2023 Gaziantep Araban 2. Tur Seçim Sonuçları

28 Mayıs 2023 Gaziantep Araban Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçim sonuçları ve Cumhurbaşkanı adaylarının oy oranları belli oluyor. 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan % 49,5 oy alırken Kılıçdaroğlu %44,9 oy aldı. Adaylardan birinin % 50 + 1’e ulaşamaması nedeniyle seçim ikinci tura kaldı. 2. Tur Cumhurbaşkanlığı seçimi için seçmen 28 Mayıs 2023 pazar günü, sabah saat 08.00’de oy kullanmaya başladı. Oy kullanma işlemi ise saat 17.00’de sona erdi. Peki Araban Erdoğan ve Kılıçdaroğlu oy oranı kaç? 2.tur Cumhurbaşkanlığı seçimi oy oranları YSK'dan gelen verilerle anbean Yeni Şafak seçim sayfasında.

Haber Merkezi Yeni Şafak
2023 Gaziantep Araban Seçim Sonuçları

2023 2. tur seçimleri 28 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 28 Mayıs Pazar günü saat 21.00’da yasakların kaldırılmasının ardından 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçim sonuçları il il açıklanacak. 2023 Gaziantep .. Erdoğan ve Kılıçdaroğlu oy oranlarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Gaziantep Araban 2. Tur Seçim Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

28 Mayıs 2023 Pazar günü oy verme işlemi saat 08.00'de başlayıp saat 17.00'de sona erecek. Seçim günü bütün yayınlar, saat 21.00’den sonra serbest olacak, ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

https://www.yenisafak.com/secim-cumhurbaskanligi-2023-2-tur/tum-sonucl

2023 2. TUR SEÇİM SONUÇLARI

2023 GAZİANTEP CUMHURBAŞKANLIĞI 2. TUR SEÇİM SONUÇLARI

2023 ARABAN 2. TUR SEÇİM SONUÇLARI

2023 GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİM SONUÇLARI

2023 GAZİANTEP ARABAN CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARI

Gaziantep Araban Hakkında Bilgi

Gaziantep'in 9 ilçesinden biri olan Araban, güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer almaktadır. İlçe, şehir merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta olup, doğusunda Şanlıurfa ilinin Akçakale ilçesi, batısında İslahiye ilçesi, kuzeyinde Nurdağı ilçesi ve güneyinde Suriye ile sınır komşusudur. Gaziantep'in en büyük ikinci ilçesi olan Araban, tarihi ve kültürel açıdan da oldukça zengindir.

Araban ilçesi, tarihi İpek Yolu üzerinde yer aldığından, tarih boyunca birçok medeniyetin etkisinde kalmıştır. İlçenin ilk yerleşim yeri, MÖ 3000 yıllarında Hititler tarafından kurulan Samuha kentidir. Daha sonra sırasıyla Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok medeniyet Araban'da hüküm sürmüştür.

Coğrafi olarak da oldukça zengin olan Araban ilçesi, düz ovaların yer aldığı Harran Ovası ile dağlık bölgelerin yer aldığı Nur Dağları arasında kalan bölgede yer almaktadır. İlçenin yüzölçümü 781 kilometrekare olup, engebeli arazi yapısı, derin vadiler ve akarsuların bulunması ilçenin doğal güzelliklerini oluşturur.

Araban ilçesi, 23 mahalleden oluşmaktadır. Bu mahalleler şu şekildedir: Akçakese, Akçaören, Altınüzüm, Araklı, Araban Merkez, Aydıncık, Bağcılar, Başdere, Bozatlı, Damlacık, Değirmendere, Erenler, Esentepe, Gökçealan, Güvercinli, İhsangazi, Karacalar, Karahüyük, Kızılca, Kızıltepe, Kötekli, Oruçlu ve Yanalık.

Güncel olarak Araban ilçesi nüfusu, 2021 yılı verilerine göre 60.042'dir. Nüfusun yaklaşık %85'i kırsal kesimlerde yaşamaktadır. İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri arasında buğday, arpa, pamuk, tütün, şeker pancarı, nohut ve mercimek yer almaktadır.

