Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi İşten çıkarma kısıtlaması yeniden düzenlendi

İşten çıkarma kısıtlaması yeniden düzenlendi

Çalışma hayatında belirsizliklere yol açtığının görülmesi üzerine, istisna olarak uygulanan "ahlak ve iyi niyet" maddesindeki işten çıkarma sebepleri, artık ayrı başlıklarda yer alacak.

Haber Merkezi Diğer
İşten çıkarma kısıtlaması yeniden düzenlendi
Arşiv

Sosyal Güvenlik Kurumu, işten çıkarma kısıtlamasını yeniden düzenledi. Koronavirüs salgı sebebiyle yaklaşık bir yıldır fesih kısıtı adıyla işten çıkarmalar yasaklanmış, bu uygulamada, "Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller" istisna olarak kabul edilmişti.

  • Yeni düzenlemeyle, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sisteminde Kod 29 olarak yer alan bu istisnalar alt başlıklara ayrıldı.

İşten çıkarma 2 ay daha yok
GÜNDEM
İşten çıkarma 2 ay daha yok

SGK'dan fesih düzenlemesi

TRT Haberi'in haberine göre; Görevin kasten ve sürekli ihmali, mazeretsiz işe gelmemek, cinsel taciz, küfür, hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak ve hırsızlık gibi haller artık ayrı ayrı bildirilecek. Böylelikle bu istisna maddeleri kullanılarak, haksız işten çıkarılmaların önüne geçilmesi planlanıyor. SGK, işten çıkarma yasağına rağmen salgın dönemde çok sayıda çalışanın mağdur olduğu iddiasını da yalanladı.

  • Kod 29 maddesiyle işten çıkarma sayılarının geçtiğimiz yıllardan daha az olduğu belirtildi. 2018 yılında 233 binden fazla olan iş akdinin feshi sayısı, 2020'de 176 bine geriledi.

İşten çıkarma yasağı 3 ay uzayacak
EKONOMİ
İşten çıkarma yasağı 3 ay uzayacak
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.