Türkiye Yüzyılına Selçuklu imzası: Selçuklu Belediye Başkanı Pekyatırmacı 5 yıllık hizmetlerini anlattı

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, 2019-2024 yılları arasında Selçuklu’ya kazandırılan yatırım ve hizmetleri “Türkiye Yüzyılına Selçuklu İmzası” temalı 5 Yıl Değerlendirme programında kamuoyu ile paylaştı.

Haber Merkezi Diğer
Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı.

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, 2019-2024 yılları arasında Selçuklu’ya kazandırılan yatırım ve hizmetleri “Türkiye Yüzyılına Selçuklu İmzası” temalı 5 Yıl Değerlendirme programında kamuoyu ile paylaştı.


Sözlerine 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde kendisini AK Parti Selçuklu Belediye Başkanlığı için yeniden aday gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Teşkilatı ve Cumhur İttifakına teşekkür ederek başlayan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Bundan yaklaşık 5 yıl önce, vatandaşlarımızın teveccühüyle iş başına gelmiştik. 5 yıl önce, Gönül Belediyeciliği ilkesiyle çıktığımız bu yolda birbirinden önemli projeler, yatırımlar ve çalışmalar gerçekleştirdik. Hemşehrilerimizin hayır dualarından aldığımız güçle görevi devraldığımız günden bugüne kadar Selçuklumuz için gece gündüz demeden, yılmadan yorulmadan, canla başla çalıştık, çabaladık. Tüm amacımız Selçuklumuzun ihtiyaçlarını en hızlı şekilde çözüme kavuşturmak, Selçuklumuz için yeni hizmetler, yeni projeler üretmekti. Tabii bu 5 yıllık süre içerisinde hem küresel anlamda hem de ülke olarak çeşitli badireler atlattık. Bunların başında tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci geliyor. Yine yangın felaketleri ve son olarak da ülkemizi derinden sarsan 6 Şubat depremleri geliyor. Hepimizin hayatını etkileyen pandemi döneminde evlerimize kapandık, yakınlarımızı kaybettik, birlikte üzüldük, birlikte mücadele verdik. Yine pandemi sürecinin sonlarında Türkiye’nin büyük yangın felaketlerinden bir tanesini yaşadık. Tüm bunlar geride kaldı derken belki de sadece Türkiye'de değil tüm dünyada yüzyılın afeti olan 6 Şubat depremlerini yaşadık. Bu depremlerden 11 ilimiz etkilendi ve başta Kahramanmaraş ve Hatay olmak üzere adeta şehirlerimiz yok oldu. Yaşanan deprem afetiyle birlikte bütün Türkiye gibi Konya olarak biz de hem belediyelerimizle hem sivil toplum örgütlerimizle hem kurumlarımızla hem de gönüllülerimizle adeta bir seferberlik halinde deprem bölgesinde özellikle de Hatay Antakya'da yaraların sarılması için üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yerine getirdik. Küresel anlamda ve ülke olarak bu zorlu süreçlerden geçerken; aynı zamanda belediyecilik hizmetlerini en iyi şekilde sürdürmeye, yatırımlarımıza hız kesmeden devam etmeye, hemşerilerimize en iyi hizmeti verebilmek için tüm gücümüzle çalışmaya gayret gösterdik” dedi.Başkan Pekyatırmacı: Selçuklu’yu yıldızı parlayan bir ilçe yaptık


Kadim medeniyetten aldıkları güçle, hep birlikte, Selçuklu’yu yıldızı parlayan bir ilçe yaptıklarını ifade eden Başkan Pekyatırmacı, “Gerçek belediyeciliği birlikte başardık. Şimdi ise Selçuklumuz için yine gönül belediyeciliği ilkesiyle, aynı inanç ve kararlılıkla yılmadan, yorulmadan, bahanelere sığınmadan çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İnşallah Selçuklumuzu daha da ileriye taşıyarak belediyecilik hizmetlerimizi hep birlikte hem Türkiye’nin örnek alacağı hem de Dünya’nın örnek alacağı hizmetlerle taçlandıracağız. Hemşehrilerimizin memnuniyeti ve hayır dualarından aldığımız güçle inşallah çok daha güzel işler başaracağız. Bugün burada, ‘Türkiye Yüzyılına Selçuklu İmzası’ programımızda bizleri yalnız bırakmadığınız için kıymetli protokolümüze ve değerli misafirlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay: Selçuklu bugün 5 yıldan çok daha güzel, çok daha iyi hizmetler aldı


