Ekonomi Sıkı duruş sürecek

Sıkı duruş sürecek

Merkez Bankası’nın yayımladığı Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti’nde, enflasyon görünümündeki belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdüreceğini vurguladı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Merkez Bankası yeni yol haritasını açıkladı.
Merkez Bankası yeni yol haritasını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 7 Haziran'daki toplantısına ilişkin Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısı Özeti'ni yayımladı. Özet raporda, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda Merkez Bankası'nın elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğine dikkat çekildi. Enflasyon görünümündeki belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla süreceğine, ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılacağına da vurgu yapıldı.

Dolar düştü

Dolar, Merkez'in kararlılığı ve Fed'in yıl sonuna dek iki faiz artışı daha yapılacağını işaret etmesinin ardından elde ettiği kazancı geri verdi. ABD ve Çin arasındaki ticaret ilişkilerine ilişkin yenilenen endişeler de doları yen karşısında aşağı çeken etkenler arasında yer aldı. Tüm bu gelişmelerle dolar bayram öncesi son işlem gününde 4,60'a, avro 5,44 liraya kadar geriledi.

  • Döviz cephesinde gerileme sürerken borsa cephesinde ise gün içi dalgalanma yaşandı. Endeks sabah saatlerinde 92 bin 751 puana kadar geriledikten sonra Merkez Bankası’nın özet raporuyla moral buldu. Bir ara endeks yeni alımlarla 95 bin 406 puana kadar yükseldi. Borsa İstanbul bayram öncesi haftayı 94 bin 541 puandan kapattı. Dün öğlene kadar açık olan Borsa İstanbul’da hisseler yüzde 1,11 değer kazandı.

IMF ve Dünya Bankası Türkiye’ye emanet
EKONOMİ
IMF ve Dünya Bankası Türkiye’ye emanet

Üretici, stokçunun eline düşmeyecek
EKONOMİ
Üretici, stokçunun eline düşmeyecek
ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir
Gündem

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasının engellemeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD'de adeta yaptırım seferberliği ilan edildi. ABD Kongresi ve Hazine Bakanlığı ayrı ayrı yaptırım paketleri hazırladı. Şüphesiz Türkiye'nin bu yaptırımlara karşı atabileceği bazı adımlar bulunuyor. Akıllara gelen ilk seçenek ise, İncirlik ve Kürecik Radar Üssü'nün Amerikan ordusunun kullanımına kapatılması. Yenisafak.com'un sorularını yanıtlayan Türkiye'nin en kıdemli emekli büyükelçilerinden Uluç Özülker, "Yaptırım konusunda çok daha ileriye giden tutum içerisine girildiğinde, Türkiye'nin elinde kozlar ve atabileceği çok adım var. Türkiye bütün bunların altından kalkabilecek kadar güçlüdür" değerlendirmesinde bulundu.
Lavanta kokulu baba kız sevgisi
Gündem

Lavanta kokulu baba kız sevgisi

Antalya’da kamyonetin çarpması sonucu 40 gün yoğun bakımda kalan 24 yaşındaki Seda Nur’un babası Kadir Şen, kızı çok sevdiği için oluşturduğu bahçeyle umutları yeşertti. Seda Şen, “Bizimkisi lavanta kokulu bir baba kız sevgisi hikayesi. Ondan hiç vazgeçmemeyi öğrendim” dedi.
Son eser de taşınıyor
Gündem

Son eser de taşınıyor

Hasankeyf’te kültürel mirasın korunması için şu ana kadar altı eser baraj gölü alanından çıkarıldı. Taşınacak son eser Er-Rızk Camii’nin kaldırılması için de harekete geçildi. Yaklaşık bin 700 ton ağırlığa sahip camiyi kaldırma işlemi üç aşamada tamamlanacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.