Dünya Gantzdan Netanyahuya Dolandırıcılıkla suçlanan başbakana güven olmaz

​Gantz'dan Netanyahu’ya: Rüşvet ve dolandırıcılıkla suçlanan bir başbakana güven olmaz

Gantz'dan Netanyahu’ya: Dolandırıcılıkla suçlanan başbakana güven olmaz

İsrail’de seçimler yaklaşırken, siyasi partiler arasındaki tartışmalar da alevleniyor. Mavi ve Beyaz Parti Genel lideri ve eski Genelkurmay Başkanı Gantz, İsrail'deki toplu taşıma durumunun korkunç olduğunu, bunun sorumlusunun da Başbakan Netanyahu olduğunu belirterek, “Rüşvet ve dolandırıcılık suçlarından yargılanan bir başbakana güven olamaz” dedi.

Haber Merkezi Diğer
Mavi ve Beyaz Genel Başkanı ve eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz.
Mavi ve Beyaz Genel Başkanı ve eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz.

İsrail'de 9 Nisan'da yapılacak seçimler öncesi, ülkede siyasi partiler arasındaki tartışmaların tansiyonu giderek yükselirken, Başbakan Netanyahu'ya karşı eleştirilerin dozu da yükseldi. Mavi ve Beyaz Genel Başkanı ve eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz, Netanyahu için “Rüşvet ve dolandırıcılık suçlarından yargılanan bir başbakana güven olamaz” dedi.

  • Mavi ve Beyaz parti genel başkanı Benny Gantz, geçen Çarşamba akşamı Petah Tikva'da düzenlenen bir konferansta İsrail'deki toplu taşıma durumunun korkunç durumunu eleştiren bir Devlet Comptroller raporuna cevap verdi.

‘TRAFİKTEKİ TIKANMA İŞBAŞINDAKİ HÜKÜMETTEN KAYNAKLANIYOR'

Rapor, “yetersiz planlamanın yollarda ağır tıkanmalara, tren ve otobüslerde aşırı kalabalıklaşmaya neden olduğunu buldu ve durumun daha da kötüleşmesi bekleniyor” dedi.

Mavi ve Beyaz parti genel başkanı Benny Gantz ise, “Bir sorun olduğunu bilmek için bir rapora ihtiyacımız yoktu. Hepimiz uzun trafik sıkışıklığı içindeyiz, hepimiz trenleri bekliyoruz ve hepimiz kalabalık yollarda zaman ve yakıt kaybediyoruz. Burada uzun vadeli bir vizyon değil, bunun nasıl bir kader meselesi olduğu değil, işbaşındaki hükümet yetkililerinin ihmallerinden kaynaklanmaktadır"dedi.

Ağır eleştirilerine devam eden Gantz, “Başbakan Netanyahu'nun kendisini bir duruşmadan kurtarmakla meşgul olacağını ve bizi trafik sıkışıklığından kurtarmayacağına karar verdim. Hükümetteki meslektaşlarımla birlikte altyapıları ve trafik sıkışıklığını ele alma sorumluluğunu üstleneceğim. İsrail'de ulaştırma altyapısında çarpıcı bir değişiklik yapacağım” diyerek “Hedeflerimiz: trafik sıkışıklığını azaltmak, İsrail'de ulaşım maliyetini, hava kirliliğini azaltmak, gelişmiş ulaşım ve hareket hızı ve sürüş sürelerine dayanan araçlar geliştirmek. Trafik altyapısını yeniden uzun vadeli düzenlemek” olduğunu belirtti.

NETANYAHU'NUN SÖZLERİ ÇOK TEHLİKELİ

"Netanyahu başbakanlık kapasitesini kötüye kullanıyor" diyen Mavi ve Beyaz başkan Gantz, ”Sözleri tehlikelidir - ayrılmak ve teşvik etmek. Sağa sola, Yahudileri Yahudi olmayanlara karşı kışkırtır; polis ve yargıya saldırır. Ve bunların hepsini başbakan olarak yapar. Başka bir deyişle, polisi, adli sistemi, devlet kurumlarını güçlendirmesi gerekirken, onlara zarar vermesi, ülkenin geleceğini tehlikeye atmaktır” yorumunda bulunarak şunları söyledi:

REKLAM

Bu hafta yapılması gereken Netanyahu'nun duruşmasının Temmuz başında gerçekleşeceği bize bildirildi. Bu, eğer doğruysa, Netanyahu'nun son kullanma tarihi hızla yaklaşan, bir başbakan olarak görev yapacağı anlamına geliyor.Bir ülkeye önderlik etmek ve aynı zamanda mahkemede sanık bir adam olarak oturmak, saçma, iyi değil ve aynı zamanda tehlikeli. Kişi devlet tanıklarına karşı kendini savunurken devletin güvenliğinden endişe etmek imkansızdır. Sorumluluk ile liderlik etmek, özveriyle çalışmak demektir; çünkü İsrail'deki en etkili konumdur ve sınırsız güven gerektirir, rüşvet, güven ve dolandırıcılık ihlallerinden şüphelenilen bir başbakana güven olamaz.

Bebek katili Netanyahu’dan Erdoğan’a iftira ve hakaret
DÜNYA
Bebek katili Netanyahu’dan Erdoğan’a iftira ve hakaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Netanyahu'ya yanıt
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Netanyahu'ya yanıt

KKTC'den Netanyahu'ya tepki: Türkiye sayesinde varız
DÜNYA
KKTC'den Netanyahu'ya tepki: Türkiye sayesinde varız

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.