Dünya Cumhurbaşkanı Erdoğan Körfez halkı özbeöz kardeşimiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Körfez halkı özbeöz kardeşimiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nı ziyaretinde “Hangi kökene, mezhebe, meşrebe sahip olursa olsun Körfez halklarının tamamı bizim öz ve öz kardeşimizdir” diye konuştu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ​Körfez halkı özbeöz kardeşimiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak anlaşmaların imzalanmasının ardından Katar-Türk Kuvvet Komutanlığı’nda açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye ile Katar arasındaki Yüksek Stratejik Komite’nin Yedinci Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Doha’da ikili ilişkiler ve işbirliği imza atılan 15 anlaşma ile güçlendirildi.

Emirlik Divanı’ndaki resmi karşılama ve heyet takdiminin ardından Erdoğan ile Al Sani, baş başa görüşmeye geçti. Basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 2 saat sürdü. İki liderin baş başa görüşmesi ardından çeşitli anlaşmalar imza altına alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak anlaşmaların imzalanmasının ardından Katar-Türk Kuvvet Komutanlığı’nda açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada sözlerine, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komitesi’nin 7. toplantısı dolayısıyla bir arada olmanın bahtiyarlığı içinde olduğunu belirterek başladı. Erdoğan, “Ülkemizi ve milletimizi burada şerefle temsil eden siz kahraman askerlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Bu vesileyle vatanımızın bağımsızlığı uğrunda gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

BU TOPRAKLARDA ASLA GERİLİM İSTEMİYORUZ

Kahraman ordunun asırlardır olduğu gibi bugün de 3 kıta, 7 iklimde kendisine verilen görevleri gerektiğinde canı pahasına yerine getirdiğini dile getiren Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin “Ölürsem şehit, kalırsam gazi” şiarıyla ülke ve dünyanın dört bir yanında barışa, istikrara ve güvenliğe hizmet ettiğini söyledi.

Erdoğan, “Türkiye olarak, Katar ile birlikte tüm Körfez bölgesinin huzur ve esenliğine büyük önem veriyoruz. Bu topraklarda asla gerilim, çatışma ve husumet görmek istemiyoruz. Gerek yeraltı kaynakları itibarıyla, gerekse ticari bakımdan çok büyük potansiyeli olan bu güzel coğrafyanın, kardeşlikle, dayanışmayla gündeme gelmesini, her alanda gelişmesini, güçlenmesini arzu ediyoruz. Hangi kökene, mezhebe, meşrebe sahip olursa olsun Körfez halklarının tamamı bizim özbeöz kardeşimizdir. Körfez ülkeleriyle iş birliğimizi bu anlayışla karşılıklı çıkar ve saygı temelinde ilerletmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

DAYANIŞMAYI UNUTMAYIZ

Dini, tarihi, kültürel ve köklü beşeri bağların olduğu Katar’ın elbette milletin gönlünde farklı bir konumu olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Başta 15 Temmuz kanlı darbe girişimi olmak üzere Katarlı kardeşlerimizin milletimizle sergilediği dayanışmayı asla unutamayız. Ayrıca Katar, Türk ekonomisine yönelik spekülatif ataklarda da daima bizlerin yanında olmuş, ülkemize duyduğu güveni göstermiştir.

KATAR’IN İSTİKRARINI ÜLKEMİZİNKİNDEN AYRI TUTMUYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Katar’ın güvenlik ve istikrarını kendi ülkemizinkinden ayrı tutmuyoruz. Dost kara günde belli olur düsturuyla Katarlı kardeşlerimizin uğradığı haksızlıklar karşısında tepkimizi ortaya koymaktan çekinmedik.” dedi.

Erdoğan, 2014’te kurdukları Yüksek Stratejik Komite ile ülkeler arasındaki ilişkileri stratejik ortaklık seviyesine taşıdıklarına işaret ederek, “Aziz kardeşim Şeyh Temim’in de güçlü desteğiyle önümüzdeki dönemde her alanda ilişkilerimizi derinleştireceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Başkomutan olarak iftihar ettim

Bu ziyaretleri vesilesiyle Katar makamlarının ve Katar halkının Türk askerlerine yönelik teveccühüne de yakından şahit olduklarını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Erdoğan Katar-Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığını ziyaret etti.
Erdoğan Katar-Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığını ziyaret etti.

  • “Katarlı kardeşlerimiz en üst düzeyde sizlerin buradaki varlığınızdan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Burada gördük ki milli, manevi ve mesleki değerlerinizden aldığınız ilhamla Katar halkının gönlünde taht kurmuşsunuz. Türk askerinin farkını, çalışmalarınızla gayretlerinizle disiplin ve görev bilincinizle göstermişsiniz. Bugün Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başkomutan olarak her birinizle bir kez daha iftihar ettim. Türkiye Katar arasındaki müstesna ilişkiler bu gibi önemli misyonların da katkısıyla daha da derinleşiyor. Burada icra ettiğiniz görevi yalnızca bir vazife olarak addetmeyin. 2 bin 230 senelik mazisiyle dünyanın en köklü ordularından olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şerefli birer mensubu olan sizler, aziz milletimizin temsilcileri olarak bu topraklarda bulunuyorsunuz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da görev ve sorumluluklarınızı layıkıyla yerine getireceğinize, şanlı Türk bayrağını ve ülkemizi gururla temsil edeceğinize yürekten inanıyorum.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar - Türk nBirleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nı nziyaret edip Mehmetçiğe seslendi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar - Türk nBirleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nı nziyaret edip Mehmetçiğe seslendi.

Erdoğan, Türk askerlerini büyük bir sevgiyle bağırlarına basan ve burayı kendilerine tahsis eden başta Katar Emiri Şeyh Temim Al Sani olmak üzere tüm Katarlılara şükranlarını sundu.Askerlere, üstlendikleri kutsal vazifelerde Mevla’dan muvaffakiyetler niyaz eden Erdoğan, görevlerini layıkıyla yerine getirmelerinin iç huzuruyla memleketlerine, sevdiklerine kavuşmalarını temenni etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye sınırları içinde ve dışında kahramanca görev yapan tüm güvenlik güçlerine başarılar diledi.

Erdoğan ve Al Sani, nHürjet ve Gökbey’in bulunduğu maketleri inceledi.
Erdoğan ve Al Sani, nHürjet ve Gökbey’in bulunduğu maketleri inceledi.

Liderlere özel sunum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, baş başa görüşmenin ardından iki ülke arasında anlaşmaların imzalanacağı salonda TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil’den uçak ve helikopter projelerine ilişkin bilgi aldı. Erdoğan ve Al Sani, burada Kotil’den projeler hakkında bilgi alarak, aralarında Hürjet ve Gökbey’in bulunduğu maketleri inceledi.

Doha’da 15 imza

  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani huzurunda 12, toplamda 15 anlaşma imzalandı. Ticaretten sağlık alanına birçok konuda işbirliği için imzalar atıldı. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi ile Qatar Debate Arasında Akademik İşbirliği Anlaşması, İbn Haldun Üniversitesi ile Katar Üniversitesi Arasında İşbirliği Anlaşması da yine Doha’da imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da: İki ülke arasındaki iş birliğini güçlendirecek imzalar atıldı
DÜNYA
Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da: İki ülke arasındaki iş birliğini güçlendirecek imzalar atıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar turu başlıyor: Ekonomi ve savunma iş birliği masada
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar turu başlıyor: Ekonomi ve savunma iş birliği masada


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.