Malezya kralı külliye'de: 30 yıl sonra ilk ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kral Abdullah Şah’ı törenle karşıladıktan sonra iki lider baş başa görüştü. Abdullah Şah’ın ziyareti 30 yıl aradan sonra Malezya’dan Türkiye’ye devlet başkanı seviyesinde yapılan ilk ziyaret oldu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Malezya Kralı Abdullah Şah, Ankara’ya resmi ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Malezya Kralı Sultan Abdullah Ri’ayatuddin Al-Mustafa Billah Şah’ı resmi törenle karşıladı. Sultan Abdullah Şah’ın bulunduğu makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti.

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’NDE KARŞILADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sultan Abdullah Şah’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Sultan Abdullah Şah’ın tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke milli marşları çalındı. Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı, “Merhaba asker” diyerek Türkçe selamladı.

KRALIN ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ

Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı. İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sultan Abdullah Şah, merdivenlerde Türkiye ve Malezya bayrakları önünde gazetecilere poz verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah ile 2,5 saat süren baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. Baş başa görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malezya Kralı Sultan Abdullah onuruna resmi akşam yemeği verdi.

30 YIL SONRA İLK ZİYARET

Törende, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Ankara Valisi Vasip Şahin de hazır bulundu. Abdullah Şah’ı ziyaretiyle 30 yıl aradan sonra Malezya’dan Türkiye’ye devlet başkanı seviyesinde ilk ziyaret yapılmış oldu.

GÜNDEM
Malezya İçişleri Bakanından Türkiye Sınırlarında Alınan Güvenlik Önlemlerine Övgü