2023 Manisa Yunusemre Seçim Sonuçları Oy Oranı

14 Mayıs 2023 Manisa Yunusemre seçim sonuçları partilerin ve Cumhurbaşkanı adaylarının aldıkları oy oranları ile belirlenecek. 81 ilde oy verme işlemleri sabah saat 08.00’de başlayacak ve akşam saat 17.00’de sona erecek. 14 Mayıs 2023 AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti Ege Bölgesi Manisa Soma oy oranları yenisafak.com seçim sayfasından açıklanacak. 2023 Manisa YunusEmre Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve Oğan'ın oy oranları, ittifakların il il oy oranları ve seçim sonucu için haberimize bakabilirsiniz. İşte Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri YSK seçim sonuçları sorgulama ekranı…

Haber Merkezi Yeni Şafak
2023 Manisa Yunusemre Seçim Sonuçları Oy Oranı

2023 Seçimleri 14 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 14 Mayıs Pazar günü saat 21.00’da yasakların kaldırılmasının ardından 2023 Cumhurbaşkanlığı genel seçim sonuçları ve 2023 Milletvekili genel seçim sonuçları açıklanacak. 2023 Manisa Yunusemre İttifak seçim sonuçlarına ve partilerin oy oranlarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Manisa Yunusemre Seçim Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

14 Mayıs 2023 Pazar günü oy verme işlemi saat 08.00'de başlayıp saat 17.00'de sona erecek. Seçim günü bütün yayınlar, saat 21.00’den sonra serbest olacak, ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

https://www.yenisafak.com/secim-2023/tum-sonuclar

2023 SEÇİM SONUÇLARI

2023 MANİSA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARI

2023 MANİSA MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİM SONUÇLARI

2023 YUNUSEMRE SEÇİM SONUÇLARI

2023 MANİSA YUNUSEMRE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARI

Manisa Yunusemre Hakkında: Nüfus, Coğrafi ve Tarihi

Manisa'nın merkez ilçelerinden biri olan Yunusemre, 2008 yılında çıkarılan bir kanunla kurulmuştur. Manisa'nın kuzeyinde yer alan Yunusemre ilçesi, kentin en büyük ilçelerinden biridir ve nüfus bakımından da en yoğun ilçelerinden biridir.

Yunusemre ilçesi, Manisa'nın tarihi ve turistik mekanlarına ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Yunus Emre Türbesi, Manisa Kalesi, Muradiye Camii ve Muradiye Külliyesi, Hacıveyiszade Camii, Hatuniye Medresesi, Ahi Evran Türbesi gibi birçok tarihi yapı ilçe sınırları içinde yer almaktadır.

Yunusemre'nin tarihi, antik çağlara kadar uzanmaktadır. İlçenin tarihi hakkında yapılan araştırmalar, bölgenin MÖ 3000'lere kadar uzanan bir geçmişe sahip olduğunu göstermektedir. Yunusemre, Hititler, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Yunusemre ilçesi, Manisa şehir merkezine yakın bir konumda yer almaktadır. İlçenin yüzölçümü 450 km²'dir ve nüfusu 2021 yılı verilerine göre 270.000'dir. Yunusemre ilçesi, Manisa merkez ve Turgutlu ilçeleriyle komşudur. İlçenin kuzeyinde Kula ilçesi, batısında Akhisar ilçesi, güneyinde Demirci ilçesi ve doğusunda Salihli ilçesi yer almaktadır.

Yunusemre ilçesi, 38 mahalleden oluşmaktadır. İlçenin en büyük mahalleleri arasında Yenidoğan, Yeni Mahalle, Ertuğrulgazi, Yalı, Hacıseyfettin ve Tevfikiye yer almaktadır. İlçe merkezi, Kıvrak Mevkii olarak bilinen bir bölgede yer almaktadır.

Yunusemre ilçesi, tarım ve sanayi alanında gelişmiş bir ilçedir. İlçede özellikle tekstil, gıda, tarım ve inşaat sektörleri öne çıkmaktadır. Ayrıca ilçe sınırları içinde yer alan Manisa Organize Sanayi Bölgesi, bölgenin ekonomik gelişimine önemli katkı sağlamaktadır.