Oy Nasıl Kullanılır?

1- Sandığa gitmeden önce nerede oy kullanacağınızı öğrenin, oy kullanma saatlerine dikkat edin:

Vatandaşlar ilk olarak nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenecek. Bu bilgileri içeren seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayanlar, YSK'nın internet sitesinden, e-Devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilecek. Seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak.

Tüm yurtta oy verme saatleri 08.00-17.00 olarak uygulanacak. Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek. Saat 17.00'den sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.

2- Üzerinde T.C. kimlik numarası olan kimlik belgenizi unutmayın:

Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi, "kimliğini tereddütsüz ortaya koyan" resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini başkana verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

3- Cep telefonuyla kabine girmeyin:

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekecek.

4- Oy pusulasına mühür dışında işaret koymayın:

Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettiği cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan "TERCİH" veya "EVET" mührünü basarak oyunu kullanacak. Oyun geçerli sayılması için "TERCİH" veya "EVET" mührü dışında oy pusulalarının herhangi bir yerine imza atılmaması, işaret konulmaması gerekecek. Zarfa pusulalar dışında bir şey konulmayacak. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni pusula isteyen seçmene yenisi verilmeyecek.

5 - Pusulaları tek zarfa koyun:

Seçmene, cumhurbaşkanı seçimi ve milletvekili genel seçimi için iki ayrı oy pusulası verilecek. Tüm oy pusulaları tek zarfa konulacak.

6- Oy kullandıktan sonra imza atmayı unutmayın:

Seçmen, zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imza atacak.

SEÇİMDE KİMLER OY KULLANAMAZ?

  1. 18 yaşı doldurmayan kişiler,
  2. Mahkeme kararı ile kesinleştirilmiş şekilde kısıtı buluna kişiler,
  3. Silah altındaki kıta çavuşları, onbaşı ve erleri oy kullanması yasaktır. Bazı durumlarda çeşitli nedenlerle izin alıp evinde olan silah altındaki kişiler de oy kullanamaz.
  4. Asker olmak için askeri okullarda eğitim alan öğrenciler,
  5. Ceza infaz kurumlarında bulunan hüküm giymiş kişiler de oy kullanamaz.

24 HAZİRAN 2018 CUMHURBAŞKANI SEÇİM SONUÇLARI TÜRKİYE GENELİ

24 Haziran 2018 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına göre, Recep Tayyip Erdoğan % 52,6, Muharrem İnce % 30.6, Selahattin Demirtaş %8.4, Meral Akşener % 7.3, Temel Karamollaoğlu % 0.9, Doğu Perinçek % 0.2 oranında oy aldı.

24 HAZİRAN 2018 MİLLETVEKİLİ SEÇİM SONUÇLARI TÜRKİYE GENELİ

24 Haziran 2018 Pazar günü yapılan 27. dönem milletvekili seçim sonuçlarına göre, AK Parti % 42.6, CHP % 22.6, HDP % 11.7, MHP % 11.1, İYİ Parti % 10 oranında oy aldı. Milletvekili seçim sonuçlarına göre AK Parti 295, CHP 146, HDP 67, MHP 49, İYİ Parti 43 milletvekili kazandı.

AK PARTİ KAÇ GENEL SEÇİM KAZANDI?

Adalet ve Kalkınma Partisi, kurulduğu günden beri katıldığı seçimlerin tamamında birinci parti olmuş ve katıldığı altı genel seçimin beşinde (2002, 2007, 2011, Kasım 2015 ve 2018) tek başına iktidar olmuştur.


14 Mayıs 2023 Gaziantep Nizip Seçim Sonuçları

Gaziantep Şehitkamil Seçim Sonuçları 2023

2023 Gaziantep Şahinbey Seçim Sonuçları

2023 Adana Yüreğir Seçim Sonuçları Oy Oranı