Türkiye 2023 Seçim Sonuçları

28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimleri, Türkiye tarihinin en önemli seçimlerinden biri olacak. 2023 cumhurbaşkanlığı seçimi için Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yarışmakta. 14 Mayıs milletvekili genel seçim sonuçları ile 600 milletvekili Meclis’e girdi. Milyonlarca seçmen 13. cumhurbaşkanını seçemek için sandık başında gitti. Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi Erdoğan ve Kılıçdaroğlu oy oranları sorguluyor. 2 milyon yurt dışı seçmen yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında oy kullandı. Peki cumhurbaşkanı seçim sonucu ne oldu, hangi aday ne kadar oy aldı? Erdoğan mı Kılıçdaroğlu mu kazandı? 2. Tur Seçim 2023 sonuçlarına ilişkin tüm detayları canlı sonuçlar ve anlık veriler ile en hızlı bir şekilde takip edebilirsiniz.

Haber Merkezi Yeni Şafak
2023 cumhurbaşkanlığı 2. tur seçim sonuçları

Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimleri için heyecan dorukta. 60 milyon 843 yurt içi seçmeni, Türkiye tarihinin en önemli seçimlerinden birine bugün gerçekleştiriyor. 2023 ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimleri 2023 için oy kullanan milyonlarca seçmen, seçim sonuçları 2023 ile cumhurbaşkanı adaylarının oy oranlarına ilişkin son durum bilgileri başta olmak üzere son dakika ve canlı olarak anlık seçim 2023 verilerine nereden ulaşılacağı vatandaşlar tarafından sorgulanıyor.

14 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için tekrar sandık başına gitti. Seçimde, Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarışıyor. Seçim 2023 Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu ne kadar oy aldığı araştırılıyor. 2. tur cumhurbaşkanlığı seçimine giren Erdoğan ve Kılıçdaroğlu oy oranları anlık olarak 2023 seçim sayfamızda yer almakta. Peki seçim sonuçları ne zaman açıklanacak? 2023 Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları ve adayların oy oranları, kim kazandı, hangi aday ne kadar oy aldı? Tüm bu soruların cevabı haberimizde olacak.

Oy verme saatleri kaç?

28 Mayıs seçimleri oy verme saatleri Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlendi. Buna göre 81 ilde oy verme işlemleri sabah saat 08.00’de başladı. 2. tur seçimleri için oy verme işlemi saat 17.00’de sona erecek.

Seçim yasakları ne saat kaçta bitecek?

YSK tarafından yürürlüğe koyulan yasaklara göre saat 18.00’e kadar sesli veya görüntülü hiçbir basın yayın organından seçim sonuçlarına ilişkin tahmin ve yorum haberi yapılamayacak.

Saat 18.00 ile 21.00 arasında ise YSK tarafından seçime ilişkin verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Saat 21.00'den sonra ise bütün yayınlar serbest olacak, YSK bu saati daha erkene alabilecek.

https://www.yenisafak.com/secim-cumhurbaskanligi-2023-2-tur/tum-sonucl

Seçim sonuçları ne zaman açıklanacak?

Seçim yasaklarının kalkmasının ardından 2023 seçim sonuçları saat 21.00 itibariyle kamuoyu ile paylaşılmaya başlanacak. Ancak tam seçim sonuçlarının sandıklardan çıkan oyların sayımının bitmesinin ardından belli olması bekleniyor.

Seçim sonuçları ne zaman kesinleşir?

YSK verilerine göre cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinde oy kullanma işlemi saat 17.00’de sona erecek. Saat 18.00’den sonra YSK tarafından güncel seçime dair verilen haber ve tebliğler yayımlanabilir. 20.00’den sonra ise tüm basın yayın ve dijital medya üzerinden yayınlar serbest olacak. Bu verilere göre, 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçim sonuçları saat 21.00 den sonra açıklanmaya başlayacak.

Kimler oy kullanabilir?

Seçim tarihi itibariyle 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir.

Seçimde kimler oy kullanamaz?

 1. 18 yaşı doldurmayan kişiler,
 2. Mahkeme kararı ile kesinleştirilmiş şekilde kısıtı buluna kişiler,
 3. Silah altındaki kıta çavuşları, onbaşı ve erleri oy kullanması yasaktır. Bazı durumlarda çeşitli nedenlerle izin alıp evinde olan silah altındaki kişiler de oy kullanamaz.
 4. Asker olmak için askeri okullarda eğitim alan öğrenciler,
 5. Ceza infaz kurumlarında bulunan hüküm giymiş kişiler de oy kullanamaz

Nasıl oy kullanılır?

