Van'da kar ve sağanak etkili oldu: 11 ilçede eğitime 1 gün ara verildi

Van'da dünden bu yana etkili olan sağanak ve kar nedeniyle ulaşımda aksama yaşandı, bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Yoğun kar nedeniyle 11 ilçede eğitime ara verildi. İşte Van 5 günlük Meteoroloji hava durumu raporu.

Van'da kar ve sağanak etkili oldu: 11 ilçede okullar tatil edildi

Van'da gün boyu devam eden yağışlar, hayatı olumsuz etkiledi. Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri, vatandaşların ve sürücülerin olumsuzluk yaşamaması için kırsal mahalle yolları, kent merkezindeki 25 ana ve 65 ara arter ile sokaklarda yol açma, kar küreme ve tuzlama çalışması başlattı.

Devam eden kar ve sağanak nedeniyle cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu.

Su baskınından etkilenen ev ve iş yerlerinde Devlet Su İşleri 17. Bölge Müdürlüğü, Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü, AFAD ve Büyükşehir Belediyesi ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, su baskınından etkilenen ev ve iş yerlerini inceledi, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Edremit ilçesinde kar kalınlığı 30 santimetreyi geçti.

Van'da okullar bugün tatil mi?

Valilikten yapılan açıklamaya göre, il merkezi ve ilçelerde yoğun kar yağışı etkisini sürdürüyor.

Yoğun kar nedeniyle Muradiye, İpekyolu, Edremit, Tuşba, Başkale, Gürpınar, Özalp ve Çaldıran ilçelerindeki okullar, özel eğitim kurumları ve rehabilitasyon merkezlerinde bugün eğitime ara verildi. Engelli, hamile ve kronik rahatsızlığı olan memurlar da idari izinli sayıldı. Daha önce de kentteki olumsuz hava koşullarından dolayı Çatak, Bahçesaray ve Saray ilçelerinde eğitime bir gün ara verildiği duyurulmuştu.

ÖZGÜN
Yarın hava nasıl olacak? 17 Mayıs Meteoroloji yarınki hava durumu tahminleri