Dünya İsrail Dışişleri Bakanı Teslim olmak ya da hükümetten vazgeçmek gibi bir niyetimiz yok

İsrail Dışişleri Bakanı: Teslim olmak ya da hükümetten vazgeçmek gibi bir niyetimiz yok

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Filistin asıllı milletvekili Gayda Rinavi Zuabi'nin koalisyondan ayrıldığını açıklaması ve iktidarın Meclisteki çoğunluğu kaybetmesinin ardından "teslim olmak ya da hükümetten vazgeçmek" gibi bir niyetleri olmadığını belirtti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
İsrail Dışişleri Bakanı hükümetin düşme riski karşısında teslim olmayacaklarını söyledi
İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid

Lapid, İsrail'de koalisyon ortağı Meretz Partisinin Filistinli kadın milletvekili Zuabi'nin dün hükümetten desteğini çekmesi sonrası yaşanan gelişmeler kapsamında, sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama paylaştı.

"Günde beş kez anma törenimiz yapıldı. Geri döndük. Şimdi bu kişiler 'bu iş bitti' diyor. Henüz bitmedi; biz buradayız." ifadelerini kullanan Lapid, mevcut hükümetin, İsrail devleti ve halkı için doğru olduğunu savundu.

İsrail Dışişleri Bakanı, açıklamasına şöyle devam etti:

"Teslim olmak ya da hükümetten vazgeçmek gibi bir niyetimiz yok. Aynı şekilde (muhalefetteki Binyamin) Netanyahu'ya ve (aşırı sağcı) milletvekili Itamar Ben-Gvir'e ülkeyi tarumar etme fırsatı vermeye de niyetimiz yok."

Lapid, her zaman yaptıkları şeyi yapacaklarını, konuşulması gerekenlerle konuşacaklarını ve düzeltilmesi gerekenleri düzelteceklerini kaydetti.

Hükümetin zor durumda olduğunu kabul eden İsrailli Bakan, koalisyon üyelerine de seslenerek, "tarihi değiştirmenin kolay olmadığını, İsrail devletini kurtarmanın büyük bir iş olduğunu" ifade etti.

Zuabi'yi ikna etme çabaları

Bu arada Lapid'in Zuabi'yi kararından geri adım atması için ikna etmeye çalıştığı belirtiliyor.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine göre, Zuabi, konuyu görüşmek üzere pazar günü Lapid'le bir araya gelmeyi kabul etti. Ancak Filistin asıllı milletvekilinin kararında ısrarcı olduğunu ve geri adım atmayı düşünmediğini söylediği aktarılıyor.

İktidar Mecliste çoğunluğu kaybetti

Hükümet ortağı Meretz Partisinden milletvekili Zuabi, dün, "Mescid-i Aksa'daki şiddet, Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile'nin cenazesindeki manzaralar ve hükümetin sağ politikalarını" gerekçe göstererek koalisyondan desteğini çektiğini açıklamıştı.

Zuabi'nin koalisyon hükümetinden desteğini çekmesiyle İsrail'de iktidarın milletvekili sayısı muhalefetin altına düşmüştü.

Yedioth Ahranot gazetesi de dünkü haberinde Zuabi'nin açıklamasının ardından eski Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki Likud'un hükümeti düşürmek için harekete geçtiğini, Meclisin feshedilmesi için teklif hazırladığını yazmıştı.

Haberde Likud Meclis Grup Başkanı Yariv Levin'in, "Hükümet başarısız oldu. Bugün Mecliste azınlık hükümeti haline geldi." sözlerine yer verilmişti.

İsrail'de sekiz partiden oluşan koalisyon hükümeti, 61 milletvekilinin güvenoyuyla Haziran 2021'de kurulmuştu.

Filistin Adalet Bakan Yardımcısı Matar: İsrail'in tarihi eserlere zararını önlememiz gerek
DÜNYA
Filistin Adalet Bakan Yardımcısı Matar: İsrail'in tarihi eserlere zararını önlememiz gerek

İşgalci İsrail'in vahşice katlettiği son kurban "Kudüs'ün kızı" Şirin Ebu Akile kimdir?
DÜNYA
İşgalci İsrail'in vahşice katlettiği son kurban "Kudüs'ün kızı" Şirin Ebu Akile kimdir?
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mazluma yardımda bir numarayız
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mazluma yardımda bir numarayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı ile Uluslararası Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması Ödül Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan "Mazluma yardımda bir numarayız. Amerika batı falan değil, 1 numara biziz. 'Dünya 5'ten büyüktür' derken de inancımızın bize emrettiği bu anlayışımızı ifade ediyoruz" ifadelerini kullandı.
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Aileyi koruma ve desteklemeye yönelik eğitimlerimiz 450 merkezde sürüyor
Gündem

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Aileyi koruma ve desteklemeye yönelik eğitimlerimiz 450 merkezde sürüyor

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Mevlid-i Nebi Haftası açılış programında konuştu. Aileyi koruma ve desteklemeye yönelik eğitim, seminer ve çevrim içi etkinlikler gerçekleştirdiklerini bildiren Erbaş, "Ülkemizin 450 kadar noktasında aile ve dini rehberlik bürolarımızda görev yapan hoca hanım vaizelerimiz, ailelerimizin yaşadığı problemleri, yaptıkları irşat faaliyetleriyle çözmeye gayret ediyorlar. Her bir büromuz bir irşat merkezi olarak çalışmaktadır." ifadelerini kullandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Sapkın akımlar günden güne yayılıyor' diyerek uyardı: Aile müessesesi büyük saldırı altında
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Sapkın akımlar günden güne yayılıyor' diyerek uyardı: Aile müessesesi büyük saldırı altında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mevlid-i Nebi Haftası açılış programında konuştu. Sapkın akımların küresel güçlerin teşviki ile günden güne yayıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aile müessesesinin tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar büyük saldırı altında olduğunu görüyoruz. Aile yapımıza karşı bu akşam bu kutlu akşamdan, burada ekranları başında bizi izleyen milletime sesleniyorum; milletleri millet yapan güçlü ailelerdir." ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.