 1. Sandığa gitmeden önce nerede oy kullanacağınızı öğrenin.
 2. Üzerinde T.C. kimlik numarası olan kimlik belgenizi yanınızda bulundurun.
 3. Cep telefonuyla kabine girmeyin.
 4. Oy pusulasına mühür dışında işaret koymayın.
 5. Pusulalarınızı tek zarfa koyun.
 6. Oy kullandıktan sona imza atmayı unutmayın.

1- Sandığa gitmeden önce nerede oy kullanacağınızı öğrenin, oy kullanma saatlerine dikkat edin:

Vatandaşlar ilk olarak nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenecek. Bu bilgileri içeren seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayanlar, YSK'nın internet sitesinden, e-Devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilecek. Seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak.

Tüm yurtta oy verme saatleri 08.00-17.00 olarak uygulanacak. Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek. Saat 17.00'den sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.

2- Üzerinde T.C. kimlik numarası olan kimlik belgenizi unutmayın:

Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi, "kimliğini tereddütsüz ortaya koyan" resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini başkana verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

3- Cep telefonuyla kabine girmeyin:

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekecek.

4- Oy pusulasına mühür dışında işaret koymayın:

Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettiği cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan "TERCİH" veya "EVET" mührünü basarak oyunu kullanacak. Oyun geçerli sayılması için "TERCİH" veya "EVET" mührü dışında oy pusulalarının herhangi bir yerine imza atılmaması, işaret konulmaması gerekecek. Zarfa pusulalar dışında bir şey konulmayacak. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni pusula isteyen seçmene yenisi verilmeyecek.

5 - Pusulaları tek zarfa koyun:

Seçmene, cumhurbaşkanı seçimi ve milletvekili genel seçimi için iki ayrı oy pusulası verilecek. Tüm oy pusulaları tek zarfa konulacak.

6- Oy kullandıktan sonra imza atmayı unutmayın:

Seçmen, zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imza atacak.

Hangi durumlarda oylar geçersiz sayılır?

Oy pusulalarında yırtık, işaret veya yazı olmamasına dikkat edilecek. “TERCİH” veya “EVET” mührü dışında, pusulanın herhangi bir yerine imza atılması veya işaret konulması halinde oy geçersiz sayılacak. Oy pusulalarından başka, zarfa hiçbir şey konulmayacak, aksi halde kullanılan oy geçersiz olacak.

“EVET” ya da “TERCİH” mührü basılmayan, birden fazla ittifaka, aynı ittifakta yer almayan parti veya adaya mühür basılması halinde de oylar geçersiz sayılacak.

Seçmen kağıdı nasıl sorgulanır?

Seçimlerde seçmen kağıdının bulundurulması zorunlu değildir. Nüfus müdürlüklerinden alınan geçici kimlik belgesi ile oy kullanmak mümkün olacak. 14 Mayıs seçimlerinde yanınızda T.C Kimlik Numaralı; T.C Kimlik kartı, nüfus cüzdanı, pasaport, evlenme cüzdanı, resmi dairelerce verilmiş kimlik kartı vb. resimli ve resmi nitelikli bir belge olması yeterlidir.

E DEVLET SEÇMEN KAĞIDI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN

Geçici kimlik belgesi ile oy kullanılabilir mi?

Nüfus müdürlüklerinden alınan geçici kimlik belgesi ile oy kullanılabilir.

Eski kimlikle oy kullanılır mı?

Seçmenler eski kimlikle oy kullanabilecek. T.C Kimlik kartı, nüfus cüzdanı, pasaport, evlenme cüzdanı, resmi dairelerce verilmiş kimlik kartı vb. resimli ve resmi nitelikli belge ile oy kullanabilirsiniz.

