Fatih’in kültürel birikimi dijitalde

Kültür ve kültürel miras çalışmalarına odaklanan Zeyrek Akademi, “Sözlü Tarih Görüşmesi” projesiyle ilçe sakinlerinin anlattıkları üzerinden dijitale aktarıyor. Fatih’e dair unutulmuş ve unutulmaya yüz tutmuş her türlü kültürel mirası, kayda alan ekip geleceğe not düşüyor.

Halime Kirazlı Yeni Şafak
Projede yer alan bir Fatihli’nin paylaştığı, Pertevniyal Valide Sultan Camii’nin eski bir fotoğrafı

Fatih Belediyesi bünyesinde hizmet veren Zeyrek Akademi, “Sözlü Tarih Görüşmesi” projesiyle ilçenin tarihi hafızası, kültürel mirası ve geçirdiği dönüşümü gelecek nesillere aktarıyor. Zeyrek Akademi’nin YouTube kanalına üretilen videolarda 65 yaş üstü Fatihliler, suriçinin tarihi hafızası, kültürel mirası ve geçirdiği dönüşümleri anlatıyor. İstanbul’un ve ilçenin kültür-sanat alanındaki renkliliğini ortaya koyuyor. Çekimleri tüm hızıyla süren proje kapsamında Erol Taş’ın yeğeni Nevin Taş, Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir ve Haydar Spor Kulübü başkanı Mazlum Denizkuşu başta olmak üzere Fatih’in sevilen isimleriyle görüşüldü. Projenin koordinatörü Sümeyye Küçükkural Aydın ile hem deneyimlerini, hem eski Fatih’i ve kültürel birikimini anlattı.


Fatih’e dönmek istiyorum


Zeyrek Akademi’deki stüdyolarda gerçekleşen çekimlerde, hem keyifli hem de duygusal anlar yaşandığını, zaman zaman kendisinin de etkilendiğini belirten Küçükkural “Çocukluk dönemlerine, gençlik dönemlerine götürdüğümüz için çok mutlu oluyorlar ve duygusal anlar yaşıyorlar. 65 yaş üstü vatandaşlarımız Kendilerini değerli hissediyorlar. Görüşmecilerin yakınlarından, Fatihlilerden ve o eski Fatih'i yaşamak isteyenlerden güzel dönüşler alıyoruz. Fatihliler için çok önemli bir çalışma olduğunu dile getiriyorlar. Genelde ‘En kısa zamanda Fatih'e tekrar taşınacağım’ diyorlar” dedi.


Oğlunun isim babası Cüneyt Arkın


En yaşlı konuklarının 1931 doğumlu Mazlum Denizkuşu olduğunu söyleyen Küçükkural, ailesinden duyduğu 1900’lerdeki İstanbul yangınlarını dahi anlattığını dile getirdi. Denizkuşu’nun Fatih'teki sanat ortamına dikkat çektiğini aktaran Küçükkural, “Mazlum Bey Fatih'te sanat ve asker camiasından isimlerin burada oturduğunu ve onlarla iç içe büyüdüklerini söyledi. Mazlum Bey'in küçük oğlunun ismini Cüneyt Arkın koymuş mesela” cümlelerini kullandı.Amcam sayesinde setlerde büyüdüm


Programın konuklarından Erol Taş’ın yeğeni Nevin Taş da ilçenin sanat, sinema yönünü anlatan isimlerden. Yeşilçam film setlerinde büyüdüğünü söyleyen Taş, Cankurtaran’daki yazlık sinemalarda bu filmleri izlediklerini “Bir oyuncuyla samimi olmak bu kadar zor değildi. Vatandaşlala anlaşırlar, filmleri evlerin içinde çevirirlerdi. Susuz Yaz, Yılanların Öcü filmlerinin setlerine gittim. Çocuktum, amcam beni yanında taşırdı. Cüneyt Arkın, Hüseyin Baradan, Ahmet Tarık Tekçe, Aysel Tanju ile tanışıp vakit geçirdim” sözleriyle anlattı.


Kapadokya'daki turistik merkezler FPV dronla görüntülendi

Arif Nihat Asya'nın ilk şiiri okul müzesinde

Atınkepenk kısa filmler için açılıyor