Selçuklu’nun 5 yılda çok önemli hizmetler kazandığını ifade eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Konya, Konya modeli belediyecilik anlayışıyla her mahallesinin, her sokağının, her caddesinin, her vatandaşımızın hizmet aldığı bir model geliştirmeyi başarabildi. Bunu birlikte yürütüyoruz ve belediyelerimizin en önemli özelliği hizmet ve eser siyaseti yapmak. Bakın birçok tesis açılış temel atma gördük. Bunların arkasında çok yoğun bir emek, çok yoğun bir çalışma, çok yoğun bir kararlılık var. Ben tekrar bütün bu yemeklerinden ve gayretlerinden dolayı değerli Selçuklu Belediye Başkanımız, değerli kardeşim Ahmet Pekyatırmacı beye huzurlarınıza teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Şimdi bir seçim sürecindeyiz ve yeni bir başarı hikayesi yazmak gerekiyor. Mutluluğumuz şu, bıraktığımız Selçuklu bugün 5 yıldan çok daha güzel, çok daha iyi hizmetler aldı. Hizmet çıtası çok daha yükseldi. Ama biz asla yeter tamam diyen insanlar olmadık. Şimdi yeni dönemde yeni şeyler söyleyerek hemşerilerimizin karşısında olacağız. Bu dönemde 2 temel önceliğimiz var, dirençli bir şehir oluşturmak. Bunun için iklim değişikliğinin etkilerini ortadan kaldıracak, iklim değişikliğinin etkilerinin hemşerilerimiz tarafından az hissedileceği, sorunları çözecek projeler üretmek, ikinci önemli konu ise kentsel dönüşüm yaparak özellikle şehrimizin yapı stoğunu yenilemek için çalışmalar yapmak. Bunu nasıl yapacağız? Bunu yine hep birlikte yapacağız. Biz bu işleri yaparken 2 şeyi asla ihmal etmedik. Bir vatandaşlarımızın gönlünde taht kuracak gönül belediyeciliğini, 2 kardeşlik hukukunu ve birlikte çalışma kültürünü artırarak geliştirmeyi asla ihmal etmedik. İnşallah bu dönemde de güçlü Konya için bir adım daha diyerek yola çıkıyoruz. İl başkanımızın şahsına tüm teşkilat mensuplarımızla Selçuklu Belediye Başkanımızın şahsında tüm ilçe belediye başkanlarımızla Konya'yı çok daha güzel yarınlara taşımak için gayret sarf edeceğiz. Ben böyle güzel bir programa hazırladığı için başta Selçuklu Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tüm yapılanların ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah kalfalık döneminde Rabb'im çok daha güzel işler yapmayı nasip etsin diye dua ediyorum ve son olarak Rabbim birlik beraberliğimizi, kardeşliğimizi ve birlikte çalışma kültürümüzü arttırarak devam ettirsin diyor, hepinizi saygıyla, muhabbetle selamlıyorum, Allah'a emanet olun” diye konuştu.AK Parti Konya İl Başkanı Angı: Ahmet Pekyatırmacı başkanıma bu şehrin bir insan olarak teşekkür ediyorum


Konya’nın geçmişten bugüne güzel işleri başardığını söyleyen AK Parti Konya İl Başkanı Angı, “Yerel yöneticilerimiz, başta büyükşehir belediye başkanlarımız olmak üzere, ilçelerimizde görev yapan kıymetli başkanlarımız el ele verip, gönül gönüle, bu şehri büyütmeyi bu şehri güçlü kılmaya, bu şehrin huzurunu arttırmaya büyük gayretli sarf ettiler. Yeni bir döneme yürüyoruz. Bir 5 yıl nasıl çabuk geçti? Başlarken neler vaat edilmişti? Dönem sonunda düşünülenlerin dışında da ihtiyaç olan her alanda güzel işler yapıldı. Onun içinde ben kıymetli Ahmet Pekyatırmacı başkanıma bu şehrin bir insan olarak teşekkür ediyorum. Uğur başkanım kendisinden önce hizmet edenlerden aldığı bayrak çıtasını en yükseğe çıkarmıştı. Büyük şehre geçmekle Ahmet kardeşimizin devir aldığı nöbette de geriye dönüp 6 yıla baktığımız zaman önemli ve güzel işler yapıldı. Konya adını hep duyurdu. Konya’ya gelen herkes o övgüsünü ortaya koyabildi. Ben tüm belediye başkanlarımıza, başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay bey olmak üzere bu gayretleri için bu emekleri için şükranlarımızı arz ediyorum. Çünkü şehrimiz önemli. Bu şehre hizmet edenler de takdir etmek lazım. Uyumlu ekip, birlikte yol yürümek ve bereketli sonuçları elde etmek. Bunun kıymetini biliyoruz ve 31 Mart akşamında da inşallah Cumhur ittifakı olarak liderlerimizin işaret ettiği istikamette tümünde, tüm adaylarımızda ipi göğüslemek ve hizmeti devam ettirmek, bir intihaya uğratmamak. Allah yolumuzu, bahtımızı açık etsin inşallah. Programın hayırlar getirmesini diliyor, herkesi hürmetle muhabbetle selamlıyorum. Allah'a emanet olun” diye konuştu.