14 Mayıs 2023 seçimine katılan partiler ve ittifaklar hangileri?

 1. 2023 milletvekili genel seçimlere girecek bazı siyasi partiler, "Cumhur", "Millet", "Ata", "Emek ve Özgürlük" ve "Sosyalist Güç Birliği" ittifakları adı altında 5 ayrı ittifakla seçime girme kararı aldı. Bu kapsamda, AK Parti, MHP, BBP ve Yeniden Refah Partisi, "Cumhur İttifakı" adıyla seçime katılıyor. İttifaka mensup 4 parti kendi logosuyla seçime girecek. Ancak Cumhur İttifakı'na destek veren DSP ve HÜDA PAR'ın adayları, seçimde AK Parti listelerinde yer aldı. Bu iki parti oy pusulasında yer almayacak.
 2. "Millet İttifakı"nı, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) ve Demokrat Parti oluşturdu. İttifak içindeki Demokrat Parti, DEVA, Gelecek Partisi ve Saadet Partisinin milletvekili adayları, CHP listelerinde yer buldu. Bu nedenle 4 parti YSK'ya geçici milletvekili aday listesi sunmadı. Milletvekili aday listesi vermeyenlerin oy pusulasından çıkarılacak olması nedeniyle, Millet İttifakı içinde yalnızca CHP ve İYİ Partinin logoları yer alacak. Millet İttifakınını Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’dur.
 3. Yeşil Sol Parti ile Türkiye İşçi Partisi (TİP) "Emek ve Özgürlük İttifakı" adıyla seçime katılma kararı aldı. Emek ve Özgürlük İttifakı aday çıkarmayıp cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemekte.
 4. Zafer Partisi ile Adalet Partisi ise ATA İttifakı’nı oluşturdu. ATA İttifakının Cumhurbaşkanı adayı ise Sinan Oğan.

14 Mayıs 2023 seçimine katılan adaylar

14 Mayıs 2023 Pazar günü birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde Cumhurbaşkanı adayları Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve ATA İttifakı adayı Sinan Oğan yer almakta.

YSK kararına göre 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan cumhurbaşkanı seçimi ve 28. dönem milletvekili genel seçiminde dört cumhurbaşkanı adayı yarışacak. Seçmenler, Cumhurbaşkanlığı seçimleri 2023 için Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Sinan Oğan için oy kullanacak. Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları Yeni Şafak seçim sayfasından anbean yayınlanacak.

2023 TÜRKİYE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇARI ADAYLARIN OY ORANLARI TIKLAYIN

2023 Milletvekili seçim sonuçları

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 28. Dönem milletvekili seçimi sonuçları 14 Mayıs akşamı Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) yayın yasağını kaldırmasının ardından açıklanacak. Cumhurbaşkanı adayı ve hangi partinin ne kadar oy aldığı ve ne kadar oy oranına sahip olduğu, hangi ilde milletvekili adaylarının ne kadar oy aldığı da belli olacak. Türkiye 2023 seçim sonuçları Yeni Şafak seçim sayfasından canlı olarak yayınlanacak.

