Youtube'da 'sahte Elon Musk' videolarıyla 98 milyon dolarlık vurgun yaptılar

YouTube sosyal medya kullanıcılarını dolandırmak için sahte Elon Musk videoları yayınlayan bir siber suçlu ağıyla mücadele edemediği için eleştirilerin odağında. Dolandırıcıların sahte Elon Musk videolarıyla 2021'de 98 milyon dolarlık vurgun yaptığı ortaya çıktı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Elon Musk

YouTube'da yer alan bilgisayar korsanları hesapları ele geçirdi ve videoları sahte kripto para birimini tanıtmak için kullandı. BBC News, bu ay dört gün boyunca bu yayınlardan onlarcasının on binlerce kişi tarafından izlendiğini tespit etti.

Salı günü Elon Musk, YouTube'un "dolandırıcılık reklamları" ile mücadele etmediğini söyledi. Aylardır binlerce insan Musk'tan bir ödül alacaklarını düşünerek suçlulara kripto para göndererek kandırıldı.

  • Analistler, takip ettikleri dolandırıcıların 2021'de 98 milyon dolar kazandığını tespit etti.

FOTOĞRAF 7
Twitter'dan Elon Musk'a veto
Elon Musk ve Twitter arasında gizlilik gerilimi Twitter üzerindeki sahte bot hesapların tahmini oranlarını nasıl hesapladığını anlatan Elon Musk'a gizlilik anlaşmasını ihlal ettiğine dair hukuk ekibi tarafından uyarı yapıldı.

Bilgisayar korsanları birkaç günde binlerce YouTube kanalının adını ve resmini değiştirerek, Musk'ın CEO'su olduğu elektrikli otomobil üreticisinin resmi Tesla kanalları gibi görünmelerini sağladı.

DÜNYA
Elon Musk'ın başı dertte

TEKNOLOJİ
Elon Musk Twitter kullanıcı verilerine erişecek