Ekonomi Güneş enerjisinde yatırım sürüyor Aktif Bankdan 300 milyonluk destek

Güneş enerjisinde yatırım sürüyor: Aktif Bank'dan 300 milyonluk destek

Aktif Bank Genel Müdürü Sümer, "2017 sonu itibarıyla 300 milyon dolar yatırımla yaklaşık 300 megavatlık GES projesini hayata geçirdik" dedi.

Haber Merkezi AA
Güneş enerjisine yatırımcı ilgisi artıyor.
Güneş enerjisine yatırımcı ilgisi artıyor.

Aktif Bank Genel Müdürü Serdar Sümer, Güneş Enerjisi Santralleri (GES) alanında mühendislik, tedarik ve inşaat hizmeti sunan ilk banka olduklarını belirterek, "2017 sonu itibarıyla 300 milyon dolar yatırımla yaklaşık 300 megavatlık GES projesini hayata geçirdik" ifadelerini kullandı.

Sümer, yaptığı yazılı açıklamada, sektöre sağladıkları finansal desteği gelecek dönemde artırarak, ülkenin ve dünyanın güneş enerjisinden sürdürülebilir bir biçimde faydalanabilmesi için çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Bankanın, güneş enerjisi sektörü için geliştirdiği, pazarın dinamiklerine uygun modelle kredi sağladıklarını ve GES projeleri için ortaklıklar kurarak yatırımcı rolü üstlendiklerini belirten Sümer, "Kurduğumuz bu ortaklıklarla güneş enerjisi santralleri yapımına da bizzat katkıda bulunuyor, santrallerin üretim standartlarını sigortalayarak gelirleri güvence altına alıyoruz. GES alanında EPC (Mühendislik, Tedarik ve İnşaat) hizmeti sunan ilk banka olarak, 2017 yıl sonu itibarıyla 300 milyon dolar yatırımla yaklaşık 300 megavatlık GES projesini hayata geçirdik." değerlendirmesinde bulundu.

Sümer ayrıca, bankanın geleceğin ana yatırım araçlarından biri olan sürdürülebilir ve temiz enerjiye olan inancını, "Güneşten ışık gelir, ısı gelir, enerji gelir. Gerisi Aktif Bank’tan gelir" sloganıyla hazırladıkları reklam filmiyle duyurduklarını da kaydetti.

Besinler güneşe kalkan oluyor
HAYAT
Besinler güneşe kalkan oluyor

ODTÜ’yü köyüne getirdi
HAYAT
ODTÜ’yü köyüne getirdi

Sahte güneş gözlüğü hasta ediyor
HAYAT
Sahte güneş gözlüğü hasta ediyor

Güneş enerjisi panelinde yerli oranı yüzde 95'i bulacak
EKONOMİ
Güneş enerjisi panelinde yerli oranı yüzde 95'i bulacak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.