Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya Yunanistan adaları savaşa hazırlıyor Türkiye bu tehdide artık kayıtsız kalamaz

Yunanistan adaları savaşa hazırlıyor: Türkiye bu tehdide artık kayıtsız kalamaz

Doğu Akdeniz'deki son siyasi ve askeri gerilim, 1960 yılından bu yana adaları silahlandıran Yunanistan'ın hukuksuz adımlarının bir parçası. Bugüne kadar 18 adayı silahlandıran ve bazı adalara savaş uçağı dahi konuşlandıran Atina yönetiminin bu girişimleri Türkiye için potansiyel tehdit oluşturuyor. Adaların hukuki statüsünün uzun yıllardır tartışmalı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, "1947 Paris Antlaşmasında Yunanistan’a adalar konusunda sahiplik değil sadece kullanım hakkı verilmişti. Yunanistan bu kullanım hakkı karşılığında adaları kesinlikle silahlandırmayacaktı. Yunanistan fiili olarak 1947 Paris Antlaşmasını delerek adalarda işgalci durumuna gelmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

Hasan Hız Yeni Şafak
Yunanistan adaları savaşa hazırlıyor: Türkiye bu tehdide artık kayıtsız kalamaz
Yunanistan tartışmalı adaları silahlandırmaktan vazgeçmiyor.

Meis adası üzerinden bölgenin hakim gücü olma hayali kuran ve adaları son 60 yıldır hukuksuz şekilde silahlandıran Yunanistan'ın son adımları, bölgeyi çatışmanın eşiğine getirdi.

Oruç Reis'in bölgedeki araştırma faaliyetleri ile başlayan NAVTEX savaşlarının perde arkasında Yunanistan'ın işgal ettiği adalar üzerinden talep ettiği maksimalist hak iddiası var.

Yunanistan, uzun yıllardır hukuki statüsü tartışmalı olan adaları işgal etmekle kalmıyor aynı zamanda kritik adaları silahlandırıyor.

Yeni Şafak'a değerlendirmelerde bulunan Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi'nden Hasan Özkan, 1947 Paris Barış Antlaşması ile Yunanistan'a adalar konusunda sahiplik değil, kullanım hakkı verildiğini söyledi.

Yunanistan'ın antlaşmaları işine geldiği gibi yorumladığını belirten Özkan, şu ifadelere yer verdi:

  • "Yunanistan bu kullanım hakkı karşılığında adaları kesinlikle silahlandırmayacaktı. Yunanistan'ın Batı Trakya konusunda Sevr antlaşmasında yaptığı taktikle bazı maddelere saygı göstermesi, bazılarını yok sayması, bazılarını delmesi kesinlikle kabul edilemez. Batı Trakya’yı bu şekilde Neuilly antlaşmasındaki devletsiz statüye geri döndürmekte olan Yunanistan’ın adalar konusunda yaptığı da aynıdır ve uluslararası hukuka tamamen aykırıdır"

Yunanistan uluslararası hukuku çiğniyor: Batı Trakya Türkleri Sevr'i yırtıp atma hakkına sahip!
DÜNYA
Yunanistan uluslararası hukuku çiğniyor: Batı Trakya Türkleri Sevr'i yırtıp atma hakkına sahip!

Yunanistan'ın 1950 yılından bu yana adalar konusunu Türkiye ile müzakere etmeye çalıştığını belirten Özkan, şu bilgileri paylaştı:

"Yunanistan sanki adaların kullanım hakkı değil de sahiplik hakkı kendisine geçmiş gibi 1950 yılında Türkiye’ye 'şu meseleyi halledelim, bu adalarla Türkiye arasındaki sahil hattının nerelerden geçtiğini birlikte müzakere etmemiz lazım, bu konu boşlukta, Türkiye ile Yunanistan arasındaki deniz sınırı nedir, bunu birlikte belirleyelim' diye müracaat etmiştir.

YUNANİSTAN ADALARIN MUALLAKTA OLDUĞUNUN FARKINDA

Bu müracaattan da Yunanistan bir sonuç çıkaramamıştır ama bu müracaatın yapılması bile, Yunanistan'ın da bu konunun muallakta olduğunu itiraf edişinin bir belgesi haline dönüşmüştür. 1953 yılında Yunanistan bu konuda bir hamle daha yaparak bu konuyu gündeme getirmiştir fakat yine Türkiye kendi çıkarları doğrultusunda bir cevap sunmamıştır. 1960 yılında Türkiye’de darbe olmuş, Yunanistan da bu darbeden sonra fırsat bilerek adaları silahlandırmaya başlamıştır.

Türkiye'yi Dedeağaç'tan kuşatma planı: ABD'nin üs kurma girişimleri Lozan'a aykırı
DÜNYA
Türkiye'yi Dedeağaç'tan kuşatma planı: ABD'nin üs kurma girişimleri Lozan'a aykırı

YUNANİSTAN İŞGALCİ KONUMDA

Yunanistan'ın uluslararası hukuku hiçe sayarak adaları silahlandırdığına dikkat çeken Özkan, şöyle devam etti:

"Ülkeler kendi çıkarları doğrultusunda bir takım süreçleri bazen cevapsız bırakabilir ve zamana yayabilirler. Türkiye de bunu yapmıştır ve bugün ne kadar doğru olduğu görünmektedir çünkü Yunanistan uluslararası hukuku hiçe sayarak adaları silahlandırmış ve Türkiye’yi alenen tehdit etmektedir. Türkiye için bu bir fırsattır. Adaların hukuki statüsü tartışmalı hale gelmiştir ve Yunanistan fiili olarak 1947 Paris antlaşmasını delerek adalarda işgalci durumuna gelmiştir.

