Dünya KKTCden Netanyahuya tepki Türkiye sayesinde varız

Netanyahu Türkiye ile ilgili ne dedi?

KKTC'den Netanyahu'ya tepki: Türkiye sayesinde varız

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun ‘Türkiye'nin, Kuzey Kıbrıs'ı işgal ettiği’ yönündeki açıklamalarına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (KKTC) sert tepki geldi.

Haber Merkezi DHA
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu

KKTC ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, "Türkiye, Kuzey Kıbrıs'ta asla işgalci değildir. Türkiye, Rumlar tarafından soykırıma uğrayan kardeşlerini kurtaran bir anavatandır" dedi. Tatar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türkiye ile var olmuştur


Tatar, "Netanyahu, Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'a yönelik de çirkin ve kabul edilmez sözler söylemektedir. Bunu şiddetle kınıyorum. Erdoğan'dan sonra Türkiye bölgesinde ve dünyada önemli bir güç olmuştur. Erdoğan, terör örgütlerine karşı bir mücadele vermektedir. Bunu kimse farklı yerlere çekmemelidir. Kıbrıs Türk halkı anavatanı Türkiye ile var olmuş, var olmaya devam ediyor. Bölgede yalnız kalan bir devlet olan İsrail, Kıbrıs Türk halkının yaşadığı acıları, ıstırapları bilmiyor mu? Şu unutulmamalıdır ki, Türkiyesiz bir Kıbrıs asla huzurlu değildir" diye konuştu.
Kuzey Kıbrıs'ta İsrailli yatırımcıların da olduğunu ifade eden Tatar, "İsrail Başbakan'ı buradaki İsrail vatandaşlarına sorsun. Bu ülkede huzur varsa, Türkiye'nin sayesindedir" dedi.

Kabul edilemez

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı da, "İsrail Başbakanı, Ortadoğu'daki terör devleti konumunu unutmuş, Kıbrıs Türk halkını Rum katliamlarından kurtaran Türkiye'ye söz söylemiştir. Bu tam anlamıyla haddini aşmaktır. İsrail, önce Ortadoğu'daki terör hareketlerinin hesabını versin. Türkiye hiç bir zaman Kıbrıs'ta işgalci olmamıştır. Türkiye, bu coğrafyada hep kurtarıcı olmuştur. Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a karşı söylemler ise asla kabul edeceğimiz bir durum değildir. Netanyahu, şaçmalamalarını bir tarafa bırakmalıdır" dedi.


Netanyahu kendini kaybetmiş


UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu da, "Netanyahu ne diyeceğini şaşırmış. Kıbrıslı Türkler soykırıma uğramıştır. Bu soykırımdan kurtaran Türkiye'ye dil uzatacak kadar kendini kaybetmiştir. Bu asla kabul edilemez" dedi.

3'lü zirveye damgasını vuran kare
DÜNYA
3'lü zirveye damgasını vuran kare

İbrahim Kalın ve Ömer Çelik'ten Netanyahu'ya tepki
GÜNDEM
İbrahim Kalın ve Ömer Çelik'ten Netanyahu'ya tepki

Erdoğan'dan Netanyahu'ya tepki: Sen zalimsin zalim
GÜNDEM
Erdoğan'dan Netanyahu'ya tepki: Sen zalimsin zalim
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.