Dünya İngilterede bir sağlık skandalı daha Tutkalla tedavi edilen iki çocuk yaşamını yitirdi

İngiltere'de bir sağlık skandalı daha: Tutkalla tedavi edilen iki çocuk yaşamını yitirdi

İngiltere'de ülkenin gündemine oturan bir sağlık skandalı patlak verdi. Başkent Londra'nın en ünlü hastanelerinden birinde, yanlışlıkla cerrahi tutkal ile tedavi edilen 5 çocuktan ikisi hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, aynı hastane yönetimi 2010 yılında da 10 yaşında bir kız çocuğunun beynine yanlışlıkla tutkal enjekte edip tazminat ödemek zorunda kalmıştı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
İngilterede bir sağlık skandalı daha: Tutkalla tedavi edilen iki çocuk yaşamını yitirdi
Arşiv

İngiltere'nin başkenti Londra benzeri görülmemiş bir sağlık skandalı ile çalkalanıyor. Great Ormond Street Hastanesi'ndeki iki çocuğun ölümü sonrası yetkililer çocukların "hatalı" bir cerrahi tutkalla tedavi edilmiş olabilecekleri iddiasıyla acil bir soruşturma başlattı. BBC Türkçe'nin habere göre; 5 çocuk Londra'daki ünlü hastanede 'histoakril tutkal' gruplarıyla tedavi edildi. Tedavi edilen çocuklardan ikisi hayatını kaybetti.

  • Bu yılın başında cerrahi müdahalelerde kullanılan tutkalın bazı serilerinin beklenenden daha yavaş sertleştiği tespit edildikten sonra, söz konusu ürün için geri çağırma bildirimi yayınlanmıştı.

İngiltere'de 456 hasta ağrı kesiciden öldü
HAYAT
İngiltere'de 456 hasta ağrı kesiciden öldü

Hastaneden açıklama: Tek faktör tutkal değil

Hastane yetkilileri yaptığı açıklamada hastaların zarar görmesinde tek faktörün tutkal olmayacağını belirterek, "Her şeyden önce düşüncelerimiz etkilenen çocukların aileleriyle birlikte. Hatalı tutkal ve onunla tedavi edilen tüm hastalar için kapsamlı bir olay araştırması başlattık. Yapılan araştırma tutkalın bazı durumlarda zarara katkıda bulunmuş olsa da, ölümlerde tek veya ana faktör olmasının pek mümkün olmadığını ortaya koydu. Ölen hastaların her ikisi de ciddi ve karmaşık tıbbi durumlara sahipti ve bunları düzeltme prosedürü her zaman yüksek derecede risk taşıyor" ifadelerini kullandı.

İngiltere'de hastaneden randevu alamayan kadın 11 dişini kendisi çekti
DÜNYA
İngiltere'de hastaneden randevu alamayan kadın 11 dişini kendisi çekti

Sorunlu ürünler listelenmiş

Hastane, B Braun tarafından üretilen tutkalın 3 Mart'ta kısmi olarak geri çağrıldığını belirtirken 26 Nisan'da hastane tedarik ekibi, B Braun'dan etkilenen parti numaralarını listeleyen bir e-posta aldı. Alınan önlemlerin düzgün bir şekilde uygulanmadığı ortaya çıkan hastane güvenlik bildirimlerinin dağıtılma şekliyle ilgili ayrıca bir soruşturma başlattı.

İngiltere'de bir sağlık skandalı daha: Eldivenleri çift değil tek saymışlar
KORONAVİRÜS
İngiltere'de bir sağlık skandalı daha: Eldivenleri çift değil tek saymışlar

İlk skandal değil

Aynı hastane 2010 yılında 10 yaşındaki bir kızın beynine yanlışlıkla yapıştırıcı enjekte edilmesi sonrası 2,8 milyon sterlinlik bir tazminat ödemesi yapmak zorunda kalmıştı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.