2023 TÜRKİYE MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİM SONUÇLARI, OY ORANLARI İÇİN TIKLAYIN

Adana Seçim Sonuçları 2023

Adıyaman Seçim Sonuçları 2023

Afyonkarahisar Seçim Sonuçları 2023

Ağrı Seçim Sonuçları 2023

Amasya Seçim Sonuçları 2023

Ankara Seçim Sonuçları 2023

Antalya Seçim Sonuçları 2023

Artvin Seçim Sonuçları 2023

Aydın Seçim Sonuçları 2023

Balıkesir Seçim Sonuçları 2023

Bilecik Seçim Sonuçları 2023

Bingöl Seçim Sonuçları 2023

Bitlis Seçim Sonuçları 2023

Bolu Seçim Sonuçları 2023

Burdur Seçim Sonuçları 2023

Bursa Seçim Sonuçları 2023

Çanakkale Seçim Sonuçları 2023

Çankırı Seçim Sonuçları 2023

Çorum Seçim Sonuçları 2023

Denizli Seçim Sonuçları 2023

Diyarbakır Seçim Sonuçları 2023

Edirne Seçim Sonuçları 2023

Elazığ Seçim Sonuçları 2023

Erzincan Seçim Sonuçları 2023

Erzurum Seçim Sonuçları 2023

Eskişehir Seçim Sonuçları 2023

Gaziantep Seçim Sonuçları 2023

Giresun Seçim Sonuçları 2023

Gümüşhane Seçim Sonuçları 2023

Hakkâri Seçim Sonuçları 2023

Hatay Seçim Sonuçları 2023

Isparta Seçim Sonuçları 2023

Mersin Seçim Sonuçları 2023

İstanbul Seçim Sonuçları 2023

İzmir Seçim Sonuçları 2023

Kars Seçim Sonuçları 2023

Kastamonu Seçim Sonuçları 2023

Kayseri Seçim Sonuçları 2023

Kırklareli Seçim Sonuçları 2023

Kırşehir Seçim Sonuçları 2023

Kocaeli Seçim Sonuçları 2023

Konya Seçim Sonuçları 2023

Kütahya Seçim Sonuçları 2023

Malatya Seçim Sonuçları 2023

Manisa Seçim Sonuçları 2023

Kahramanmaraş Seçim Sonuçları 2023

Mardin Seçim Sonuçları 2023

Muğla Seçim Sonuçları 2023

Muş Seçim Sonuçları 2023

Nevşehir Seçim Sonuçları 2023

Niğde Seçim Sonuçları 2023

Ordu Seçim Sonuçları 2023

Rize Seçim Sonuçları 2023

Sakarya Seçim Sonuçları 2023

Samsun Seçim Sonuçları 2023

Siirt Seçim Sonuçları 2023

Sinop Seçim Sonuçları 2023

Sivas Seçim Sonuçları 2023

Tekirdağ Seçim Sonuçları 2023

Tokat Seçim Sonuçları 2023

Trabzon Seçim Sonuçları 2023

Tunceli Seçim Sonuçları 2023

Şanlıurfa Seçim Sonuçları 2023

Uşak Seçim Sonuçları 2023

Van Seçim Sonuçları 2023

Yozgat Seçim Sonuçları 2023

Zonguldak Seçim Sonuçları 2023

Aksaray Seçim Sonuçları 2023

Bayburt Seçim Sonuçları 2023

Karaman Seçim Sonuçları 2023

Kırıkkale Seçim Sonuçları 2023

Batma Seçim Sonuçları 2023

Şırnak Seçim Sonuçları 2023

Bartın Seçim Sonuçları 2023

Ardahan Seçim Sonuçları 2023

Iğdır Seçim Sonuçları 2023

Yalova Seçim Sonuçları 2023

Karabük Seçim Sonuçları 2023

Kilis Seçim Sonuçları 2023

Osmaniye Seçim Sonuçları 2023

Düzce Seçim Sonuçları 2023

Kullanılmamış oylar ne olur?

Oylamalarda, geçersiz oy boş, hasarlı, muğlak ya da herhangi bir sebeple oylama kurallarına uygun olmayan, doğru kullanılmamış oylara denir. Geçersiz oylar oylama sonucuna etki etmez. Bir oy veren kazayla ya da bilerek geçersiz oy kullanabilir. Geçersiz oylar oy sayımı sırasında oylama görevlileri tarafından tespit edilir.

Geçersiz oylar oylama sonucuna etki eder mi?

Geçersiz oylar oylama sonucuna etki etmez. Bir oy veren kazayla ya da bilerek geçersiz oy kullanabilir. Geçersiz oylar oy sayımı sırasında oylama görevlileri tarafından tespit edilir.

Tüm sandık sonuç tutanakları, partilerin sandıktaki görevlilerine veriliyor

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri ile ilgili hazırlıkları tamamladıklarını, her türlü güvenlik tedbirini aldıklarını bildirdi. Seçimin temel belgesinin sandık sonuç tutanağı olduğuna işaret eden Ahmet Yener, sandık kurullarında siyası partili üyelerin de bulunduğunu, tutanakların tüm sandık kurulu üyelerince ıslak imza altına alındığını vurguladı.

 1. Yener, seçimde yarışan siyasi partilerin, tüm sandık kurullarında da yer aldığını, tüm sandık sonuç tutanaklarının, siyasi partilerin sandıkta görevli üyelerine de verildiğini belirterek, bu tutanakların, resmi formatında taranıp sisteme girildiğini, aynı zamanda siyasi partilerin genel merkezleriyle de paylaşıldığını hatırlattı. Seçimle ilgili kanunlarda da seçim sonuçlarına itiraz ve şikayet mercilerinin belirlendiğini ifade eden Yener, "Tüm bu mekanizmalar seçim boyunca işlemekte ve seçimlerimiz güvenli şekilde sonuçlandırılmaktadır." dedi.