Oy Nasıl Kullanılır?

1- Sandığa gitmeden önce nerede oy kullanacağınızı öğrenin, oy kullanma saatlerine dikkat edin:

Vatandaşlar ilk olarak nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenecek. Bu bilgileri içeren seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayanlar, YSK'nın internet sitesinden, e-Devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilecek. Seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak.

Tüm yurtta oy verme saatleri 08.00-17.00 olarak uygulanacak. Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek. Saat 17.00'den sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.

2- Üzerinde T.C. kimlik numarası olan kimlik belgenizi unutmayın:

Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi, "kimliğini tereddütsüz ortaya koyan" resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini başkana verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

3- Cep telefonuyla kabine girmeyin:

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekecek.

4- Oy pusulasına mühür dışında işaret koymayın:

Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettiği cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan "TERCİH" veya "EVET" mührünü basarak oyunu kullanacak. Oyun geçerli sayılması için "TERCİH" veya "EVET" mührü dışında oy pusulalarının herhangi bir yerine imza atılmaması, işaret konulmaması gerekecek. Zarfa pusulalar dışında bir şey konulmayacak. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni pusula isteyen seçmene yenisi verilmeyecek.

5 - Pusulaları tek zarfa koyun:

Seçmene, cumhurbaşkanı seçimi ve milletvekili genel seçimi için iki ayrı oy pusulası verilecek. Tüm oy pusulaları tek zarfa konulacak.

6- Oy kullandıktan sonra imza atmayı unutmayın:

Seçmen, zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imza atacak.

SEÇİMDE KİMLER OY KULLANAMAZ?

  1. 18 yaşı doldurmayan kişiler,
  2. Mahkeme kararı ile kesinleştirilmiş şekilde kısıtı buluna kişiler,
  3. Silah altındaki kıta çavuşları, onbaşı ve erleri oy kullanması yasaktır. Bazı durumlarda çeşitli nedenlerle izin alıp evinde olan silah altındaki kişiler de oy kullanamaz.
  4. Asker olmak için askeri okullarda eğitim alan öğrenciler,
  5. Ceza infaz kurumlarında bulunan hüküm giymiş kişiler de oy kullanamaz.

SEÇİMİN YENİLENMESİ KARARI NASIL ALINIR?

Anayasa'nın 116. maddesine göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), üye tam sayısının beşte üç çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebiliyor. Cumhurbaşkanının da seçimlerin yenilenmesini kararı alma hakkı bulunuyor. Bu şekilde yenileme kararı verilmesi halinde genel seçim ile cumhurbaşkanı seçimi birlikte yapılacak.

SEÇİMİN YENİLENMESİ KARARI ALINDIKTAN KAÇ GÜN SONRA SEÇİM YAPILIR?

Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu'nun 3'üncü maddesine göre, seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde bu karar 48 saat içinde Resmi Gazete'de yayımlanacak ve 60. günü takip eden ilk pazar günü Cumhurbaşkanı ile milletvekili genel seçimi birlikte yapılacak.

SEÇİMİN YENİLENMESİ KARARI ALINIRSA, MEVCUT CUMHURBAŞKANININ GÖREVİ DEVAM EDER Mİ?

Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nun, "Seçim sistemi ve uygulanması"nı düzenleyen 4. maddesinin 4. fıkrası, "Cumhurbaşkanının görev süresinin dolması veya seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi ya da seçimlerin tamamlanamaması hallerinde, yenisi göreve başlayıncaya kadar mevcut Cumhurbaşkanının görevi devam eder." hükmünü içeriyor. ​​​​​​​


Manisa Turgutlu Seçim Sonuçları Oy Oranı 2023

Manisa Soma Seçim Sonuçları Oy Oranı 14 Mayıs 2023

14 Mayıs 2023 Manisa Selendi Seçim Sonuçları Oy Oranı