“Türkiye Yüzyılına Selçuklu İmzası” temalı 5 yıl değerlendirme programına AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya İl Gençlik Kolları Başkanı İbrahim Kelek, AK Parti Selçuklu İlçe Başkanı Asım Ceyhan, MHP Selçuklu İlçe Başkanı Kemal Dığrak, Selçuklu Muhtarlar Dernek Başkanı Mustafa Avcıoğlu, muhtarlar, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve birim müdürleri katıldı.Başkan Pekyatırmacı daha sonra Selçuklu’da 5 yıl boyunca altyapıdan çevre düzenlemesine, kültür ve sanattan turizme, eğitimden spora, sağlıktan sosyal tesislere, sıfır atık faaliyetlerinden çevre temizleme faaliyetlerine, sosyal destek hizmetlerinden katılımcı belediyecilik hizmetlerine kadar geniş bir yelpazede son 5 yılda başarı ile gerçekleştirilen belediyecilik çalışmalarını tek tek anlattı. Başkan Pekyatırmacı’nın çalışmalarından bazıları ise şu şekilde:


Başkan Pekyatırmacı: 405 bin 908 bin adet ise fidan dikimi yaptık


Başkan Pekyatırmacı ilçeye yapılan temel belediyecilik faaliyetlerini anlattı. Başkan Pekyatırmacı, yeşil alan çalışmalarına önem verdiklerini ifade ederek, “Konya’nın yeni cazibe merkezi olan Selçuklu Seyir Tepesi ile birlikte Cem Sultan Parkı, Yelda Parkı, Merve Mercan Parkı, Selçuk ve Sancak Bisiklet ve Kaykay Parklarını Selçuklumuza kazandırdık. Bu parklarımızla birlikte toplam 389 bin 801 metrekarelik alanda yeşil alan çalışması gerçekleştirirken 405 bin 908 bin adet ise fidan dikimi yaptık” dedi.“Türkiye’nin ilk sıfır atık belgesine sahip belediyesi Selçuklu”


Türkiye’nin ilk sıfır atık belgesine sahip belediyesi olarak Sıfır Atık Müdürlüğünü kurduklarını anlatan Başkan Pekyatırmacı, “ Atık Kumbaram projesini başlattık, Kompost Üretim Tesisimizi kurduk, 2. El Pazarı projemizi başlattık.72 mahallemizde sürdürdüğümüz sıfır atık faaliyetlerimiz kapsamında 4 adet atık kumbaram, 1 adet mobil atık kumbaram, 16 adet mobil atık getirme merkezi, 1.509 adet kafes, 10.402 adet iç mekân geri dönüşüm kutusu, 608 adet tekstil kumbarası, 37 adet ilaç kumbarası ve 50 adet biyobozunur atık konteyneri ile 128 bin 42 ton değerlendirilebilir atığı toplayarak ülke ekonomisine katkıda bulunduk” şeklinde konuştu.


“Elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 80’ni yenilenebilir enerjiden”


Yenilenebilir Enerjiyle ilgili çalışmalarından bahseden Pekyatırmacı: “Belediye Hizmet Binamıza, Kelebekler Vadisi Parkımıza, Yeni Nesil Şehir Kütüphanemize ve Bağrıkurt Tesisimize kurduğumuz GES panelleri sayesinde yıllık 6.640.000 kWh enerji üretimi gerçekleştirerek belediyemizin elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 80’e varan kısmını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayabilir duruma geldik” sözlerini kullandı.