"TÜRKİYE'NİN 'Z' PLANI MUHAKKAK VARDIR"

Bu adalar ile ilgili İtalya’nın geçmişte sorumluluğu olduğundan bu konu İtalya ile müzakere edilebilir. Fakat Türkiye’nin ihtimaller tükendiğinde kullanma hakkını kendisinde saklı tuttuğu bir “Z” planı da muhakkak vardır. AB’nin tutumuna bağlı olarak gelişecek bu plan doğrultusunda hem Yunanistan hem de İtalya Türkiye’nin atabileceği hukuki ve askeri adımlar karşısında fiili bir durumla karşılaşabilir."

ADALARIN SİLAHLANDIRILMASI TÜRKİYE İÇİN AÇIK TEHDİT

Yunanistan'ın adaları silahlandırmasının Türkiye için bir tehdit olduğunu söyleyen Özkan, "Bu Türkiye için bir tehdittir ve bu tehdit karşısında Türkiye uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa hakkını kullanarak Yunanistan’ın oluşturduğu hukuki boşluğu doldurabilir. Türkiye artık eski Türkiye değildir, bunu kabullenmek istemeyen bazı ülkeler Türkiye’yi sahada zorlamaktadır, fakat Türkiye büyük ve güçlü bir ülkedir ve bir çok alanda aynı anda askeri faaliyet gösterebilecek kapasitede olduğunu ispat etmiştir" dedi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların çözümünde Almanya'nın arabulucuk sürecini de değerlendiren Özkan, sözlerini şöyle tamamladı:

  • "Yunanistan’ın Almanya’nın arabuluculuğunda Türkiye ile müzakere sürecine oturması Türkiye açısından verilmiş adeta son hak olarak değerlendirilebilir. Türkiye diplomasiye verdiği önemi göstermiştir. Yunanistan bu hakkı iyi değerlendirmeli ve provokatif hareketlere son vermeli, Türkiye ile anlaşabilmenin yollarını aramalıdır. Yunanlı akademisyenlerden bazıları Türkiye’nin tezlerine hak vermekte, Yunanistan’ın maksimalist yayılmacı politikadan vazgeçmesi gerektiğini söylemektedir. Yunanistan, hiç değilse kendi akademisyenlerinin sesine kulak vermeli ve Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri içerisinde gerçekten hakkaniyetli sonuca ulaşmak için müzakere etmelidir."

Doğu Akdeniz'in tehlikeli adası Meis: Türkiye ve Yunanistan'ın tezleri ne?
OYNAT 03:49
Doğu Akdeniz'in tehlikeli adası Meis: Türkiye ve Yunanistan'ın tezleri ne?
Doğu Akdeniz'de Türkiye ve Yunanistan'ın enerji rekabeti, NAVTEX savaşı ve kıta sahanlığı geriliminin merkezinde Meis Adası var. Yunanistan ve Türkiye'yi çatışmanın eşiğine getiren bu adanın statüsüne ilişkin hangi ülke, neyi savunuyor? Çatışma Hattı'nın perde arkasına gelin birlikte bakalım..


Abone Ol Google News
Thodex'teki iki milyar dolarlık vurguna yönelik dört gün önce uyarmış: Bu bir kaçış stratejisine benziyor
Ekonomi

Thodex'teki iki milyar dolarlık vurguna yönelik dört gün önce uyarmış: Bu bir kaçış stratejisine benziyor

Kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer yaklaşık iki milyar dolar para ile yurt dışına kaçarken, kripto para piyasasındaki vurguna yönelik ise sosyal medyada bir kullanıcının dört gün önce uyarıda bulunduğu ortaya çıktı. Thodex üzerinden dijital para Dogecoin'in piyasa fiyatının yüzde 30 altına satıldığına dikkat çeken 'Gedrik Gerard' isimli Twitter kullanıcısı, borsadaki anormal hareketliliği de gösteren bir grafik paylaşarak bunun bir kaçış stratejisine benzediğine de vurgu yapmış.
Avlanma yasağı başlayınca ihtiyaç küçük teknelerden karşılanıyor: İstavrit, barbun ve mezgit avlanıyor
Hayat

Avlanma yasağı başlayınca ihtiyaç küçük teknelerden karşılanıyor: İstavrit, barbun ve mezgit avlanıyor

Karadeniz’de balık avcılığı küçük teknelerde devam ediyor. Denizlerde trol ve gırgır ağlarıyla avlanan balıkçılar için 15 Nisan’da av yasağının başlamasının ardından Sinop’taki balık ihtiyacı küçük teknelerle karşılanıyor. Tezgahlarda en fazla istavrit, barbun ve mezgit balığı satışa sunuluyor.
EPDK'dan 'patron kurtarma zammı' haberine yalanlama: Faturalara bedel yansıtılması söz konusu değil
Ekonomi

EPDK'dan 'patron kurtarma zammı' haberine yalanlama: Faturalara bedel yansıtılması söz konusu değil

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'dan (EPDK) “elektriğe patron kurtarma zammı” haberlerine ilişkin açıklama geldi. EPDK, elektrik şirketlerine herhangi bir yardımın söz konusu olmadığını, tüketicilerin faturalarına yansıtılacak bir maliyet iddiasının da gerçek dışı olduğunu açıkladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.