Seçmene "sandığa gidin" çağrısı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, "14 Mayıs bir demokrasi şenliği. Oy verme hakkına sahip tüm vatandaşlarımızın güvenli şekilde sandığa gitmelerini ve oylarını kullanmalarını öneririz." dedi.

Seçmenlere, oy kullanmaya giderken yanlarına, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralı nüfus cüzdanlarını, kimlik kartlarını, pasaportlarını veya kimlik kartı olarak kabul edilecek belgelerini ve varsa seçmen bilgi kağıtlarını almalarını tavsiye etti.

Kesin olmayan sonuçlar ne zaman açıklanacak?

 1. YSK Başkanı Yener, seçmenlerin, oy verme kabinlerine girerken de YSK'nın belirttiği ilkeler çerçevesinde hareket etmelerini de önerdi. Seçimin kesin olmayan sonuçlarının, YSK tarafından seçim günü açıklanacağını bildiren Ahmet Yener, "Kesin olmayan sonuçları, daha önceki seçimlerde olduğu gibi inşallah aynı gün açıklayacağız." dedi.

Seçimde oy kullanmak zorunlu mu?

Bir vatandaşın seçme hakkını kullanması zorunludur, vatandaşlık görevidir. YSK tarafından oy kullanmanın gerçekleşmediği durumda cezai işlem uygulanmaktadır. Her bireyin vatandaşlık görevi olan oy kullanmanın kullanılmadığında cezası Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenir.

2018 cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları

24 Haziran 2018 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına göre, Recep Tayyip Erdoğan % 52,6, Muharrem İnce % 30.6, Selahattin Demirtaş %8.4, Meral Akşener % 7.3, Temel Karamollaoğlu % 0.9, Doğu Perinçek % 0.2 oranında oy aldı.

2018 genel seçim sonuçları

24 Haziran 2018 Pazar günü gerçekleştirilen 27. dönem milletvekili seçim sonuçlarına göre, AK Parti % 42.6, CHP % 22.6, HDP % 11.7, MHP % 11.1, İYİ Parti % 10 oranında oy aldı. Milletvekili seçim sonuçlarına göre AK Parti 295, CHP 146, HDP 67, MHP 49, İYİ Parti 43 milletvekili kazandı.

Seçim nedir?

Seçim, kendilerine memuriyet, temsil yetkisi veya bir vekalet verilecek, kanuni şartlara uygun kişilerin, bir kısım veya bütün vatandaşlar tarafından tercih ve tespit edilmesi işlemi. Toplu bir iradenin birden fazla aday arasında tercihte bulunması. Tayin etme, atama işleminin zıddı. Milletvekili, herhangi bir meclis veya encümen üyelerinin, dernek yöneticilerinin vs. seçimi. Demokratik ülkelerde çeşitli seçim sistemleri, değişik usullerle uygulanmaktadır. Seçim, yasama, yürütme ve yargı organlarının üyelerinin seçiminde de kullanılır.

Cumhurbaşkanının görev süresi kaç yıl?

Cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıldır ve bir kişi en fazla iki kez seçilebilir. Cumhurbaşkanının ikinci döneminde meclisin seçimleri yenilemesine karar vermesi halinde cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir. Cumhurbaşkanı seçilen milletvekilinin Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer.

Milletvekili seçimi kaç yılda bir yaılır?

Türkiye Büyük Millet Meclisinin seçimleri beş yılda bir Cumhurbaşkanı seçimi ile birlikte aynı gün yapılır. (Değişik ikinci fıkra: 22/10/2009-5922/2 md.) Bir önceki seçimin yapıldığı tarihten itibaren beş yılın dolmasından önceki son Pazar günü oy verilir.

Yerel seçimler kaç yılda bir yapılır?

Yerel seçimler ülkemizde 5 yılda bir gerçekleştiriliyor.

Yerel seçimde kimler seçilir?

 1. Büyükşehir belediye başkanı
 2. İl belediye başkanı
 3. İlçe belediye başkanı
 4. Belde belediye başkanı
 5. Mahalle ve köy muhtarı
 6. İl genel meclisi
 7. Belediye meclisi üyeleri


Yurtdışı seçim sonuçları: Seçmen yurt dışında kime oy verdi? İşte ülke ülke alınan oy oranları

https://www.youtube.com/embed/_00y1ACXMSE