiv.

Gazze’de stratejik yenilgi ile karşı karşıya olan işgalci güç İsrail, savaşı ülkenin kuzeyine, Lübnan topraklarına taşımak için saldırılarını artırmaya başladı. Lübnan’da Hizbullah’ın sinir uçlarını hedef alan saldırılarla, Şii örgütü askeri cevap vermeye zorlayan İsrail ordusu, son günlerde kritik isimleri hedef alan suikastlarını artırdı. Dün, işgalci güce ait insanız hava aracının (İHA), Lübnan’ın güneyinde seyir halindeki bir aracı hedef aldığı saldırıda, en az 3 kişinin öldüğü belirtildi. Bu son 10 günde Lübnan’da düzenlenen üçüncü nokta atışı suikast saldırısı oldu. İşgalci gücün Lübnan’da sonu topyekun savaşı hedefleyen bir tırmandırma stratejisi izlediği değerlendiriliyor. İşgalci gücün, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ı cevap vermek zorunda bırakmak olduğu da değerlendiriliyor. Nasrallah ağustosta ayında “Lübnan’daki suikastlara geri dönülmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Bir İHA’lı suikast daha

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan habere göre, İsrail’e ait İHA, Sur kentine bağlı Ganduriyye köyü yakınlarında bir aracı vurdu. Aracın seyir halinde olduğu, saldırının ardından olay bölgesine ambulansların nakledildiği ifade edildi. Araca yaklaşmak isteyen ambulans ekibinin yakınına da bir füze atıldığı ve bu nedenle sağlık çalışanlarının hafif bir şekilde yaralandığı kaydedildi. Araçta bulunan 3 kişi ise yaşamını yitirdi.

aracında vuruldu

İsrail önceki gün de Lübnan’ın güneyinde Hirbet es-Slim beldesi yakınlarında Hizbullah’ın üst düzey komutanlarından ve güneydeki operasyonlardan sorumlu olduğu belirtilen Visam Hüseyin Tavil’in bulunduğu aracı vurmuş, saldırıda Tavil hayatını kaybetmişti.

Aruri’yi Beyrut’ta vurdu

Tavil’in öldürüldüğü saldırıdan bir hafta önce ise Hamas’ın siyasi liderlerinden Salih Aruri, Beyrut’un merkezinde Hizbullah kontrolündeki bir bölgede binaya, İsrail F-16’sı tarafından 6 güdümlü füzeyle vurulması sonucu öldürülmüştü.

Cenazeye saldırı

İşgalci güç, Visam Hüseyin Tavil’in dün düzenlenen cenaze töreninin yapılacağı alanın yakınlarına da hava saldırısı düzenledi. Tavil’in Hirbet es-Slim beldesindeki evi yakınlarına art arda iki saldırı gerçekleştirdi. Bölgede yoğun İsrail İHA’larının faaliyeti de görüldü.

Nokta atışlarla karşılık veriyor

Hizbullah’ın işgalci gücün tırmandırma stratejisine şimdilik nokta atışı saldırılar ile cevap verdiği ve bir cephe savaşından uzak durmak istediği görülüyor. İHA’lı suikastların ardından, Salih Aruri ve Hizbullah öldürülen üst düzey mensubu için İsrail’e “kamikaze İHA’larla misilleme” yaptı. Saldırıda İsrail’in Safed kenti yakınlarındaki İsrail ordusunun Kuzey Karargahının hedef alındığı kaydedildi. Hizbullah, geçen pazar günü de Meron Dağı’ndaki İsrail askeri radar üssünü vurmuş ve büyük zarar vermişti.

Hedefi işgal

Gazze Kasabı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, hafta sonu yaptığı açıklamada, Lübnan sınırında Hizbullah ile yaşanan gerginliğin diplomasi yoluyla çözülememesi durumunda başka yollara başvuracakları tehdidinde bulunmuştu. İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi de “Hizbullah üzerine baskı kurmak” istediklerini aksi takdirde “başka bir savaşa yol açılacağını” sözleri ile yeni cephe işareti vermişti. ABD yönetiminin de Netanyahu’nun siyasi kariyerini korumak için Lübnan’da yeni bir cephe açmasından endişelendiği ortaya çıkmıştı. İsrail’in 2000 yılında tamamen çekildiği Lübnan topraklarını yeniden işgal etmeyi planladığı değerlendiriliyor.

Çatışma hazırlığı

İsrail’in Lübnan sınırı yakınlarında bulunan kuzeydeki ek birliklere silah ve mühimmat dağıtacağı açıklandı. İsrail’in kuzeyindeki ek birliklere yüksek standartlarda silah, kurşun geçirmez yelek ve kaskın verileceği, bunun yanı sıra tıbbi ve lojistik ekipman desteğinin de sağlanacağı ifade edildi. Ayrıca birliklere eğitim verileceği aktarıldı.


Lübnan'a hava saldırısı: Katil İsrail'in hedefi bu kez cenaze töreni oldu

Hizbullah'tan İsrail'e intikam misillemesi

İsrail'den bir suikast daha: Öldürülen en üst düzey Hizbullah komutanı olarak kayıtlara geçti