Başkan Pekyatırmacı: Okul dışı öğrenme ortamlarımızdaki amaç çocukların kendilerini keşfetmeleri


Başkan Pekyatırmacı: “Milli Eğitim Bakanlığımızın eğitim faaliyetlerine uygun olan ve yeni müfredat programında uygulamak istediği eğitim programını biz SETAP projemiz ile oluşturduğumuz okul dışı öğrenme ortamlarımızda yaklaşık 5 yıldır uyguluyoruz. Çocuklarımızın akademik başarısı elbette önemli ama onları öncelikle hayata hazırlamamız gerekiyor. Bunun için çocuklarımızın önce kendilerini tanımaları, ilgilerini, kabiliyetlerini, yeteneklerini öğrenmeleri sonra da bu ilgi ve kabiliyetlerini geliştirmeleri gerekiyor. Bizim okul dışı öğrenme ortamlarımızdaki amacımız da bu, çocuklarımızın önce kendilerini keşfetmelerini sağlamak sonra da yeteneklerini geliştirmek. Bu anlamda okul dışı öğrenme

ortamlarımızdan 15 farklı atölyesi ile Sille Tabiat Okulumuzda bugüne kadar 12.062 öğrencimiz, 4 farklı atölyesi ile Ahmet Keleşoğlu Sanat ve Tasarım Atölyemizde 11.967 öğrencimiz, 13 farklı atölyesi ile Gelişim ve Teknoloji Akademimizde 6439 öğrencimiz, 5 farklı atölyesi ile Hatice Hatun Çocuk Mektebimizden 280 öğrencimiz, teorik ve uygulamalı eğitimlerin verildiği Trafik Eğitim Parkımızda 16.762 öğrencimiz, Kop Çocuk Kütüphanemizde ise 42.539 öğrencimiz eğitim görmüştür” dedi.


“Selçukluya son 5 yılda 29 kütüphane"


Her yaştan bireyin faydalanabileceği 29 kütüphaneyi ilçeye kazandırdıklarını söyleyen Başkan Pekyatırmacı: “Her yaştan bireyimizin birçok imkana sahip olduğu, içerisinde pek çok faaliyeti gerçekleştirebildiği büyük ve modern bir kompleks niteliğinde olan Yeni Nesil Şehir Kütüphanemiz ile birlikte 2 çocuk kütüphanesi, 22 okul kütüphanesi, 2 halk kütüphanesi ve 2 adet SEDEM olmak üzere Selçuklumuza son 5 yılda 29 kütüphane kazandırarak toplam kütüphane sayımızı 108’e, üye sayımızı 202.936’ya, kitap sayımızı ise 731.221’e yükselttik. 2022 yılında faaliyetlerine başlayan, vize ve final haftalarında 7 gün 24 saat boyunca açık olan Yeni Nesil Şehir Kütüphanemize 57.174 kitap sayısı ve 38.388 kişi üye sayısı ile gençlerimizden büyük ilgi gördü” ifadelerini kullandı.


Başkan Pekyatırmacı: 92 derslikli 6 okulumuzu Selçuklumuza kazandırdık


Eğitim faaliyetlerinden bahseden Başkan Pekyatırmacı “Çocuklarımız en iyi şartlarda eğitim görebilsin diye Tatköy Anaokulu, Dağdere İlkokulu, Sızma Alparslan İlkokulu, Sille İlkokulu, Şehit Erkan Kurşun İlkokulu, Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi olmak üzere 6 mahallemizde toplam 92 derslikli 6 okulumuzu Selçuklumuza kazandırdık. Yine eğitim yatırımlarımız kapsamında Bosna Hersek Mahallemizde 1.000 yatak kapasiteli 15 Temmuz Yurt Yerleşkesini üniversite öğrencilerimizin hizmetine sunduk. Yazır Mahallemizde yapım çalışmalarına başladığımız Selçuklu Güzel Sanatlar Lisemizi ise en kısa sürede tamamlamayı planlıyoruz” sözlerini kullandı.Başkan Pekyatırmacı: Öğrencilerimize 120 milyon 500 bin TL eğitim desteğinde bulunduk


Öğrencilere eğitim desteği verdiklerini söyleyen Başkan Pekyatırmacı, “Depremzede lise ve üniversite öğrencilerimizle birlikte Selçuklumuzdaki Üniversitelerimizde öğrenim gören öğrencilerimiz ve Selçuklumuzda ikamet edip şehir dışında öğrenim gören üniversite öğrencilerimize toplam 120 milyon 500 bin Türk Lirası eğitim desteğinde bulunduk” dedi.


