Ekonomi Cumhurbaşkanı Erdoğan Şimdi bu süreci başlatacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şimdi bu süreci başlatacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanayi keneviri üretimine ilişkin açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. Erdoğan, "Bize bir zamanlar afyon ekimini yasaklayanlar kendileri cayır cayır afyon ekiyorlardı. Askeri bir sorunun çözümü için görünürde konuyla hiçbir ilgisi olmayan böyle bir şartın konulması elbette son derece manidardır" açıklamasında bulundu. "Şimdi diyorum ki, biz yeniden kenevir ekimi süreci başlatalım çünkü kenevir ekiminin çok farklı alanlarda çok farklı faydalarının olduğunu da göreceğiz" diyen Erdoğan, "Şimdi bu süreci başlatacağız" dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak AA
Cumhurbaşkanı Erdoğan, temel atma töreninde konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, temel atma töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BMC Sakarya Karasu Üretim ve Teknoloji Üssü Temel Atma, Pınarbaşı Fabrika İleri Teknoloji Üretim Hattı Hizmete Alım ve BMC Power İlk Yerli ve Milli Motor Çalıştırma Ortak Töreni’nde konuştu.

Konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

"15 Temmuz darbe girişiminden ağustos ayında yaşanan kur saldırılarına kadar hemen her konuda Katarlı kardeşlerimizin ülkemizle sergilediği dayanışmayı asla unutmadık, unutmayacağız.

Bundan sonra da savunma sanayinden ticarete, turizmden enerjiye kadar Türkiye-Katar iş birliği güçlenmeye devam edecektir.

Savunma sanayisinde yerli üretim payı yüzde 68'e ulaştı

Türkiye, askeri kapasitesi, ekonomik, siyasi ve diplomatik kabiliyetleriyle güçlü olmak zorundadır. Bilhassa savunma sanayi alanında caydırıcılığımız mutlaka çok yüksek olmak durumundadır.

  • Yola çıktığımızda savunma sanayindeki gücümüz yüzde 20'lerdeydi, şimdi yüzde 68'e ulaştı. Yeter mi yetmez, daha da çıkacağız.

Yatırımlarda da üretimlerde de devam ediyor

Ne dediler?, "Türkiye battı, bitti, yatırımlar, üretim durdu." Hepsine inat yatırımlarda da üretimler de devam ediyor. İsteseniz de istemeseniz de bu millet, bu ülke dimdik ayaktadır ve dimdik ayakta olarak da yoluna devam edecektir.

15 Temmuz darbe girişiminden ağustos ayında yaşanan kur saldırılarına kadar hemen her konuda Katarlı kardeşlerimizin ülkemizle sergilediği dayanışmayı asla unutmadık, unutmayacağız.

Kenevir üretimi

Bize afyon ekimini yasaklayanlar kendileri cayır cayır afyon ekiyorlardı.

Şimdi yeniden bir kenevir ekim süreci başlatalım.

Çok farklı alanlarda çok farklı faydaları olduğunu göreceğiz.

Erdoğan: Kenevirin çok farklı faydaları olduğunu göreceğiz
OYNAT 01:00
Erdoğan: Kenevirin çok farklı faydaları olduğunu göreceğiz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya'da, 'BMC Gelecek 50 Yıl Buluşması'nda konuştu. Erdoğan, kenevir ekimine ilişkin, 'Şimdi yeniden bir kenevir ekimi süreci başlatalım. Çok farklı alanlarda çok farklı faydaları olduğunu göreceğiz' dedi.

Fabrikanın satılması iddiası

Ülkemizin savunma sanayini on yıllardır bir avuç yabancıya mahkum edenler, şimdi çıkmışlar utanmadan bizim politikamızı eleştiriyorlar.

REKLAM

(Tank Palet Fabrikasının satılacağı iddiası) Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil, buna inananlara üzülüyorum.

Arifiye'deki (Tank Palet Fabrikası) mevcut personelin tasfiyesi, işinden, aşından ekmeğinden edilmesi asla söz konusu değildir.

Cumhurbaşkanı açıkladı: Binlerce yatırımcı harekete geçti
EKONOMİ
Cumhurbaşkanı açıkladı: Binlerce yatırımcı harekete geçti

BMC'nin "stratejik üssünün" temeli atılıyor

Türkiye'nin en büyük ticari ve askeri araç üreticilerinden BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ'nin, bir süredir üzerinde çalıştığı Sakarya Karasu'daki "stratejik üssün" temel atma töreni 13 Ocak Pazar günü gerçekleştirilecek.

  • Savunma sanayisinin son dönemdeki en büyük yatırımlarından olan ve BMC'nin "stratejik üssü" olarak da nitelendirilen tesis hayata geçiriliyor.

BMC Karasu Fabrikası alanında 13 Ocak Pazar günü düzenlenecek törende, şirketin gelecek 50 yıllık vizyonu açıklanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Temim bin Hamed Al Sani ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın yanı sıra iş dünyasının önemli temsilcilerinin de katılması beklenen törende, BMC Karasu Fabrikası'nın temeli atılacak, canlı bağlantıyla BMC İzmir Pınarbaşı Fabrikası'nın açılışı gerçekleştirecek ve BMC POWER'ın geliştirdiği yerli ve milli motor çalıştırılacak.

Törende, Almanya'nın Hannover kentinde gerçekleştirilen IAA Otomotiv ve Yan Sanayii Fuarı'nda ilk kez dünya sahnesine çıkan BMC Tuğra kamyonu için hazırlanan reklam filminin ilk gösterimi de yapılacak.

BMC'nin Sakarya'da yapmayı planladığı tekerlekli muhtelif zırhlı araç, paletli zırhlı araç, lazer silahı, insansız zırhlı araç, dizel motor, hızlı tren, metro, bölgesel tren gibi raylı sistem araçları üretimine yönelik yatırımlarının "süper teşvik" mekanizmasıyla desteklenmesi kararlaştırılmıştı.

REKLAM

'Türkiye ayçiçeği ithalatını 3-5 yılda bitirebilir'
EKONOMİ
'Türkiye ayçiçeği ithalatını 3-5 yılda bitirebilir'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şimdi bu süreci başlatacağız
EKONOMİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şimdi bu süreci başlatacağız

Ekonomide her kesime dokunan adımlar
EKONOMİ
Ekonomide her kesime dokunan adımlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.