Kültürel Yayınlar, Sergiler, Kültür Gezileri…


Son 5 yılda yapılan kültürel yayın ve faaliyetlerden bahseden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “ Son 5 yılda İpek Yolu Konakları, Anadolu Selçuklu Taç Kapıları, Selçuklu Dönemi Saraylar ve Köşkler, Konya Kitabeleri, Karahanlı Türkçesi Kur’an-ı Kerim ve Cumhuriyet tarihinin “Türkler” konulu en kapsamlı çalışması olan Türklerin Mirası olmak üzere toplam 6 kültürel eseri yayın hayatına kazandırdık. Çini Atölyemizde ürettiğimiz 25 adet Selçuklu eserini Ahlat’ta açılan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kalıcı olarak sergilemeye başladık. Türklerin Mirası Projemiz kapsamında Büyük Selçuklu Mirası Fotoğraf ve Çini Eserleri Sergimizi Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te açtık.2023 yılında başlattığımız Geçmişten Geleceğe Selçuklu’dan Söğüt’e Bilecik-Söğüt kültür turlarımız ile Selçuklu Torunları Osmanlı'nın İzinde Bursa kültür turlarımızdan toplam 2 bin 400 kişi faydalandı” şeklinde konuştu.


Başkan Pekyatırmacı katılımcı belediyecilik hizmetleri kapsamında ise “Gençlik meclisi, kadın meclisi, çevre ve sıfır atık meclisimizi kurduk. Fikir Destek programımızı başlattık. Etkinlikler, fırsatlar ve birçok avantajı içinde barından Selçuklu Gençlik Mobil Uygulamamızı gençlerimizin hizmetine sunduk. Yine gençlerimiz içinSelçuklu Gençlik Zirvesi, Selçuklu Gençlik Kış Etkinliği, Bir Dilek Bir Tebessüm Projesi, Allah Zihin Açıklığı Versin İkramları ve Gençlik Buluşmaları gibi programlar gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.


Dış İlişkiler Faaliyetleri


Dış ilişkiler faaliyetlerinden bahseden Başkan Pekyatırmacı, “Dış ilişkiler faaliyetlerimiz kapsamında; yurt dışında Bosna Hersek, Filistin, Kosova, Makedonya, Kudüs, Özbekistan, Filipinler, Moritanya ve Kırım’da birçok etkinlik ve yardım faaliyeti gerçekleştirdik. 2022 yılında gerçekleştirdiğimiz proje ile Selçuklu ve Saraybosna arasında Kardeşlik Köprüsü kurduk. Projemiz kapsamında Selçuklumuzdan 107 öğrencimiz Saraybosna’ya, Saraybosna’dan ise 130 öğrencimiz Selçuklumuza gelerek kültür elçisi oldular.2022 yılında Selçuklu Belediyesi olarak Karatay Belediyesi, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Emmaus Derneği ile iş birliğinde Bosna Hersek'in Potoçari köyünde Srebrenitsa anneleri için ev yapımı gerçekleştirdik. Bosna Hersek’in Donji Vakuf şehrinde Türkçe’nin yaygınlaştırılması amacıyla yapılan Türkçe Sınıfının açılmasına ve Bosna-Hersek’teki devlet okullarında okuyan öğrencilere Türkçe’nin yabancı dil olarak öğretilmesi amacıyla başlatılan “Tercihim Türkçe” projesine destek sağladık. Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Saraybosna Eğitimi Geliştirme Vakfı ile yapmış olduğumuz iş birliği çerçevesinde 10. sınıfa giden 50 öğrencimize İngilizce dil eğitimi verdik. Saraybosna şehrinde faaliyet gösteren İslam Birliği Öğrenci Yurdu’na, Srebrenitsa Öğrenci Yurdu’na ve Filipinler’in Moro Yarımadası’nda bulunan El Cemil Yetimhanesi’ne servis aracı temininde bulunduk. Kosova Priştine’deki Human Care Sağlık Merkezi’ne medikal malzeme desteği, Kuzey Makedonya Konçe kasabasındaki kuran kursuna da ihtiyaçların giderilmesi için yardımda bulunduk. Ülkemizde ise Ahlat, Ahırlı, Beyşehir, Çukurkuyu ve Aydınlar Belediyelerimize yardım faaliyetleri gerçekleştirdik. Son 5 yıllık süre içerisinde hepsi birbirinden değerli yatırımlarımızı, hizmetlerimizi, faaliyetlerimizi, projelerimizi ve icraatlarımızı tamamlayıp hemşerilerimizin hizmetine sunduk” dedi.


Selçuklu sosyal belediyecilikte örnek oluyor